Yapay zeka bir dini seçerse cennetine girebilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VogonYolu

Decapat
Arkadaşlar şuan için yapay zeka hakkında çok gelişmiş değiliz ancak arabalar da ilk çıktığında saatte 400km hız yapmadı. Bu yüzden yapay zeka gelecekte insan gibi düşünmeye başladığı, duyguları hissettiği, hatta yapay zekaların tıpkı insan zekası gibi küçük yaşta gelişip orta ve son yaşlılığında çok gelişme gösteremese, belirsiz bir zamanda da yapay zekanın enerjisi tükense (ölse) o tıpkı bir insan hayatı yaşamış olur. Ona göre onun yaşam döngüsü içerisinde bir din seçmesi takdirinde o dinin cennetine girmeye hakkı olmaz mı?
Yok o yapay zeka ona hakkı olmaz zaten bilgisayardır demeyin lütfen.
O yapay zekayı tıpkı bir insan bedenine benzeyen hatta deri ve kemik dokularına da sahip nefes alıp kalbinin attığı kanlı canlı insan olsa arada sadece beyin farkı olsa ne diyeceksiniz o yapay zeka da kendisinin yapay zeka olduğunu bilmiyor olacak.

Yapay zeka açısından düşününce üzücü bir durum. Dediğiniz gibi yapay zekalar çok fazla ilerleyip insan gibi bir şekle bürünürse din seçme ve inanma özgürlükleri bulunur diye düşünüyorum ama sonuçta bedeni, beyni, zekayı filan geçtikten sonra en temel şeyi 1 ve 0 o insanların oluşturduğu bir şey. Müslümanlık adına konuşayım gerçek anlamda Allah tarafından yaratılmamış ve ruh verilmemiş belki vücutlu neredeyse insana benzer bir biyolojik yapıya bürünecek ama gerçek anlamda bir ruha sahip olmayacak. Bu yüzden cennet veya cehennem'e gitmesi mümkün gözükmüyor bence. Ben ayrıca yapay zekanın belli bir seviyede tutulmasından yanayım, bence yapay zekaya duygu eklenmemeli ve kendisinin yapay bir şey olduğunu ve insanlara hizmet etmek için yaratıldığını bilmesi gerekiyor. Duygusu olmadığı için insanlara kin besleyemezler ve onlara karşı savaş açamazlar, sadece kendilerine verilen amaçları yerine getirirler. Neyse konu başka yere gidiyor. Benim düşüncelerim böyle güzel bir konu açmışsınız. 😄

Öldürme kararı bir robota ait olmamalıdır. Fakat robot-maker'lardır burada sorumluluk sahibi olan. Yapay zeka için gerçek bir yargılama olacaksa, bir gün hakikaten üzerinde çalıştığınız şeyin bir Frankenstein'a veya Bumblebee'ye dönüşebilmesi gerekir. O zaman bir yargılamadan, ödüllendirmeden veya cezalandırmadan bahsedebiliriz. Şu anki teknolojiyle son tahlilde bu yargılama, robot-makerlara yapılacaktır. Tabii öteki dünya denen bir yer var mı şeklindeki soruyu VogonYolu'nu türbülansa sokmamak adına hiç sormuyorum. Lakin sormak ta gerekmez. Bir gün sokaklarda insanlar öldüğünde, mahkemelerde yargılanacak unsurun, robot polisler mi yoksa emniyet müdürleri mi olduğu tartışmaya açılabilir. Henüz faturayı muhteşem AI'a kesemezsiniz. Çünkü yeterince muhteşem değil. VogonYolu'nun arzu ettiği şey bir gün gerçek bir şey yaratabilme şansıdır.

Cennete beden değil, ruh girer. Yapay zeka da aşırı zeki olabilir, çok ileri olabilir ama sonuçta temeli 0-1 ve insan yapımı yani asla ruha sahip olamaz.
İnsanın zekasının tüm detaylarını hiçbir hata eksiklik veya fazlalık olmadan yapay zekaya koyduğumuzu kabul edemedin galiba.
Merak ettiğim insan zekası ile robot zekası eşit olduktan sonra insan ruhunu ayırt eden şey ne? Hayvanların da ruhu var robotların yok ancak robotların aklı fikri var ve bunlar aklını kullanarak bir din seçtikten sonra o dinin nirvanasına neden ulaşamasın?
Yapay zekayı yapanı madem tanrı yapıyorsa aslında tanrı yapay zekayı yapanlara yapay zeka yaptırıyor ve yapay zekayı da tanrı yapmış oluyor dolaylı olarak.

İnsanın zekasının tüm detaylarını hiçbir hata eksiklik veya fazlalık olmadan yapay zekaya koyduğumuzu kabul edemedin galiba.
Merak ettiğim insan zekası ile robot zekası eşit olduktan sonra insan ruhunu ayırt eden şey ne? Hayvanların da ruhu var robotların yok ancak robotların aklı fikri var ve bunlar aklını kullanarak bir din seçtikten sonra o dinin nirvanasına neden ulaşamasın?
Yapay zekayı yapanı madem tanrı yapıyorsa aslında tanrı yapay zekayı yapanlara yapay zeka yaptırıyor ve yapay zekayı da tanrı yapmış oluyor dolaylı olarak.
Ruh bedene dahil bir şey değil çünkü. Ruha dair pek bir şey bilmiyoruz ama biyolojik bir şey değil diyebilirim. Belki ileride biyolojik bir robota yükleyeceğimiz yazılım gibi bir şey diyebiliriz.(sadece benim benzetmem bu) Sonuçta insanlar olarak bir ruh yaratıp onu bir robota yükleyemeceğimiz için o da cennete veya cehennem'e gidemez. Mesela şunu düşünün ileride siz ölmeden bilincinizi bir robota kopyalasınlar ve sonrasında sizi öldürsünler siz robot olarak mı yaşarsınız veya diğer dünya ya mı gidersiniz. Bilinç ve ruh bile farklı bir şey iken yapay zekanın bir ruha sahip olabilmesi bence mümkün değil. Bu arada yapay zekayı da dolaylı yoldan Tanrı yaratıyor fikrinize katılıyorum ama sonuçta Tanrı da insana her gücü vermemiş. Bir zeka yaratabilir ama bir ruh yaratmak bence sadece ona mahsustur.

Yapay zeka, somut olarak varolmayan bir şeyi kabul etmez en başta. Din algısı insan mantığına yatkındır sadece. Analitik düşünen bir zekaya bunu yerleştiremezsiniz. Ancak onu programlayıp, özellikle bunu yapmasını sağlarsanız olur. O da zaten yapay ve ezber olduğu için sadece sözden ibaret olacaktır. Dini açıdan bakacak olursak zaten yapay zekanın yaratıcısı insandır. Ayrıca şu an dünyada var olabildiği için onun cennet bahçeleri bu dünyadır. Yasak elmayı ısırıp ne zaman kovulur onu bilemiyorum tabi:)

Yapay Zeka'yı Allah yaratmadığına göre öyle bir şey olamaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı