Çözüm Windows onarma sorunu - Sürücüler kilitli

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sMug

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI Bazooka B450M PRO-m2 v2
Ryzen 5 5600
PowerColor Red Devil RX6700 XT OC 12GB
2x8GB 3200MHz DDR4
1TB NVMe M.2 SSD / 2TB 7200RPM HDD
Aerocool AirHawk Duo ARGB 600W 80+
MSI Optix G27CQ4P 27" 165hz 1ms 2K
Merhaba arkadaşlar.
Baslangic onarma yapilmiyor , yenileme yapmak istedigimde surucu kilitli diyor.

Arastirdim çoğu kişi AHCI modunu açın demiş fakat benim BIOS'umda ole bir secenek bulamadim.

Gigabyte G31M-S2L anakart kullaniyorum.

On Chip Sata Mode başığı altında şu seçenekler var:
  • Disabled
  • Auto
  • Combined
  • Enhanced
  • Non-Combined

Orjinalinde auto seciliydi ben enhanced'in AHCI modu olduğunu dusunerek sectim. Fakat hala surucu kilitli diyor yenileme sirasinda.

Windows'u normal olarak baslatamiyorum, siyah ekran sorunu var. Avast kurduktan sonra oldu.

Ne yapmam gerekiyor onarmak icin ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunu yaşayan arkadaşlar var ise, ben çözüm olarak (tabi çözüm denilirse) şunu buldum:

Format win81 ile atılmıyordu hata veriyordu, önce xp formatı attım, sonrasında win8.1 yükledim.

Win8.1 yükler yüklemezde F8 (güvenli mod) tuşunu aktive ettim ne olur ne olmaz pc yine açılmazsa diye :)

F8 tuşu aktivasyonuda şu şekilde : Komut istemi (yönetici) ekranına yazıyorsunuz:

Kod:
bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

İşlem tamamlanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevap için teşekkür ederim,

sizinde dediğiniz gibi güvenli mod çözümdür fakat win 8.1 işletim sisteminde daha öncesinden güvenli mod kısayolunu aktive etmezseniz(F8) , pc açılmadan güvenli moda geçemiyorsunuz, yani en azından ben geçemedim.

O yüzden bu tür bir sorunla karşılaşmamak için siz siz olun F8 i aktive edin arkadaşlar :)

Ama eğer pc açılmıyor ve öncesinde F8 aktive edilmemişken, güvenli moda girmenin yolunu bilenler varsa, burda paylaşsın ki aynı problemi yaşayan kişiler yararlansın.

Bu hatanın nedeni, Windows düzgün kapatılmadığında NTFS dosya sisteminin kendini kilitlemesidir. PC normal şekilde açılmıyorsa güvenli modda sistemi açıp bilgisayarı normal bir biçimde kapatın.

bilgisayar güvenli modda nasıl başlatılır? Yardımcı olur musunuz?
Sizin de dediğiniz gibi tam da bende oluşan hata. Bir tane VPN programı yükledim. Programı kaldırdım ve bilgisayarı kapatmaya çalıştım. Her seferinde yeniden açılıyordu. Sonra 'Yeniden başlat' yaptığımda bilgisayar 'Başlangıç Menüsü'ne geçti. PC'mde oluşan sorunda daha detaylı bilgi için bugün şu konuyu açtım: Global Protect VPN Programı Bilgisayarı Bozdu - Technopat Sosyal

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı