Rehber XBOX ve PS konsollarında kardeşlik mevzusunu anlamak

Famronty

Megapat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhabalar, PS ve Xbox konsollarında kardeşliğin nasıl yapıldığını ve aklınızda olan soruları cevaplamaya çalışacağım. Öncelikle bu iki konsolda da bu yöntemler farklı işliyor fakat ikisinin de amacı aynı.

1687025276891.png

İlk önce akla takılan birkaç soruları yanıtlamak istiyorum.

1.Soru: Kardeşlikle oyun ve üyelik paylaşmak legal mi?

Cevap: Öncelikle şunu belirtmek lazım ki bu firmalar tarafından izin verilen bir yöntem fakat sizin bu yöntemi nasıl kullandığınız bu durumu değiştiriyor. Aile içi paylaşım için ortaya çıkmış bir yöntemdir bu. Aslında birileri ile hesap takası yapmak veya hesap satın almak illegal. Bu tamamiyle sizin sorumluluğunuz. Aile üyelerinin birinde de konsol varsa bir oyunu iki defa almanın manasız olacağından dolayı firmalar tarafından böyle bir yönteme izin verilmiş.

2.Soru: Hesap alım-satımı veya takası gerçekleştirirsem ban yer miyim?

Cevap: Başta belirttiğim gibi yabancı kişilerle paylaşılıp takas yapılması yasak fakat bundan şuana kadar ban yiyeni görmedim.

3.Soru: Kardeşlik yaptığım hesaplarda aynı anda oyuna girersek birimizi atar mı?

Cevap: Hayır. Kardeşlik yapılan hesaplarda aynı anda oyuna girebilirsiniz fakat bazı istisnalar var ve bunları yapmamanız gerek. Bunlara adımları anlatırken değineceğim.

4.Soru: Bu yöntem sadece oyunlar için mi geçerli yoksa aboneliklerde de geçerli mi?

Cevap: Hem oyunlar hem de abonelikler için geçerli bir yöntemdir. İkisi arasında farklılık olmadan Kardeşlik yapılabiliyor. Sadece şuana kadar Ubisoft'un aboneliği için denemedim ama muhtemelen onda da geçerlidir.

4.Soru: PS ile Xbox kardeşliği arasında ne fark var?

Cevap: PS kardeşliği 3 kişiye kadar yapılabiliyor fakat bunun için farklı nesilin konsolları gerekiyor. Ne demek istiyorsun diye soracaksınız. Yani demek istediğim 3 kişi PS4 konsolunda ortaklık yapamaz. En az bir tane yeni nesil konsol gerekiyor. Eski nesil veya yeni nesil konsollar arasında 2 kişi ortaklık kurabilir fakat 3 kişi ortaklık kurulucaksa dediğim gibi bir tane yeni nesil konsola ihtiyaç var. Ayrıca Xbox'dan daha karmaşık bir kardeşlik sistemine de sahip PS.

Xbox'da maksimum 2 kişi kardeşlik yapabilir.

Şimdi adımları teker teker anlatmadan önce kardeşlikte yaygın olarak kullanan terimleri ve bunların ne anlama geldiğini açıklayacağım.

Xbox üzerindeki terimler: P1 ve P2.

Bunların açılımı Player One ve Player Two şeklindedir. Ne farkları var derseniz P1 ana hesaptır. Daha sonra bunları da açıklayacağım. Şimdilik ne demek olduğunu anlayın yeter.

PS üzerindeki terimler: Pri (primary), sec
(secondary), psx.

Burada bazı terimlere değinmem gerekiyor. Öncelikle başta belirttiğimiz gibi PS'de kardeşlik mevsuzu daha karmaşık. Burada hafızam beni yanıltabilir. Bildiğim kadarıyla açıklamaya çalışacağım.

Yanlış hatırlamıyorsam PS üzerinde iki farklı dağılım ile kardeşlik yapılabiliyor. Birincisinde bir tane konsola Pri hesap girilip diğer hakları hem PS5 için hem de PS4 için sec hak olarak giriyoruz fakat bu yöntem tercih edilmiyor çünkü PS5 ve PS4 konsollarındaki sec haklar sadece o konsolun sec hakkı oluyor. Yani PS4 üzerindeki sec hak artık başka bir PS5 üzerinde kullanılamaz. Psx hak ise hem Ps4 hem de ps5 için geçerli olan bir hak. Yani bu hakkı her iki konsolda da kullanabilirsiniz. Tabi psx hakkı kullanabilmek için iki tane Pri hakkın birini PS5'e diğerini de PS4 konsoluna tanımlamanız gerekiyor.

Gelelim adım adım anlatmaya bu yöntemi. Öncelikle kaba taslak zaten PS üzerinde nasıl yapıldığını anlattım ama tekrar üzerinden geçeceğim. Şimdilik Xbox ile başlayalım.

Xbox'da kardeşlik nasıl yapılır?

Bazı açıklamalar yapmak istiyorum. Xbox üzerinde başta belirttiğim gibi P1 ve P2 olarak ayrılan haklar vardır. P1 kullanıcısının özelliği kardeşlik yapılan hesabı kendi konsolunda Giriş Xbox'ı olarak aktifleştirmesi. Bu Giriş Xbox'ı sadece P1 aktif ediyor. P2 hak ise sadece hesaba giriş yapması yeterli. Şimdi gelelim bu iki hesabın nasıl ayrı şekilde ve çakışmadan oynayacağına. Öncelik bu adımlar takip edildiyse geriye birşey kalmamış demektir. P1 hesap Giriş Xbox'ı yaptığı için direk kendi hesabına dönüp oynayabilir. P2 ise eklediği kardeşlik hesabını oyunu oynamadan önce profiller bölümünde açıp o da kendi hesabına dönüp oynayacak. Bu şekilde kendi hesaplarında oyun ve abonelikler gözükür.

Uyarı: Asla ve asla iki kullanıcı da kardeşlik hesabına girip oyun oynamaması lazım. Yoksa P2 veya P1 oyuna giremez.

Gelelim bu hakların arasındaki avantaj ve dezavantajlara. Öncelikle P1 hakkı Giriş Xbox'ı yapmanız gerektiğini söylemiştim fakat bu Giriş Xbox'ı olarak aktifleştirme için bir sınır var. 1 yıl içinde 5 kez aktifleştirme yapılabilir. 1 yıl sonra bu haklar yenileniyor. Yani sürekli hesabı başka konsollarda Giriş Xbox'ı yapmamanız lazım. Başka bir dezavantaj ise P2 hak internete bağlı olmazsa hesaba ve oyuna erişimi olmaz. P1'in ise böyle bir dezavantajı yok.

Xbox kardeşliğin PS kardeşliğine göre avantajı her iki hakta da ana hesabına dönüp başarım ve save kasabilir.

PS'de kardeşlik nasıl yapılır?

Başta belirttiğim çift sec haklı yöntemi anlatmayacağım. Çünkü o biraz kafa karıştırıcı. Anlatacağım yöntem iki pri hak ve tek psx haklı olan yöntem.

Öncelikle 3 ortak belirlenip bu ortaklardan ikisinin PS4 ve PS5'de Pri hesap olarak aktif etmesi gerekiyor. Psx hak ise PS5 veya PS4 konsolunda psx hakkı kullanabilir. Yanlış anlaşılma olmasın. Her iki konsolda kullanamaz. Psx hak demek ikisi arasında geçiş yapabilir demek. Yani PS4 konsolunda kullandıktan sonra PS5 konsoluna geçerse eski konsolunda hesabı kaldırıp yeni konsolunda kullanabilir.

Peki nedir bu pri, sec ve psx hakkın avantajları-dezavantajları?

Öncelikle bu yöntem Xbox'dan bayağı farklı. Başarım ve save kasmak isteyenler sec ve psx hakkı tercih etmemesi lazım. Çünkü sec ve psx haklar direk oyunun satın alındığı hesaptan oynanıyor. Pri hesaplar ise ana hesap olarak aktif edildiği için kendi ana hesabına geri dönüp save ve başarım kasabilir. Ayrıca pri oyunu oynamak için Xbox'daki P2 hak gibi hesabı açıp kendi hesabına dönmesi gerekmiyor. Direk kendi hesabına dönüp oynayabilir.

Başka bir dezavantaj Xbox'da olduğu gibi sec ve psx haklar internet olmadan oyuna ve hesaba erişemiyor.

Yeterince anlattığımı düşünüyorum. PS kardeşlik konusunu anlatırken hata yapmış veya eksik anlatmış olabilirim çünkü konsolu satalı bayağı zaman oldu. Eğer yanlışımı, eksiğimi gördüyseniz mesajlarda belirtin.

Xbox'u hala kullandığım için Xbox ile ilgili sorularınız varsa cevaplamaya çalışırım.

PS kardeşliği PS5 de yapılacaksa 7 kişiye kadar destekliyor diye biliyorum. Ana hesap olayı yok PS5'te bu yüzden eklenebilen hesap sayısı kadar kişiyle kardeşlik yapılabiliyor. Kendim PS5 kullanmıyorum ama bir arkadaşım 5-6 kişiyle kardeşlik yapıyordu, ben de dahil, nasıl olduğunu sorduğumda böyle anlatmıştı doğruluğundan emin değilim.

PS kardeşliği PS5 de yapılacaksa 7 kişiye kadar destekliyor diye biliyorum. Ana hesap olayı yok PS5'te bu yüzden eklenebilen hesap sayısı kadar kişiyle kardeşlik yapılabiliyor. Kendim PS5 kullanmıyorum ama bir arkadaşım 5-6 kişiyle kardeşlik yapıyordu, ben de dahil, nasıl olduğunu sorduğumda böyle anlatmıştı doğruluğundan emin değilim.
Peki aynı anda herkes oynayabiliyor mu? Diğer forumlarda hiç böyle bir konu yok çünkü.

Peki aynı anda herkes oynayabiliyor mu? Diğer forumlarda hiç böyle bir konu yok çünkü.

Evet oluyor. Mantık su şekilde; PS4'teki gibi ana hesap olayı yok. Bu yüzden eklediğimiz herhangi bir hesabın lisanslarını başka bir hesapta kullanabiliyoruz. PS4'te başka hesapta lisans kullanma sadece ana hesabın lisansları için geçerli, aradaki fark bu sanırım.

Evet oluyor. Mantık su şekilde; PS4'teki gibi ana hesap olayı yok. Bu yüzden eklediğimiz herhangi bir hesabın lisanslarını başka bir hesapta kullanabiliyoruz. PS4'te başka hesapta lisans kullanma sadece ana hesabın lisansları için geçerli, aradaki fark bu sanırım.
Hocam aynı şeyi ben PlayStation üzerinde yaptığımda çakışıyorlardı. Peki online olarak kullanabiliyor musunuz yoksa offline hesap etkinleştirme yöntemi gibi mi?

Online olarak muhtemelen. Dediğim gibi kendim denemedim ama dürüstlüğüne emin olduğum bir arkadaştan duydum.
Offline olarak yapılıyorsa Xbox'da da aynı yöntem var ve yine herkes oyunu çakışmadan oynayabiliyor fakat bunlar kadar doğal bir yöntem değil.

Eğer buna benzeyen bir yöntem ise rehber yapın isterseniz hocam. Başka arkadaşlar da yararlanır.

Offline olarak yapılıyorsa Xbox'da da aynı yöntem var ve yine herkes oyunu çakışmadan oynayabiliyor fakat bunlar kadar doğal bir yöntem değil.

Eğer buna benzeyen bir yöntem ise rehber yapın isterseniz hocam. Başka arkadaşlar da yararlanır.

PS4 kısmı için bir rehber yapabilirim ama PS5 konusunda bilgim yok. Rehber yaparsam pek geniş çaplı olacağını düşünmüyorum, PS4-PS4 ve PS4-PS5 hakkında bilgim var ama rehber yaparsam yüksek ihtimal bu rehberden pek farkı olmaz. Sizin yaptığınız daha geniş çaplı olmuş.

Belki buradaki anlatımı biraz sadelestirip sadece PS kısmı için yeni bir rehber yapabilirim. Dediğim yöntem hakkında tecrübem olmadığı için pek mantikli olmaz bu rehber. Anlatımı sadeleştirme kısmını yapabilirim. Burada, sadece ps için, anlatım çok ağır olmuş. Terimler vb. Yine de gayet güzel ve başarılı bir rehber.

Konuya ben açıklık getireyim kız arkadaşımla birlikte birbirimize PS hesaplarımızı paylaşabiliyoruz yani onun PS hesabındaki oyunları kendi hesabımda oynuyorum ve beraber Online oynayabiliriyoruz hiçbir sorunda yaşamıyoruz PS4-PS5 içinde geçerli aynı konu ana hesap yapıp kendi hesabınızda Online oynayabilirsiniz. Yani aynı hesapta oynamanıza gerek kalmıyor eskiden böyle miydi bilmiyorum ama şu anda bu şekilde çalışmakta. Ve ps deluxe üyeliğimdeki oyunlarıda sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor kendi hesabında bazen kilitli gözüküyor benim hesabımda birkere girip tekrar kendi hesabına girdiğinde çözülüyor bu sorun

Yeni konular

Geri
Yukarı