Rehber Yanlış BIOS'lu anakartı CH341-A ile hayata döndürme

İyi Sosyaller, bu rehberde size benim gibi anakartını yanlış BIOS atarak bozan kişiler için kurtarma rehberi hazırladım umarım beğenirsiniz.
Gereksinimler:
  • BIOS'u bozuk bir anakart (rehberde kullanacağım ASUS P5KPL-AM SE )
  • Sağlam bir bilgisayar.
  • CH341-A programlayıcı ( ben N11.com üzerinden SYS-elektronikten 120 TL'ye (indirim ile 95 TL)ye aldım)
  • Programlayıcının yazılımı link: https://www.mediafire.com/file/v3wb36ynwjxrnl4/ch341a+türkçe.rar/file
İlk önce programı indirip RAR'dan çıkarıyoruz;

Screenshot_2.png

-
İlk önce programlayıcının driverini yüklememiz gerek ,CH341a Türkçe klasörü açıp CH341APAR.EXE yi açıyoruz ve Install'a basıyoruz, fotodaki uyarı gelince kuruldu demektir.

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

-
Sonra CH341a programmer klasörünü açıp BIOS programlayıcı uygulamamızı açıyoruz;

Screenshot_6.png

-
Uygulamayı açtıktan sonra artık programlayıcıyı ve çipi takma vakti geldi.
  • Programlayıya takacağımız çip 4+4 8 pindir. Çipinizin modelini internette tarayın. 24 serisi ise aşağı, 25 serisi ise yukarı 4+4 yuvasına yerleştirin.
  • Programlayıcıya takacağınız çipin kırmızı veya çentikli kısmı kartın arka tarafına bakacak.

• 565463-c09ece08afe56fce27de00ff90e868bf.png
  • Çipi düzgünce yerleştirince mandalı aşağı çekiyoruz. Ve programlayıcıyı bilgisayara bağlıyoruz.
Programda çipimiz gözüküyor mu kontrol edelim. Evet görüyor.

Screenshot_7.png

-
Şimdi soldaki menüden bulunduya basın; bilgiler düzgünce gelirse çip okunmuştur.

Screenshot_1.png

Screenshot_8.png

-
Şimdi çipimizi okuyup ne var ne yok bakalım;

Screenshot_9.png

-
Yanlış atılmış BIOS :

Screenshot_10.png

-
Şimdi çipi silelim, içinde hiçbir şey kalmasın.

Screenshot_11.png

-
Ve silindi.

Screenshot_12.png

-
Çipe yazmaya başlamadan önce "benim BIOS'um .bin değil " diyenler için, evet benim BIOS'umda .rom ve sadece sondaki uzantıyı değiştirip .bin yaptık şimdi dosyamızda hazır!

Screenshot_13.png

Screenshot_14.png

-
Şimdi programlayıcı uygulamasından .bin dosyamızı seçelim.

Screenshot_15.png

Screenshot_16.png

-
Bın dosyasıda seçildiğine göre artık çipe verileri yazalım: %100 olunca yazıldı oluyor, herhangi bir uyarı mesajı konulmamış.

Screenshot_17.png

Screenshot_19.png

-
Şimdi BIOS çipimizi anakarta takıp test edelim. Ve çalıştı.

Screenshot_20.png

Rehber bu kadardı. @Recep Baltaş hocam yorumlarınızı bekliyorum. Konu halihazırda diskimde vardı şimdi hatırlayıp yazdım .

Anladımç. Çakma GPU'lara BIOS atma rehberi efsane olur. 2. el mining yapılmış kartların BIOS'larını temizler kullanır millet. Güzel rehbermiş.

Tabii oluyorsa.

Aslında şöyle halihazırda mining çıkması BIOS dediğin aslında bu tarz bir aparata ihtiyaç duymadan da atılabiliyor Windows içerisinden sadece bazen kartlar açılamıyabiliyor yanlış BIOS atıldığın da o zaman bu tarz ekipman ve yazılımlar devreye giriyor.

İyi sosyaller, bu rehberde size benim gibi anakartını yanlış BIOS atarak bozan kişiler için kurtarma rehberi hazırladım umarım beğenirsiniz.
Gereksinimler:
  • BIOS'u bozuk bir anakart (rehberde kullanacağım ASUS P5KPL-AM SE )
  • Sağlam bir bilgisayar.
  • CH341-A programlayıcı ( ben N11.com üzerinden SYS-elektronikten 120 TL'ye (indirim ile 95 TL)ye aldım)
  • Programlayıcının yazılımı link: https://www.mediafire.com/file/v3wb36ynwjxrnl4/ch341a+türkçe.rar/file
İlk önce programı indirip RAR'dan çıkarıyoruz;

Eki Görüntüle 1911642

-
İlk önce programlayıcının driverini yüklememiz gerek ,CH341a Türkçe klasörü açıp CH341APAR.EXE yi açıyoruz ve ınstall'a basıyoruz, fotodaki uyarı gelince kuruldu demektir.

Eki Görüntüle 1911643

Eki Görüntüle 1911644

Eki Görüntüle 1911645

-
Sonra CH341a programmer klasörünü açıp BIOS programlayıcı uygulamamızı açıyoruz;

Eki Görüntüle 1911646

-
Uygulamayı açtıktan sonra artık programlayıcıyı ve çipi takma vakti geldi.
  • Programlayıya takacağımız çip 4+4 8 pindir. Çipinizin modelini internette tarayın. 24 serisi ise aşağı, 25 serisi ise yukarı 4+4 yuvasına yerleştirin.
  • Programlayıcıya takacağınız çipin kırmızı veya çentikli kısmı kartın arka tarafına bakacak.

• Eki Görüntüle 1911649
  • Çipi düzgünce yerleştirince mandalı aşağı çekiyoruz. Ve programlayıcıyı bilgisayara bağlıyoruz.
Programda çipimiz gözüküyor mu kontrol edelim. Evet görüyor.

Eki Görüntüle 1911651

-
Şimdi soldaki menüden bulunduya basın; bilgiler düzgünce gelirse çip okunmuştur.

Eki Görüntüle 1911652

Eki Görüntüle 1911654

-
Şimdi çipimizi okuyup ne var ne yok bakalım;

Eki Görüntüle 1911656

-
Yanlış atılmış BIOS :

Eki Görüntüle 1911657

-
Şimdi çipi silelim, içinde hiçbir şey kalmasın.

Eki Görüntüle 1911658

-
Ve silindi.

Eki Görüntüle 1911659

-
Çipe yazmaya başlamadan önce "benim BIOS'um .bin değil " diyenler için, evet benim BIOS'umda .rom ve sadece sondaki uzantıyı değiştirip .bin yaptık şimdi dosyamızda hazır!

Eki Görüntüle 1911660

Eki Görüntüle 1911661

-
Şimdi programlayıcı uygulamasından .bin dosyamızı seçelim.

Eki Görüntüle 1911662

Eki Görüntüle 1911663

-
Bın dosyasıda seçildiğine göre artık çipe verileri yazalım: %100 olunca yazıldı oluyor, herhangi bir uyarı mesajı konulmamış.

Eki Görüntüle 1911664

Eki Görüntüle 1911667

-
Şimdi BIOS çipimizi anakarta takıp test edelim. Ve çalıştı.

Eki Görüntüle 1911668

Rehber bu kadardı. @Recep Baltaş hocam yorumlarınızı bekliyorum. Konu halihazırda diskimde vardı şimdi hatırlayıp yazdım .

Çok yararlı bir konu. Bu konu sayesinde birçok anakart tekrar kullanılabilir. Elinize sağlık.

Geri
Yukarı