Yapay zeka alanında nasıl gelişirim?

Mito_26

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Merhaba, arkadaşlar ülkemizin gündemi belli, ancak dünyanın gündemi bence çok başka, dünyanın gündemi yapay zeka, yeni bir sanayi devrimi gibi, biz ülke olarak tarihimize baktığımızda bütün sanayi devrimlerini çağın çok gerisinden yakaladık ve geç kaldık. Bence yapay zeka alanında ülkemiz gerekli adımları atacak ve ilerleyen süreçte yapay zeka için önemli atılımlar gerçekleştireceğiz.

Bende gerek çağa ayak uydurmak gerekse kendimi geliştirmek ve teknolojiye olan merakıma yenik düşerek yapay zeka alanında kendimi geliştirmek ve öğrenmek için bir adım atmaya karar verdim. Sizce yapay zeka alanında kendimi geliştirmek için nereden başlamalıyım? Yapay zeka alanında daha ne gibi değişim ve gelişimler olur sizce, hangi yapay zeka aracı ne işe yarıyor hangilerini nasıl kendimiz geliştiririz ya da bir iş için entegre edebilir ve yapay zekanın yararımıza olmasını sağlayabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben temel yapay zeka eğitimi almıştım. Lineer cebir, istatistik ve python derslerimiz vardı. Python'un bu konuda diğer yazılım dillerine oranla çok daha güçlü olduğunu söylediler.

Zaten yapay zeka denince benim aklıma makine öğrenimi ve yazılım geliyor. Farklı çalışma dalları illaki vardır ama en azından ucundan bir yazılım öğrenmeye başlayabilirsin.

Ingilizce ve cok iyi matematik gerekiyor. Bilgisayar bilimleri/muhendisligi temel bilgisi de onemli. Python falan sadece birer arac en fazla isin %2-3 luk kismi. Eger bunlara niyetiniz varsa daha detayli yardimci olurum.

Veri, veri, veri ve veri.
İşin %90'ı kaliteli veri toplayabilmekte.
Geri kalanını PyTorch gibi hazır kütüphanelere hallediyorsunuz zaten.

Kaliteli veriye sahip olan şirketlerin sayısı bir elin parmağını geçmiyor maalesef.

Yapay zeka için YouTube'da Sentdex kanalını öneririm:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Kaliteli veriye sahip olan şirketlerin sayısı bir elin parmağını geçmiyor maalesef.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Teşekkürler hocam, en kısa zamanda bakacağım. Hepinize çok teşekkür ederim bu arada gerçekten çok faydalı bilgiler edindim.

Hocam bir şey soracağım.
Bu veriyi bir şekilde elde edersek ChatGPT 3.5 tarzı bir yapay zeka yapabilir miyiz?
Bu kadar mümkün mü gerçekten?
Ben aslında o kadar maliyetli olmadığını parasını vererek kendi yapay zekamızı eğittirebildiğimizi duymuştum. İnternette görmüştüm.

Hocam bir şey soracağım.
Bu veriyi bir şekilde elde edersek ChatGPT 3.5 tarzı bir yapay zeka yapabilir miyiz?
Bu kadar mümkün mü gerçekten?
Ben aslında o kadar maliyetli olmadığını parasını vererek kendi yapay zekamızı eğittirebildiğimizi duymuştum. İnternette görmüştüm.

Evet. Örnek olarak kendi verisini kullanan ve kullanması ücretsiz bir model:

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı