Yanan LED zehirler mi?

İsmail Ördek

Hectopat
Daha fazla  
Az önce bu LED'i dirençsiz bağladım ve yandı biraz tıss sesi geldi. Toprağı direkt çektim. Tam anlamadım hafif bir koku da çıktı. Oda havasız zehirlenir miyim?

Dosya Ekleri

• IMG_20230106_203701.jpg
    IMG_20230106_203701.jpg
    65 KB · Görüntüleme: 57
Bir şey olmaz. Defalarca led yaktım, hiçbir etkisini görmedim. Ama led kullanırken dirençle birlikte kullanın. Bir defa yandığı zaman led çöp oluyor.

Bir şey olmaz bir tane LED'ten. Dirençsiz bağladıysan 3 Volt vereceksin kaç Volt verdin de yandı.
5Volt USB'ye 2 tane LED'i seri bağlayıp dirençsiz çalıştırırsın.

Bir şey olmaz. Defalarca LED yaktım, hiçbir etkisini görmedim. Ama LED kullanırken dirençle birlikte kullanın. Bir defa yandığı zaman LED çöp oluyor.

Bir şey olmaz bir tane LED'ten. Dirençsiz bağladıysan 3 Volt vereceksin kaç Volt verdin de yandı.
5Volt USB'ye 2 tane LED'i seri bağlayıp dirençsiz çalıştırırsın.

Bir şey olmaz. Yanık kokusudur o.

Bir şey olmaz. Dışındaki süs desek daha doğru olur. Bildiğimiz ampullerde cıva vardır, kırılırsa çok zararlıdır ancak bu LED'lerde öyle bir şey yok.

Bende cıva tarzı zehirli bir kimyasaldan korktum zaten herkese teşekkürler.

Az önce bu LED'i dirençsiz bağladım ve yandı biraz tıss sesi geldi. Toprağı direkt çektim. Tam anlamadım hafif bir koku da çıktı. Oda havasız zehirlenir miyim?
Hocam sakin olun. 220 ohm veya 330 ohm direnç kullanın 5v sıkıntısız çalışır. Bir an okuduğumda adam bomba patlatmış hissi verdiniz.

Az yakmadım bunlardan :) Hiçbir şey olmaz.

6 Volt verdim şimdi direnç taktım güzelce yandı.
V=ir
LED 20mA çekiyor desen 1/50 * r = 6
r = 300
300 OHM bağlaman lazım en az, 330'lar var onlardan bağlardın.

10mA çeken LED bile var galiba, o zaman 600 bile bağlayabilirsin.

Geri
Yukarı