Windows 8 ve Pardus aynı anda

Kullanabilirsiniz fakat çift sabit diskiniz olması gerek diye biliyorum. Linux konusunda Mr_YAMYAM bilgi verir diye umuyorum. Tabi kendisi size oturup bir bootloader kodlamanızı da söyleyebilir.

Ehü:D
Bootloader kodlamasına gerek yoktur.
Bootloader denilen şey linux tabanında GRUB olarak adlandırılır. Windows tabanında ise önyükleyici denilir.
Yapılması gerekenler.
1 Harddiskte partitionlar oluşturulur.
2 Windows 8 için yaklaşık 100GB (Daha önce kurulu ise sorun yok)
3 Pardus için yaklaşık 40GB
4 Pardus swap (takas) bölümü için yaklaşık 4 GB (gerekli olmasa da, tavsiye edilir)
Kurulum seçeneklerinde diğer işletim sisteminin yanına kur seçeneği işaretlenir ve kurulum için bölümler belirtilip kurulum tamamlanır. Bölümleri el ile belirtme seçeneği seçildiği taktirde GRUB LOADER windows işletim sisteminin olduğu bölüm seçilmelidir.
Sistem açılırken Pardus grub ekranında istenilen işletim sistemini seçerek boot edilebilir.

Öncelikle Harddiskte Pardus için bir yer ayırmalısın. 50 GB bir alan oluşturup oluşturduğunuz alana kurabilirsiniz.:)

Son düzenleyen: Moderatör:
400 gb yer var.Win 8 yüklü şuan ikisini birden nasıl yapacağım bilgim yok.

İkisini birden yapma konusu anlatımı biraz garip olmuş.
Ben anlatmaya çalışayım da kızma.
İkinci işletim sistemini kurabilmek için harddiskinde en az bir bölüm daha oluşturman gereklidir. Ki bu bölüme istenilen işletim sistemini kurabilesin. Yani sen mevcut Windows 8 in üzerine işletim sistemin kurmayacaksın. Windows 8 in bulunduğu bölümü ellemeyip yanına bir bölüm (oda) daha açacaksın. Bu oda'ya istemiş olduğun linux kurulumunu yapacaksın.
BURADA ANLAŞILMASI GEREKEN ŞEY NEDİR?
İki işletim sistemimiz için iki adet oda'mız oldu. İşletim sistemlerimizi bu odalara yerleştirdik. Ama nasıl gireceğiz. İşte bu konunun kullanıcılar tarafından bilinmesi gereklidir.
ANLATAYIM.
Herhangi bir oda'ya girmek için öncelikle bir koridordan (Önyükleyici) geçmemiz gereklidir. Eğer sistemimizde tek işletim sistemimiz var ise tek yapılan şey direk oda'ya dalmak olacaktır. Ama 2 işletim sistemimiz var ise hangi odaya gireceğimiz koridorda seçilmelidir. İşte bu seçme işini Linux altında GRUB olarak adlandırılan yazılım ile yapmaktayız.
Bunu doğru yapmak için ise
1 Ya linux kurulurken, ''diğer işletim sistemlerinin yanına kur'' seçeneği seçilir.
2 Ya da önce harddiskin bölümlerini el ile belirleyerek hangi oda'ya hangi işletim sisteminin kurulacağını biz belirleriz. Bu seçenekte tek yapmamız gereken şey önyükleyici seçeneklerini doğru yapılandırmaktır. Bu da zaten linux kurulurken anlatılmaktadır.

İkisini birden yapma konusu anlatımı biraz garip olmuş.
Ben anlatmaya çalışayım da kızma.
İkinci işletim sistemini kurabilmek için harddiskinde en az bir bölüm daha oluşturman gereklidir. Ki bu bölüme istenilen işletim sistemini kurabilesin. Yani sen mevcut Windows 8 in üzerine işletim sistemin kurmayacaksın. Windows 8 in bulunduğu bölümü ellemeyip yanına bir bölüm (oda) daha açacaksın. Bu oda'ya istemiş olduğun linux kurulumunu yapacaksın.
BURADA ANLAŞILMASI GEREKEN ŞEY NEDİR?
İki işletim sistemimiz için iki adet oda'mız oldu. İşletim sistemlerimizi bu odalara yerleştirdik. Ama nasıl gireceğiz. İşte bu konunun kullanıcılar tarafından bilinmesi gereklidir.
ANLATAYIM.
Herhangi bir oda'ya girmek için öncelikle bir koridordan (Önyükleyici) geçmemiz gereklidir. Eğer sistemimizde tek işletim sistemimiz var ise tek yapılan şey direk oda'ya dalmak olacaktır. Ama 2 işletim sistemimiz var ise hangi odaya gireceğimiz koridorda seçilmelidir. İşte bu seçme işini Linux altında GRUB olarak adlandırılan yazılım ile yapmaktayız.
Bunu doğru yapmak için ise
1 Ya linux kurulurken, ''diğer işletim sistemlerinin yanına kur'' seçeneği seçilir.
2 Ya da önce harddiskin bölümlerini el ile belirleyerek hangi oda'ya hangi işletim sisteminin kurulacağını biz belirleriz. Bu seçenekte tek yapmamız gereken şey önyükleyici seçeneklerini doğru yapılandırmaktır. Bu da zaten linux kurulurken anlatılmaktadır.

Anladım şimdi pardusu yüklemeden önce , C ve D den oluşan birimerime E yide eklicem.Ondan sonra E ye Pardusu yüklücem ardından 2 adet işletim sistemim olcak.Bu iki işletim sistemi arasındaki geçişler nasıl olcak , Bide pardus yüklemeden önce bilmem gereken bir şeyler varmı ? Mesala driverler yüklenir mi ? Nelerden mahrum olurum ? Neleri getirir ?
bu sorularda cevap bulabilirsem sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Anladım şimdi pardusu yüklemeden önce , C ve D den oluşan birimerime E yide eklicem.Ondan sonra E ye Pardusu yüklücem ardından 2 adet işletim sistemim olcak.Bu iki işletim sistemi arasındaki geçişler nasıl olcak , Bide pardus yüklemeden önce bilmem gereken bir şeyler varmı ? Mesala driverler yüklenir mi ? Nelerden mahrum olurum ? Neleri getirir ?
bu sorularda cevap bulabilirsem sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Geçişler için pardus ekranında zaten sorulmaktadır. Önyükleyiciyi nereye kurayım diyerek. Bunu tecrübe ile deneyerek anlayabileceksin. Yine de şöyle yap.
1 önce bir bölüm daha oluştur ve bu bölümün boyutunu aklında tut. (mesela örneğin 40GB :D) D bölümü depo olsun ve 350GB olsun bu bölümü karıştırma sakın.
2 Kuruluma geç ve diğer işletim sistemlerinin yanına kur seçeneğini işaretleyerek 40GB lık bölümü seç. Linux bölümü ext4 olarak formatlanır.
3 Yönergeleri takip ederek kurulumu bitir ve açılış ekranından istediğin işletim sistemini seç. Bu sana sorulacaktır. 10sn süren var. Seçmezsen pardus ile açılır:D
Pardus yüklemeden önce bilinmesi gereken tek şey donanım özelliklerindir. Tüm linux sürümleri tüm donanımları birebir tanımaktadırlar. Herhangi bir sürücü kurmana ihtiyaç yoktur. (Harici USB cihazlar hariç)
Tek yapman gereken eğer donanımın eski ise uyumlu sürümü kullanmandır. Örneğin CORE2/DUO veya QUAD serisi işlemciler ve uyumlu donanımlar için PARDUS'un 2009 sürümü çok iyi netice vermektedir. Yeni bir sürümü de kullanabilirsin ancak fazla komut içerdiği için sistemin biraz ağır kalabilir.

System Information
------------------
Time of this report: 5/11/2013, 23:18:57
Machine name: USER
Operating System: Windows 8 Pro 64-bit (6.2, Build 9200) (9200.win8_gdr.130306-1502)
Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
System Manufacturer: CLEVO CO.
System Model: B5120
BIOS: BIOS Revision: 1.00.09
Processor: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 460 @ 2.53GHz (4 CPUs), ~2.5GHz
Memory: 6144MB RAM
Available OS Memory: 6004MB RAM
Page File: 2306MB used, 3698MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11
System Information
------------------
Time of this report: 5/11/2013, 23:18:57
Machine name: USER
Operating System: Windows 8 Pro 64-bit (6.2, Build 9200) (9200.win8_gdr.130306-1502)
Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
System Manufacturer: CLEVO CO.
System Model: B5120
BIOS: BIOS Revision: 1.00.09
Processor: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 460 @ 2.53GHz (4 CPUs), ~2.5GHz
Memory: 6144MB RAM
Available OS Memory: 6004MB RAM
Page File: 2306MB used, 3698MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11

Sistemimin özellikleri bunlar sıkıntı çıkmaz umarım.Sizce pardusun hangi sürümünü yükleyeyim ?

- - - Güncellendi - - -

Geçişler için pardus ekranında zaten sorulmaktadır. Önyükleyiciyi nereye kurayım diyerek. Bunu tecrübe ile deneyerek anlayabileceksin. Yine de şöyle yap.
1 önce bir bölüm daha oluştur ve bu bölümün boyutunu aklında tut. (mesela örneğin 40GB :D) D bölümü depo olsun ve 350GB olsun bu bölümü karıştırma sakın.
2 Kuruluma geç ve diğer işletim sistemlerinin yanına kur seçeneğini işaretleyerek 40GB lık bölümü seç. Linux bölümü ext4 olarak formatlanır.
3 Yönergeleri takip ederek kurulumu bitir ve açılış ekranından istediğin işletim sistemini seç. Bu sana sorulacaktır. 10sn süren var. Seçmezsen pardus ile açılır:D
Pardus yüklemeden önce bilinmesi gereken tek şey donanım özelliklerindir. Tüm linux sürümleri tüm donanımları birebir tanımaktadırlar. Herhangi bir sürücü kurmana ihtiyaç yoktur. (Harici USB cihazlar hariç)
Tek yapman gereken eğer donanımın eski ise uyumlu sürümü kullanmandır. Örneğin CORE2/DUO veya QUAD serisi işlemciler ve uyumlu donanımlar için PARDUS'un 2009 sürümü çok iyi netice vermektedir. Yeni bir sürümü de kullanabilirsin ancak fazla komut içerdiği için sistemin biraz ağır kalabilir.

Ayrıca linuxun hangi sürümü ile başlayayım sizce ?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı