Windows 10'dan Ubuntu'ya nasıl geçilir?

Gold_Kemalist

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba ben Windows'tan çok fazla zarar görmüş bir kullanıcıyım. Şu 2 günde en az 3-4 işletim sistemi değiştirdim artık bir çözüm istiyorum. Derken karşıma Ubuntu geldi düşündüm, Technopat'taki dostlarıma danışma kararı aldım. Bana kurmayı ve kullanmayı öğretecek biri var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
USB belleğinize Ventoy kurun, Ubuntu'nun ISO dosyasını USB belleğinize atın. Boot menüsünden USB belleği ilk sıraya alın, bu kadar. Ne yapacağınızı kurulum esnasında rahatlıkla anlayabilirsiniz. Elbette bundan önce hangi programları kullanıyorsunuz veya hangi oyunları oynuyorsunuz belirtin.

Merhaba ben Windows'tan çok fazla zarar görmüş bir kullanıcıyım. Şu 2 günde en az 3-4 işletim sistemi değiştirdim artık bir çözüm istiyorum. Derken karşıma Ubuntu geldi düşündüm, Technopat'taki dostlarıma danışma kararı aldım. Bana kurmayı ve kullanmayı öğretecek biri var mı?
Ubuntu'nun iso dosyasını sitesinden indirin, ventoy ile diskinizi biçimlendirip (usb'nizdeki her şey silinecek.) iso dosyanızı usb'ye atın. Bilgisayarı yeniden başlatıp biosunuzun boot kısmından usb'yi en üste alın ve kaydedip çıkın. Daha sonra gelen ekranda ubunutuyu çalışıtırın ve kurun.

Merhaba kötü deneyimleriniz için geçmiş olsun anlatmaya başlamadan önce size kullandığınız uygulamaların veya oyunların çalışıp çalışmadığını kontrol etmekle başlamanızı öneririm eğer çalışmıyor ise alternatifleri ile de rahat edecek misiniz ona da bakabilirsiniz.

Oyunlar için protondb'ye bakabilirisiniz.
Uygulamalar için web sitesine veya Ubuntu'nun depolarına biraz daha aramak gerekir ise snap ve flathub'a bakabilirsiniz bunlar uygulamayı edinmenin en kolay yoludur.

Ve bir ihtimal ile uygulamanın geliştiricileri/geliştiricisi Linux için getirmedi ise Linux'ta Windows uygulamalarını çalıştırmak için geliştirilen wine'a bakabilirisiniz.

Alternatif uygulama bulmak için alternativeto'yu önereceğim Google'a "uygulama adı alternativeto" diye yazarak arayabilirsiniz. Filtreler içerisinden Linux'u seçince Linux'ta çalışan uygulamaları göreceksiniz. 1714074006486.png

Son düzenleme:
R

Ubuntu'nun ISO dosyasını sitesinden indirin, Ventoy ile diskinizi biçimlendirip (USB'nizdeki her şey silinecek.) ISO dosyanızı USB'ye atın. Bilgisayarı yeniden başlatıp biosunuzun boot kısmından USB'yi en üste alın ve kaydedip çıkın. Daha sonra gelen ekranda ubunutuyu çalışıtırın ve kurun.

Rufus programını kullanabilir miyim?

Merhaba kötü deneyimleriniz için geçmiş olsun anlatmaya başlamadan önce size kullandığınız uygulamaların veya oyunların çalışıp çalışmadığını kontrol etmekle başlamanızı öneririm eğer çalışmıyor ise alternatifleri ile de rahat edecek misiniz ona da bakabilirsiniz.

Oyunlar için protondb'ye bakabilirisiniz.
Uygulamalar için web sitesine veya Ubuntu'nun depolarına biraz daha aramak gerekir ise snap ve flathub'a bakabilirsiniz bunlar uygulamayı edinmenin en kolay yoludur.

Ve bir ihtimal ile uygulamanın geliştiricileri/geliştiricisi Linux için getirmedi ise Linux'ta Windows uygulamalarını çalıştırmak için geliştirilen wine'a bakabilirisiniz.

Alternatif uygulama bulmak için alternativeto'yu önereceğim Google'a "uygulama adı alternativeto" diye yazarak arayabilirsiniz. Filtreler içerisinden Linux'u seçince Linux'ta çalışan uygulamaları göreceksiniz.Eki Görüntüle 2178625

Evet hocam cidden çok sıkıntılıydı şu anda Windows 10 kullanıyorum ve Linux'a geçmek istiyorum.

Rufus programını kullanabilir miyim?

Kullanabilirisiniz ama Ventoy kadar kolay ve pratik olmayacağına da emin olabilirsiniz.
Şu şekilde bahsedeyim Rufus ile her ISO dosyası yazacağınız zaman USB'deki dosyaları silmek zorunda kalacaksınız ama Vento'yu bir kez kurduktan sonra dosyalarınız kaybetmeyeceksiniz ve ISO dosyasını içine sürükleyip bırakmak kadar kolay olacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video fikir sahibi olmanızda yardımcı olacktır. Kurulum konusunda Windows'ta sadece çalıştırcağınız dosyanın adı farklı tema farkını es geçersek.

Windows'tan nasıl bir zarar gördün ki? Bence ona çözüm bulmak Linux türevleriyle uğraşmaktan daha kolay.

Çok zarar gördüm özellikle driver AMD Radeon HD 7400M diye bir ekran kartım var Windows 7'de çalışıyor sadece maalesef dahili ekran kartı kullanmaktan bıktım (oyun oynayamıyorum)

Kullanabilirisiniz ama Ventoy kadar kolay ve pratik olmayacağına da emin olabilirsiniz.
Şu şekilde bahsedeyim Rufus ile her ISO dosyası yazacağınız zaman USB'deki dosyaları silmek zorunda kalacaksınız ama Vento'yu bir kez kurduktan sonra dosyalarınız kaybetmeyeceksiniz ve ISO dosyasını içine sürükleyip bırakmak kadar kolay olacak.

Hocam açıkçası dosya yok içinde boş USB.

Hocam bir de driver sorunu olur mu?
Ekran kartım: AMD Radeon HD 7400M.
Wi-Fi: Broadcom.

Hocam bir de driver sorunu olur mu?
Ekran kartım: AMD Radeon HD 7400M.
Wi-Fi: Broadcom.

Ekran kartında bir sıkıntı olmayacağına eminim kurduğunuz gibi çalışır.
Wi-Fi konusunda ise Ubuntu'nun canlı ortamında test etmeniz iyi olacaktır. Kendi deneyimimden bahsetmem gerekir ise yeni bir donanıma sahibim ama Linux'ta hiç sürücü kurmak ile uğraşmam gerekmez iken Windows kurduğum zaman kablo ile uğraşmaktan gına geliyor açıkçası.

Ayrıca Ubuntu kurar iken direk kurma yolunda ilerlemek yerine bir 5-10 dakika test etmenizi öneririm.

Wi-Fi konusunda ise Ubuntu'nun canlı ortamında test etmeniz iyi olacaktır. Kendi deneyimimden bahsetmem gerekir ise yeni bir donanıma sahibim ama Linux'ta hiç sürücü kurmak ile uğraşmam gerekmez iken Windows kurduğum zaman kablo ile uğraşmaktan gına geliyor açıkçası.

Hocam bunaldım zaten o yüzden Linux'a geçmek istiyorum.

Ayrıca Ubuntu kurar iken direk kurma yolunda ilerlemek yerine bir 5-10 dakika test etmenizi öneririm.

Anladım hocam bir de Ubuntu hakkında bilgili misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı