Windows 11 kurulumunda Secure Boot ve TPM atlatması

cafyon

Decapat
Diyelim ki Windows 11'in gerekliliklerini karşılamayan (Secure Boot ve TPM) bir bilgisayara sıfırdan Windows 11 kuracağım.
Rufus kullanarak, diyelim ki 23H2 ISO'yu... Secure Boot ve TPM atlatma (bypass) seçeneği ile hazırladım diyelim.
Diyelim Windows 11 kuruldu. O, bu, şu, ayarlar, ağa bağlandı.
- Windows Update (güncelleme) yaparken bir sorun oluyor mu? Hemen... İlk altı aydan sonra... Kurduğum major, minor (23H2) sürüm değiştikten sonra... Vs?

Diyelim ki Windows 11'in gerekliliklerini karşılamayan (Secure Boot ve TPM) bir bilgisayara sıfırdan Windows 11 kuracağım.
Rufus kullanarak, diyelim ki 23H2 ISO'yu... Secure Boot ve TPM atlatma (bypass) seçeneği ile hazırladım diyelim.
Diyelim Windows 11 kuruldu. O, bu, şu, ayarlar, ağa bağlandı.
- Windows Update (güncelleme) yaparken bir sorun oluyor mu? Hemen... İlk altı aydan sonra... Kurduğum major, minor (23H2) sürüm değiştikten sonra... Vs?

Secure Boot olmayan anakart çok eski diye biliyorum kullandığım en eski Z77 anakartta bile vardı muhtemelen o sistemde Windows 11 sizi memnun etmez diye düşünüyorum.

@cafyon Hayır sorun olmuyor en azından Windows güncellemelerini alıyor cihaz. Sürüm yükseltmeyi ise yapmayın Windows u kurarken bypass yöntemini kullandığınızı düşünürsek muhtemelen sürüm yükseltme yapamazsınız zaten. En güzeli ISO'yu resmi siteden indirin temiz kurun. Yalnız Windows 11 hala Windows 10'a göre ağır bir işletim sistemi umarım 24H2 ile bu durum düzelir.

@cafyon Hayır sorun olmuyor en azından Windows güncellemelerini alıyor cihaz. Sürüm yükseltmeyi ise yapmayın Windows u kurarken bypass yöntemini kullandığınızı düşünürsek muhtemelen sürüm yükseltme yapamazsınız zaten. En güzeli ISO'yu resmi siteden indirin temiz kurun. Yalnız Windows 11 hala Windows 10'a göre ağır bir işletim sistemi umarım 24H2 ile bu durum düzelir.
Teşekkürler...
Hmm, güncellemelerden kastım sadece basit olanlar değil, feature, güvenlik ve (muhtemelen) altı ayda bir olan olan sürüm güncellemeleri aslında.
Onları alamıyor mu?
Ya da şöyle sorayım. Diyelim ki siz 21H2 ile kurdunuz Windows 11'i. 22H2 veya 23H2'yi alabildi mi? Tam merak ettiğim davranışı bu. Ben 23H2 kursam, atıyorum, 24H1, 24H2, 25H1, 25H2 vs. alabilecek miyim?

@cafyon Hayır ancak diğer güvenlik ve windows güncellemelerini herkes gibi alırsınız En azından şimdilik. Sürüm yükseltme ise sisteminiz desteklese dahi bence yapılmamalı çünkü asla temiz kurulum kadar iyi olmuyor. Verilerim gitmesin derseniz ana sistem diskine format atıp öyle geçersiniz yeni sürüme. Şimdilik Windows10 kullanın Winndows 11 24H2 ile belki düzelebilir. Windows 11 hala stabil değil en azından Windows 10 kadar değil. Windows 10 gibi bir işletim sistemi varken çok özel gereksinimleri yoksa 11 kullanmak şu an gerekli değil. Windows 10 un destek süresi bitse dahi
(1 yıl sonra) uygulamalar desteğini çekene kadar kullanılabilir o konuda endişeniz olmasın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı