Rehber WordPress Site Klonlama

Bu eklentiyi keşfetmeden önce siteleri dosyaları ve veritabanını elle kopyalayarak ve aşağıdaki rehberde yer alan veritabanı işlemini yaparak kopyalıyordum. Ancak bu yöntem bazı temalar için uğraştırıcı olmaya başladı ve ben de yeni bir yöntem aradım.

Bu eklentiyi genellikle lokalde yaptığınız bir siteyi canlıya almak için kullanmak isteyebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki eklentiyi sitemize kuruyoruz.

Daha sonra adımları takip ediyoruz.
  1. Eklentide "Packages" kısmına gelin ve "Create New" deyin.
    1628163017392.png
  2. Bir şeye dokunmadan "Next" deyin. Gerekli taramalar yapılacak. İşlem sonunda dosya boyutları ile ilgili bildirimde bulunabilir.
  3. "Yes. Continue with the build process!" tikini işaretleyip "Build!" deyin. Ardından biraz bekledikten sonra dosyalar ve veritabanını içeren bir WordPress paketi oluşturulacak.
  4. Paket oluşturulduktan sonra "One-Click Download"a tıklayarak "installer.php" ve bir ZIP dosyası indireceksiniz. Bu dosyaları yeni hosting hizmetinize veya sunucu dizinine yükleyin.
    • Bu pakete daha sonra "Packages" kısmından tekrar ulaşabilirsiniz.
  5. alan_adiniz.com/installer.php yoluna gittiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak. Koşulları kabul edip "Next" deyin.
    1628163651949.png
  6. Ardından arşiv dışarı çıkartılacak ve standart WordPress kurulumunda olduğu gibi veritabanı bilgileri istenecek.
    • Bu adım için sunucuda arşiv açma izni olması gerek.
  7. 1 numaralı kısma veritabanı bilgilerini girdikten sonra 2 numaralı "Test Database" butonuna basın. Eğer her şey sorunsuz ise 3 numaralı kısımda bir onay mesajı gelecek. Ardından 4 numaralı "Next" butonuna basınız.
    1628163901674.png
    • Veritabanı bilgilerinizi hosting servisinizin destek kısmından isteyebilirsiniz.
    • Onay mesajı:
      1628164039368.png
  8. Ardından onay isteyecek, "OK" dedikten sonra site başlığı ve diğer detayları girin ve "Next" deyin.
    • Tavsiyem "Title" hariç bir ayarı değiştirmeyin.
  9. Ardından kurulum tamamlanacak ve sonuç ekranı gelecek. Bu ekrandan "Admin Login" deyip giriş yaptıktan sonra "installer.php" gibi gereksiz dosyalar silinecektir. WordPress giriş bilgileriniz kopyalamadan önceki siteniz ile aynıdır.
  10. Giriş yaptığınızda eklenti sayfasında silinen dosyalar ile ilgili bilgi ekranını göreceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı