Web teknolojileri için hangi diller öğrenilmeli?

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Mesela. Şu anda Python temel seviyelerini bitirdim. Özel eğitim alıyordum. Bayağı Python temel konularına artık neredeyse hakim sayılırım. Anlıyorum en azından kodu okurken az çok ama mesela web odaklı da çok meraklıyım. Mesela konu ekleme, silme, düzenleme bunun üzerinde proje geliştirmeyi seviyorum yani web üzerinde ama bu tarafdan da Python öğreniyorum. Şimdi daha önce 2018 yılında PHP öğrenip o yıllarda bırakmıştım. Yani nasıl bırakmıştım proje falan geliştiriyordum kendim için ama öyle basit CRUD işelmleri ile ve s. OOP konularına az çok baktım ama onunla geliştirdiğim herhangi bir sistem olmadı. Şimdi Node.js falan diyorlar. PHP falan öldü diyorlar ve insanı gerçekten ruhtan salıyorlar. Ben nereye gideyim. Bu taraftan JS'yi de seviyorum. Sebebi ise daha çok teknolojilerde kullanılması. Örneğin: Node.js, react.js, electron.js bir sürü yerlerde mesela kullanılıyor bu ama bu taraftan Python ile ne yapacaksın? Sualını veren insanlara ise şu cevabı verdim. Python ile hem Django öğrenerek belki ileride web geliştirim dediğim de oldu. Ne bileyim masaüstü uygulamalar geliştirebileceğim zamanlar da olur dedim insanlara öğrendikten sonra tabii ama. Biri o yavaş, yapamazsın dedi diğerine sorduğumda Python daha çok veri analizi işlerinde kullanılıyor falan dediler. Yani şu anda nereden başlasam bilemiyorum. Web dillerini de seviyorum web uygulamaları yazmayı da. JS bayağı zevkli dil ama bu taraftan Python'ı da sevdim nedense.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı