XMP açınca sistem yeniden başlamıyor

iCeBerGgr

Kilopat
Daha fazla  
MSI MPG B650 Gaming Plus Wi-Fi 6000MHz(OC) anakart ve
Corsair 32 GB(2x16) Vengeance 6000MHz CL36 DDR5 RAM'e sahibim.

BIOS'tan XMP açtığım zaman ve MHz 4800'den 6000'e çıktığında bilgisayarı yeniden başlatmak istediğimde, kasa olduğu gibi çalışmaya devam ediyor ve monitör gelmiyor. Sonsuza kadar kara ekranda kalıyor. Hal böyle olduğu zaman yeniden başlatma seçeneğine her bastığımda bilgisayarı tuşundan basılı tutarak kapatıp tekrar açmak durumunda kalıyorum. E yine hal böyle olduğu zaman Windows güncelleştirmelerini yapmak zulüm oluyor. Şu anlık 4800MHz'de kullanıyorum RAM'leri, XMP kapattım. Var mı bir çözümü? Veya 4800 ve 6000 arası MHz değerlerinde, oyunlarda çok bir performans farkı yok ise XMP olmadan kullanmaya devam edeyim?

Sanırım kullandığınız ram bu: CMK32GX5M2E6000Z36 Anakartınızda bu ram için uyumluluk gözükmüyor. Yeni gelen güncellemelerle destek gelebilir, elinizdeki ramleri satıp başka ram almayı da düşünebilirsiniz. Almadan önce anakart uyumluluk kısmından uyumlu ram için kontrol yapılmalı.

Sanırım kullandığınız ram bu: CMK32GX5M2E6000Z36 Anakartınızda bu ram için uyumluluk gözükmüyor. Yeni gelen güncellemelerle destek gelebilir, elinizdeki ramleri satıp başka ram almayı da düşünebilirsiniz. Almadan önce anakart uyumluluk kısmından uyumlu ram için kontrol yapılmalı.

CMK32GX5M2D6000C36 , bu tam olarak aslında. Yormayacaksa sizi, kontrol edebilir misiniz?​

Corsair'ın sitesinde benim ram'in altında "CORSAIR iCUE v4.18.218 with XMP Manager Preview" isimli bir driver buldum. Kurup denemeli miyim?

Son düzenleme:
Ne yazık ki bu ram için de uyumluluk gözükmüyor. https://tr.msi.com/Motherboard/B650-GAMING-PLUS-WIFI/support#mem bu siteden siz de kontrol edebilirsiniz.
Teşekkür ederim... 4800 mhz devam o zaman şimdilik. Al sat yapmakla uğraşacağımı hiç sanmıyorum gerçekten. Diğer arkadaşlar belki yeni fikir atar onları denerim.

Kafayı yicem. Xmp'de kapalı ama Steam veya google chrome açıkken yeniden başlat'a basarsam siyah ekranda kalıyo. Her şeyi kapatıp yeniden başlatırsam düzgünce siyah ekrana takılmadan yeniden başlıyo. Bu nasıl bir olay ya

ab

Teşekkür ederim... 4800 mhz devam o zaman şimdilik. Al sat yapmakla uğraşacağımı hiç sanmıyorum gerçekten. Diğer arkadaşlar belki yeni fikir atar onları denerim.

Kafayı yicem. Xmp'de kapalı ama Steam veya google chrome açıkken yeniden başlat'a basarsam siyah ekranda kalıyo. Her şeyi kapatıp yeniden başlatırsam düzgünce siyah ekrana takılmadan yeniden başlıyo. Bu nasıl bir olay ya

ab
Güncelleme: Sorunun XMP ile alakası bile yok. Xmp kapalı bios tamamen sıfırlandığı haliyle ama hala yeniden başlatılmıyor. Yeniden başlatınca ekran klavye mouse hala gelmiyor.

Son düzenleme:

ab

Güncelleme: Sorunun XMP ile alakası bile yok. Xmp kapalı bios tamamen sıfırlandığı haliyle ama hala yeniden başlatılmıyor. Yeniden başlatınca ekran klavye mouse hala gelmiyor.
Ram değiştirmek en mantıklı sonuç gibi gözüküyor ancak ramleri değiştirmeden farklı birisinden ram bulabilirseniz öyle de deneyin derim. 4800mhz de sorun olmamalı diye düşünüyorum ancak belli olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı