WW2/Sovyet Orta Tankları Üzerine Muhabbetler

Hocam gerçekler üzerinden konuşuyoruz :)

Sen hiç Tiger'ın karşısına T-26'nın çıktığını gördün mü? [emoji1787]
Ha M1'lerin yendiği T-72 miydi. Pardon pardon, aklım karıştı [emoji23] Uzun zamandır bu konular hakkında konuşacak birilerini bulamıyordum. Unutmuşum hep [emoji4]

Bu tankın taretine istedikleri kadar zırh yığarlar, muhteşem mühendislik ama Challenger 2 özentiliği yok değil ha :)
Tank ana hatları ile K2 Black Panther tankından esinlenildi. Özentilik çok önemli değil önemli olan yapmamız. Mühendisimizin bunu deneyimlemesi. Yeniden icat etmeye gerek yok. Ama başlangıç için çok iyi bir adım. Savunma sanayimiz çalışıyor, mühendislerimize güvenim tam.

Tank ana hatları ile K2 Black Panther tankından esinlenildi. Özentilik çok önemli değil önemli olan yapmamız. Mühendisimizin bunu deneyimlemesi. Yeniden icat etmeye gerek yok. Ama başlangıç için çok iyi bir adım. Savunma sanayimiz çalışıyor, mühendislerimize güvenim tam.
Özentiliği T-14 için demiştim :)

Nazizim vs Komünizm.
İkisi de aynı b*k. Milyonlarca insanın katili ve diktatörlükle yönetilen ülkeler.
Sonuç olarak; Önce faşit ideoloji, sonra komünist ideloji çöktü. Dünya liberalizme kaldı. Abd uzun vade de hepsini gömdü.
Kaynak: Yuval Noah Harari.
Şu Stalin p**i,
Lev Troçki gibi bir duayeni öldürmesi bile başlıca sebep. SSCB’yi kendi dikatatörlüğü altına almak için muhalifleri kesti biçti gulaglara kapadı.
Boşuna devrimin mezar kazıcısı denmemiş.

Nazizim vs Komünizm.
İkisi de aynı b*k. Milyonlarca insanın katili ve diktatörlükle yönetilen ülkeler.
Sonuç olarak; Önce faşit ideoloji, sonra komünist ideloji çöktü. Dünya liberalizme kaldı. Abd uzun vade de hepsini gömdü.
Kaynak: Yuval Noah Harari.
Şu Stalin p**i,
Lev Troçki gibi bir duayeni öldürmesi bile başlıca sebep. SSCB’yi kendi dikatatörlüğü altına almak için muhalifleri kesti biçti gulaglara kapadı.
Boşuna devrimin mezar kazıcısı denmemiş.
Kusura bakma canısı dünya adil biryer değil. Ülkeye toprak katmak için ne yapmalarını bekliyordun, eşli batak dönmelerini mi ?

Kusura bakma canısı dünya adil biryer değil. Ülkeye toprak katmak için ne yapmalarını bekliyordun, eşli batak dönmelerini mi ?
Ülkeye toprak katmak = İşgal etmek.
Eki Görüntüle 385267

Ne gece ama, bitmeyecek sanırım :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam öyle demeyin ama...
Hocam birde Tunceli mi burası?

Son düzenleme:
T-34 ve Almanlar tarafından Tiger çok bilinen ve aslında popüler tanklardır. Gel gelelim ki 2. Dünya Savaşı'nda bu tanklardan daha başarılı tanklar kullanılmasına rağmen çoğu kişi bu tankları popüler etmiştir.

T-34 ve diğer çoğu SSCB tankları, Alman tanklarına göre daha kolay üretilip, daha basit bir mühendislik sunar.

Senin de vurguladığın eğimli zırha gelelim.

30, 45, 60 derece gibi eğimlerde yatırılarak o şekilde montajlanmasını ve bu şekilde kendisine atılan mermilere karşı durmasını amaçlayan bir tasarım özelliği. Burada amaç eğimli zırh plakasına çarpan merminin zırh içinde alacağı yolu uzatarak deliciliğini azaltmak ve zırhın dayanımını arttırmaktır.

1. Dünya savaşında da kullanılmış bir mühendislik idi sanırım. SSCB bulmadı diye biliyorum.

Her tankın kullanım amacı vardır. T-34; taktik olarak kullanayım, zayif piyadelerin üstüne sürüp, arkaları dolaşayım mantığında bir tank değil. Bu sebeple eğimli zırh kullanmaları da doğru bir hareket.

Eğimli zırhın da sonlandırıldığı bir tarih oldu elbet. Almanlar bunu fark edince daha güçlü mermiler yapmaya başladı. Tungsten'i keşfetti. Hasarı ve deliciliği arttırıp eğimli zırhın önüne geçmeyi başardılar fakat burada da malzeme kıtlığı yaşadılar. O zamanki teknoloji, Tungsten'i aşırı şekilde verimli kullanacak seviyede değildi.

Ayrıca T-34'ün çok temel bir tasarımı vardı fakat çok güçlü toplarla donatılmıştı. Bu da T-34'ün geliştirilmeye açık bir alet olduğuna ve en ekonomik yolla, çok adam öldürme peşinde bir alet olduğunu ortaya koyuyor.

Heavy ve Medium tank sınıflandırmasını ve buna karşın tasarım, üretim bocalamalarını 2 taraf da yaşadı. Almanlar bunu daha hızlı çözerken, SSCB biraz bu işlerle uğraştı. Günümüzde böyle ayrımlar yok zaten.

Önceki konuda söylemiştim @StronkComrade. SSCB zekidir :) Bak mesela T-34 medium bir tank. Tiger heavy bir tank. Buna rağmen T-34, Tiger'i delebilecek güçteydi o zamanlarda. Almanların top kaliteleri daha yüksektir. Bunu kullanarak uzun çatışmalarda avantaj korumaya çalışır, SSCB'nin ise ona nazaran daha düşük bir konumda olduğu için yakın çatışmaları sever.

Taktik olarak Almanları herkes başarılı bulsa da ben onları taktilerinde boğan SSCB'yi daha çok seviyorum :)

Kendi çapında bilgisiz birinden uzun bir yazı, tankların içine daha çok girmem lazım :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı