WhatsApp'ta bilinmeyen numaradan eşime gelen rahatsız edici mesaj nasıl atılmış olabilir?

fuxury0816

Kilopat
Merhaba öncelikle konu dolandırıcılıkla alakalı değil bunu söylemek isterim. Dün eşime bir Vietnam numarası ile WhatsApp üzerinden benim ve eşim hakkında az çok bilgisi olan birisi rahatsız edici mesajlar attı. Konunun ciddiyetini anlamınız açısından bu kadarını söylemek istedim.
Şimdi asıl soruma gelecek olursak sanal bir numara oluşturup bu şekilde bir işlem yapılabilir mi? Çünkü ben bunun Vietnam'da olan birinin attığını kesinlikle düşünmüyorum öyle bir tanıdığımız bildiğimiz bir kişi yok ki olsa da böyle şeyler yazıp konuşamaz bu şekilde saçma olur. Her neyse benim bu numaranın kime ait olduğunu bulmam gerekiyor. Bana verebileceğiniz bütün tavsiyeleri verin.
Benim aklıma ilk önce emülatör geldi WhatsApp üzerinden o şekilde mesaj atabilirler mi diye ama önce bir GSM numarası bulmak zorunda mı ya da tekrar dediğim gibi internet sanal bir numara oluşturup yine emülatör üzerinden bu şekilde bir işlem yapılmış olabilir mi? Bunların sonucunda WhatsApp üzerinden bu mesajı yazan kişiye ulaşabilir miyiz? Kim olduğunu tespit edebilir miyiz? Ya da IP olur hangi telefondan olduğu ya da hangi ülkeden olduğu bile yardımcı olabilir. Bu konu da savcılığa da gideceğim böyle bir konu açmış olmam sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum en son bunun içince yorum yaparsanız sevinirim.

Merhaba öncelikle konu dolandırıcılıkla alakalı değil bunu söylemek isterim. Dün eşime bir Vietnam numarası ile WhatsApp üzerinden benim ve eşim hakkında az çok bilgisi olan birisi rahatsız edici mesajlar attı. Konunun ciddiyetini anlamınız açısından bu kadarını söylemek istedim.
Şimdi asıl soruma gelecek olursak sanal bir numara oluşturup bu şekilde bir işlem yapılabilir mi? Çünkü ben bunun Vietnam'da olan birinin attığını kesinlikle düşünmüyorum öyle bir tanıdığımız bildiğimiz bir kişi yok ki olsa da böyle şeyler yazıp konuşamaz bu şekilde saçma olur. Her neyse benim bu numaranın kime ait olduğunu bulmam gerekiyor. Bana verebileceğiniz bütün tavsiyeleri verin.
Benim aklıma ilk önce emülatör geldi WhatsApp üzerinden o şekilde mesaj atabilirler mi diye ama önce bir GSM numarası bulmak zorunda mı ya da tekrar dediğim gibi internet sanal bir numara oluşturup yine emülatör üzerinden bu şekilde bir işlem yapılmış olabilir mi? Bunların sonucunda WhatsApp üzerinden bu mesajı yazan kişiye ulaşabilir miyiz? Kim olduğunu tespit edebilir miyiz? Ya da IP olur hangi telefondan olduğu ya da hangi ülkeden olduğu bile yardımcı olabilir. Bu konu da savcılığa da gideceğim böyle bir konu açmış olmam sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum en son bunun içince yorum yaparsanız sevinirim.

Bence savcılığa gidin ama tehdit içeren bir şey değilse sonuç çıkacağını pek sanmam.

Hocam sanal numaralar mevcut. Bu numaralar ile istediğiniz gibi mesaj atabiliyorsunuz. Şikayet etseniz bile muhtemelen yabancı numara olduğu için bulamazsınız. Mesaj atan kişinin verdiği bilgiler ne tür bilgiler? Gerçek hayatta önemli olan çok az kişinin bildiği bilgiler mi yoksa; T.C. Numarası, hastane raporları gibi devletin elinde olan bilgiler mi?

Sanal numarayla mesaj atmak mümkün, ufak paralarla alabiliyorsunuz. Şikayet etseniz, bilmiyorum ne olur? Çünkü numara başka ülkenin. O ülkenin mahkemelerinin de devreye girmesi falan gerekiyordur belki.

Başka ülkeden olmasının bir şey değiştireceğini düşünmüyorum bu kişi sonuçta Türkiye vatandaşı muhtemelen ve kimliği ortaya çıkarsa Türkiye'ye geldiğin de yine bir cezayla karşılaşsın istiyorum.

Bence savcılığa gidin ama tehdit içeren bir şey değilse sonuç çıkacağını pek sanmam.

Ben ve eşim hakkında çok kötü şekilde ithamlarda bulunmuş ağza alınmayacak iğrenç şeylerin bunların yanında ileride göreceksiniz diyerek tehdit etmiş. Normal bir hakaret olsa dediğin gibi belki sonuç çıkmaz ama orta da bir tehdit var ve bir kişinin bu şekilde sanal numara ya da ne olursa olsun bu şekilde birileri rahat rahat tehdit edebiliyor olması kesinlikle engellenmeli tamam engellemek zor olabilir ama böyle bir suç işlenmişse de gereğinin yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Hocam sanal numaralar mevcut. Bu numaralar ile istediğiniz gibi mesaj atabiliyorsunuz. Şikayet etseniz bile muhtemelen yabancı numara olduğu için bulamazsınız. Mesaj atan kişinin verdiği bilgiler ne tür bilgiler? Gerçek hayatta önemli olan çok az kişinin bildiği bilgiler mi yoksa; T.C. Numarası, hastane raporları gibi devletin elinde olan bilgiler mi?

Sanal numaranın bedavadan verildiğini düşünmüyorum. Az çok araştırdığım da aylık abonelik olarak ya da denemek istesen bile kredi kartı bilgisi istiyor. Benim düşüncem savcılığa gidip şikayette bulunmak ve bu nereden satın alınmış eğer ona ulaşabilirsek kredi kartı bilgilerinden isime ulaşabiliriz. Tamam biraz zor görünebilir ama olmaz diye bir şey yok biz bu işin peşini bırakmayacağız elimizden ne geliyorsa yapmak istiyoruz. Resmi bilgiler mevcut değil belki de mevcuttur emin değilim gelen mesajlar da o tür şeyler yazmıyordu herkesin bileceği bilgiler mevcuttu ama işin ucunda gelen mesajlar da sonunda tehdit ediyordu. Tehdit söz konusu olduğu için savcılığın bu işin biraz daha üzerine düşeceğini düşünüyorum. Umarım haklı çıkarım bu konuda gereken neyse yapılmasını istiyorum.

Numarayı internette araştırın, hangi siteye/uygulamaya ait öğrenirsiniz belki. Sonra onlara ulaşırsınız ya da savcılığa gidersiniz. Şahsen bir sonuç elde edebileceğinizi düşünmüyorum. Böyle bir şey yapacak biri önlemini de almıştır.

Numarayı internette araştırın, hangi siteye/uygulamaya ait öğrenirsiniz belki. Sonra onlara ulaşırsınız ya da savcılığa gidersiniz. Şahsen bir sonuç elde edebileceğinizi düşünmüyorum. Böyle bir şey yapacak biri önlemini de almıştır.
Zor bir ihtimal olduğunun farkındayım ama dediğim gibi bunu yapacak birinin kredi kartı kullanması gerektiğini düşünüyorum. Çalıntı bir karta da ulaşabileceğini sanmıyorum öyle bir kişinin bizimle uğraşma gibi bir derdi olamaz diye düşünüyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı