Rehber WIN32PRIOritySeparation İle İşlemci Öncelik Değerini Değiştirme

O değerler bir önceki kişi için yazdım kendim kişisel olarak Windows 10 kullanıyorum uzun bir süre de W11 geçmeyi düşünmüyorum.

Geçmeme sebebiniz nedir acaba merak ettiğim için soruyorum şu an ben de 11 kullanıyorum ufak tefek rahatsız etmeyecek derecede problemleri var rahatsız etmiyor ama ileride ben de tekrar Windows 10 dönmeyi düşünebilirim.

Geçmeme sebebiniz nedir acaba merak ettiğim için soruyorum şu an ben de 11 kullanıyorum ufak tefek rahatsız etmeyecek derecede problemleri var rahatsız etmiyor ama ileride ben de tekrar Windows 10 dönmeyi düşünebilirim.
Hala yeteri kadar stabil olduğunu düşünmüyorum. 2025 yılının Ekim ayına kadar zaten Windows 10 güncelleme almaya devam edecek. O sebeple her zaman destek kesilmesine son 1 yıl kalana kadar yeni işletim sistemine geçmiyorum.

Regedit'i açın ve.

Kod:
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityControl

WIN32PRIOrityseparation adında (eğer yoksa) bir dword değeri oluşturun. Değerler olarak yanındaki "hex", heksadesimal yani onaltılık değeri ifade eder. Bu değer normalde varsayılan olarak 2'dir.

not: bu ayar işlemci kaynaklarının nasıl dağılacağını belirtir.

2A Hex = Kısa, Sabit, Yüksek ön plan desteği.
29 Hex = Kısa, Sabit, Orta ön plan güçlendirmesi.
28 Hex = Kısa, Sabit, Ön plan desteği yok.

26 Hex = Kısa, Değişken, Yüksek ön plan güçlendirmesi.
25 Hex = Kısa, Değişken, Orta ön plan güçlendirmesi.
24 Hex = Kısa, Değişken, Ön plan desteği yok.

1A Hex = Uzun, Sabit, Yüksek ön plan desteği.
19 Hex = Uzun, Sabit, Orta ön plan güçlendirmesi.
18 Hex = Uzun, Sabit, Ön plan desteği yok.

16 Hex = Uzun, Değişken, Yüksek ön plan güçlendirmesi.
15 Hex = Uzun, Değişken, Orta ön plan güçlendirmesi.
14 Hex = Uzun, Değişken, Ön plan desteği yok.

örneğin, ön plan var olan açık işlemin desteğini artırmak yerine, çok sayıda işlemin olduğu bir sistemde yanıt süresini iyileştirmek için tüm işlemler için kısa, sabit ön plan destek olmadan (etkili olarak 60 ms civarında) istiyorsanız ne olur? O zaman bu değeri; WIN32PRIOrityseparation28'e ayarlamalısın.

ben bu değerlerden sadece 16, 26 ve 29'i birkaç ay test edebildim. 29 değeri ınput lag, FPS ve tepki olarak en iyisidir. 26 ve 16'yı da denemenizi tavsiye ederim. Değeri değiştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza gerek yok, çünkü bu ayar gerçek zamanlı olarak uygulanıyor. Yani farkı hemen hissetmelisin. Hangisinin en iyi olduğuna gelirsem, bu kesinlikle tercihe bağlı. Dediğim gibi, sadece 3 tanesini uzun süreli test imkanı buldum. Ben genellikle CS:GO oynuyorum, 29 değerini kendimde benimsedim.

Eki Görüntüle 1923797

not₂= bu ayar FPS artmasına yol açmaz, giriş gecikmesini azaltır bilgisayarın tepkime süresini kısaltır. Özellikle mouse ve klavyenizin daha hızlı tepki vereceğini fark etmelisin.

test sistemi:

CPU:
Ryzen 5 3600
Motherboard:
MSI B450 Pro VDH Max
RAM: XPG Spectrix D80 (2x8) GB DDR4 3000 MHz
SSD: Kingston 500 GB A2000 M.2 PCI-ex 3.0

GPU: XFX RX 5700 XT td 8 GB 256bit
Monitor:
ASUS 24' VG249Q 1ms 165Hz
Mouse:
Wireless Mobile mouse 3500
Keyboard:
Dark Elite Force RGB gkm1000

Bu ayar tam olarak ne işe yarar tam olarak hocam, bende yapayım mı 7600X kullanıyorum?

Öncelik olarak arka plandaki değil de ön plan açık olan oyuna öncelik veriyor ve gecikme azaltıyor. Yani müzik dinlerken oyun oynuyorsan bunu 28-29-2A olarak herhangi birini yazarsan işlemcin oyuna odaklanır ve müziği ikinci plana atar. Olumsuz bir etkisine rastlamadım.

Hocam peki en son değer 14 altına düşülmemeli mi? Ben 26 da kullanıyordum zaten, fakat 16 test ettim bayağı gecikmede fark oldu 14 de çok daha iyi. Değer olarak 14 de bıraktım.

Daha aşağı düşebilirsin. Normalde varsayılan 2'dir. Buradaki 14 sadece o değerin tepkime olarak ne vereceğini belirliyor. 2Adan yüksek bir değer veremezsin fakat 2 değerine kadar düşük değer verebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı