Windows 10 formatı nasıl atılmalı?

MASK16

Yoctopat
Daha fazla  
Windows 10 format atmak istiyorum. Ayarlardan bilgisayarı sıfırla seçeneği işimi görür mü acaba?
Her şeyi sıfırlamak istiyorum. Bilgisayarı sıfırla seçeneğini önermezseniz nasıl format atabilirim acaba?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video yardımcı olur. Bir de anakartınız eski nesil mi yeni nesil mi?

İsteğinizi sıfırlama işlemi yerine getirecektir, önermemek için tek sebep formata göre daha uzun sürecek bi' işlem.

Şahsen sıfırlayı değil formatı kullanıyorum. İçinde virüs tehdidi bulundurmayan bir cihazdan Windowsun resmi sitesindeki Windows 10'u setup aracılığı ile flash belleğe yüklüyorum. Bilgisayarı kapatıp usb'yi takıyorum. Bios menüsüne girip usbden başlatmayı seçiyorum, zaten pc açıldığında karşıma Windows 10 kurulumu çıkıyor. Diskleri biçimlendiriyorum, siliyorum. 10 Saniye geriye sayarken usb'yi çekiyorum. Gerisini zaten sistem hallediyor.

İsteğinizi sıfırlama işlemi yerine getirecektir, önermemek için tek sebep formata göre daha uzun sürecek bi' işlem.
1.si sıfırlama uzun sürüyor.

2.si format değil temiz kurulum USB ile yapılan işlem.

3.sü virüsler ve eski dosyalar windows.old klasöründe kalıyor sıfırlama işleminde. Temiz kurulumda kalıntı kalmaz.

1.si sıfırlama uzun sürüyor.

2.si format değil temiz kurulum USB ile yapılan işlem.

3.sü virüsler ve eski dosyalar windows.old klasöründe kalıyor sıfırlama işleminde. Temiz kurulumda kalıntı kalmaz.
Daha uzun sürdüğünü zaten belirttim. Arkadaşın formattan kastı bütün dosyaların temizlenmesi ve işletim sisteminin tekrar kurulması ki bu görevi sıfırlama da üstelenebiliyor. Arkadaş virüsle ilgili bir derdini belirtmemiş. Sıfırlama yapmamak için bir sebebi yok acele bir durumu yoksa.

Daha uzun sürdüğünü zaten belirttim. Arkadaşın formattan kastı bütün dosyaların temizlenmesi ve işletim sisteminin tekrar kurulması ki bu görevi sıfırlama da üstelenebiliyor. Arkadaş virüsle ilgili bir derdini belirtmemiş. Sıfırlama yapmamak için bir sebebi yok acele bir durumu yoksa.

Teşekkürler yorumun için acele bir durumum yok sıfırlama işlemini yapacağım o zaman.

Sıfırlama tüm dosyaları temizlemez. Ayarları, uygulamaları ve kayıt defteri ayarlarını siler. Kalıntıları windows.old klasörüne atar. Temiz kurulumda böyle bir durum olmaz.

Windows 10 format atmak istiyorum. Ayarlardan bilgisayarı sıfırla seçeneği işimi görür mü acaba?
Her şeyi sıfırlamak istiyorum. Bilgisayarı sıfırla seçeneğini önermezseniz nasıl format atabilirim acaba?

Senin isteğin her şeyi tertemiz yapmak ve üstüne Windows'un tertemiz şekilde kurulmasıysa sıfırlama işlemi işini görmez. Dosyaların birçoğunu silebilir ancak Windows'un dosyalarını yenileyemeyebilir. Yani USB ile format atarken hem diski biçimlendirirsen disk içerisindeki veriler silinir böylece Windows'un ne bir kalıntısı ne bir şeyi kalır sonra Windows'u yükleyince tertemiz, yenilenmiş bir şekilde olur ama sıfırlama bu işlemi tam yapamaz ve USB ile format atmaya göre çok çok daha uzun sürer.

Windows 10'u kurmak için:

• ISO dosyasını indiriyorsun. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Lisans sorarsa, eğer lisansın yoksa ürün anahtarım yok tıklayın.
  • İstediğin sürümü seç: Home öneririm.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Diğer şeyleri de yaptıktan sonra masaüstü gelecek.

Geri
Yukarı