Yapay zeka nedir?

Yapay zeka nedir?

Arkadaşlar herkesin konuştuğu bu yapay zeka nedir? Nerelerde kullanılır?
Yapay zeka çok ucu açık bir tanım. Sohbet etmeye yarayıp kod yazabilen yapay zekalar(chatgpt,gemini gibi.). Ardından resim çizmeye yarayan yapay zekalar (midjourney, perchance ai gibi.). Ardından video oluşturucu yapay zekalar(bunlar daha yeni yeni çıkıyor. Ama örnek vermek gerekirse Sora.). Genel anlamda yapay zekalar yardım etme amaçlıdır. Ancak bazı istisnalar olabilir. Örneğin; wormgpt gibi kötü niyetli yapay zekalar da bu listeye girebilir.

Komik bir soru olmuş :D Biz insanlar gibi düşünmeyi, konuşmayı, dinlemeyi ve görmeyi bilgisayarlar için mümkün kılan bir mühendislik harikasıdır. Sadece 0 ve 1'lerden (0 demek elektrik iletmiyor, 1 ise iletiyor demek) böylesine bir şaheserin çıkması, konuda uzman olan bazı kişilerin acaba bizde bir simülasyon içinde miyiz gibi düşüncelere kapılmasına neden oluyor. Basitçe yapay zeka, biz insanların hemen hemen bütün somutsal özelliklerin, bilgisayarlar tarafından taklit edilmesi anlamına geliyor desek yanlış olmaz. Kullanım alanının ise bir sınırı yoktur zira dediğim gibi biz insanların somutsal olan her türlü yanını taklit ettiği için aklınıza gelecek her türlü alanlarda kullanılabiliyorlar. Daha spesifik bir şeyler sorarsanız belki bizde daha spesifik cevaplar verebiliriz.

Komik bir soru olmuş :D Biz insanlar gibi düşünmeyi, konuşmayı, dinlemeyi ve görmeyi bilgisayarlar için mümkün kılan bir mühendislik harikasıdır. Sadece 0 ve 1'lerden (0 demek elektrik iletmiyor, 1 ise iletiyor demek) böylesine bir şaheserin çıkması, konuda uzman olan bazı kişilerin acaba bizde bir simülasyon içinde miyiz gibi düşüncelere kapılmasına neden oluyor. Basitçe yapay zeka, biz insanların hemen hemen bütün somutsal özelliklerin, bilgisayarlar tarafından taklit edilmesi anlamına geliyor desek yanlış olmaz. Kullanım alanının ise bir sınırı yoktur zira dediğim gibi biz insanların somutsal olan her türlü yanını taklit ettiği için aklınıza gelecek her türlü alanlarda kullanılabiliyorlar. Daha spesifik bir şeyler sorarsanız belki bizde daha spesifik cevaplar verebiliriz.
Hocam bende biliyorum ama işte nasıl yapıyorlar bunları onu anlamış değilim. Video editleme - Grafik tasarım bu ikisi ilgimi çekti. Bunu nasıl öğrendi yapa biliyor. ChatGPT gibi botlar basit.

Yapay zeka, en kısa tabiriyle insan zekasını simüle eden yazılımlar bütününe deniyor.

Hocam bende biliyorum ama işte nasıl yapıyorlar bunları onu anlamış değilim. Video editleme - Grafik tasarım bu ikisi ilgimi çekti. Bunu nasıl öğrendi yapa biliyor. ChatGPT gibi botlar basit.
Bilmiyor. Yapay zeka bu yüzden henüz yapay, yani bu yazılıma bir veritabanı sağlamadan resim çizemez, konuşamaz. Bunu ChatGPT'ye sorarsan zaten cevaplar, kendi hakkında her şeyi açıklar yani. Neyse, bunlara kısaca model denir. Örneğin, bu sitenin bir veritabanı var, kendince bu da bir modeldir. Gerekli müdahale ile bu site de AI olabilir. İşin içinde az buçuk olan kişiler zaten modelsiz AI'ın bir hiç olduğunu zaten bilir.

İnsan zekası dedim ama bu konuda çelişkiler var aslında. Mesela beyin 0 veya 1 ile çalışmıyor, hatta hafızası yok. Geçmişte yaşadığını düşün, her şeyi hatırlıyor musun? Hayır. Çünkü beynin o anı baştan render etti, eksiklikleri kendince doldurdu. Yapay zeka veya şimdiki bilgisayarlar bunları hafızada tutuyor. Ancak hafızada tutulan bilginin ne olacağını ona söyleyen de hafızadaki başka bir veri. AI bu sebeple şu anda bir bottan çokta farklı değil. Resim çizme vs. dediğim gibi modelle olan şeyler. Yine de aşırı iyi bir teknoloji.

Son düzenleme:
En başta şekiller öğretildi daha sonra bunu daha da geliştirip artık insan ve hayvan yüzlerini, el ve parmak şekillerini algılayabilecek bir şekilde kütüphaneler geliştirildi. Python kodlama dilinin OpenCV kütüphanesi buna en büyük örnek. İnsan yüzlerini ve parmaklarını algıladıktan sonra üstüne rig dediğimiz çubukları çekerek haritalandıran bir kütüphane bu. Bu gibi kütüphaneleri daha da geliştirerek farklı cisim vb. şeyleri renk ve şekle göre algılayarak sınıflara ayırabilirsiniz. Daha sonra bunu bilgileri yapay zekaya veriyorsunuz ve bunca bilgiye ek olarak gerçek resim ve çizimleri ona vererek eğitiyorsunuz. Her yanlış hata yaptığında kod düzeltmeleri yapıyorsunuz ve siz kod düzeltmesi yaptıkça yapay zekanın sahip olduğu bilgi de gitgide artıyor ve en sonun işte böyle Sora ve Dall-E gibi yapay zekalar çıkıyor. Anlatması biraz zor ama bu yazdıklarımı ele alarak acele etmeden uzun uzun düşünürseniz siz de anlayacaksınız.

En başta şekiller öğretildi daha sonra bunu daha da geliştirip artık insan ve hayvan yüzlerini, el ve parmak şekillerini algılayabilecek bir şekilde kütüphaneler geliştirildi. Python kodlama dilinin OpenCV kütüphanesi buna en büyük örnek. İnsan yüzlerini ve parmaklarını algıladıktan sonra üstüne rig dediğimiz çubukları çekerek haritalandıran bir kütüphane bu. Bu gibi kütüphaneleri daha da geliştirerek farklı cisim vb. şeyleri renk ve şekle göre algılayarak sınıflara ayırabilirsiniz. Daha sonra bunu bilgileri yapay zekaya veriyorsunuz ve bunca bilgiye ek olarak gerçek resim ve çizimleri ona vererek eğitiyorsunuz. Her yanlış hata yaptığında kod düzeltmeleri yapıyorsunuz ve siz kod düzeltmesi yaptıkça yapay zekanın sahip olduğu bilgi de gitgide artıyor ve en sonun işte böyle Sora ve Dall-E gibi yapay zekalar çıkıyor. Anlatması biraz zor ama bu yazdıklarımı ele alarak acele etmeden uzun uzun düşünürseniz siz de anlayacaksınız.
Evet hocam araştırdım zaten bu yapay zeka 3 senelik bir şey değilmiş. 1970'ten bile daha önceden var olan bir şey.

Bende öğreneyim şu yapay zekayı konu açtım onaylanmasını bekliyorum.

Curve fitting ya da coef. modifikasyonu yapiyorsun modellerinde. Elindeki dataya gore hatayi minimize ettikce ogrenmis oluyorsun, kabaca bu kadar ozunde calisma mekanizmasi. Zaten bunlar 50 senedir bilinen konseptler, artik dataya erismek ve process etmek cocuk oyuncagi oldugu icin bu kadar insanlari sasirtiyor. Haci dayisinin kanepede uzanmis fotografini cektigi cihazda Kasparovu yenen deep blue dakinden daha kuvvetli CPU var cogu insanda. Bunu dusununce aslinda AI konusunda beklenenden daha geri oldugumuz bile soylenebilir, hala guvenilir simultane ceviri vs yapilamiyor kompleks konularda.

Ses, goruntu, el yazisi okuma vs gibi dijital transformasyon yapabildigin her media yeterince data varsa uzerinde calisilabilir hale geliyor.

Bir konsepti 1 ve 0 ile reprezente edebiliyorsan AI ile uzerinde calisabilirsin.

Merhaba! 🖐️
Yapay zeka bu-(YZ), insan zekasını taklit eden ve insan benzeri görevleri yerine getirebilen bilgisayar sistemleridir. Bu sistemler, büyük miktarda veriden öğrenerek, karmaşık problemleri çözebilir, tahminlerde bulunabilir ve kararlar verebilir.😁

Yapay zeka nedir?

Arkadaşlar herkesin konuştuğu bu yapay zeka nedir? Nerelerde kullanılır?

Bu soru kesin bir tanımı olan bir soru değil ama basitçe yapay zeka; bir komutun insan eliyle değil de algoritma zihniyle işlemesidir. Mesela ben Python'dan merhaba dediğinde merhaba, Messi kimdir dediğinde oyuncudur diyen bir kod yazarsam eğer;
Ben merhaba dediğimde verilecek cevap merhaba.
Messi kim dediğimde verilecek cevap oyuncu.
Şeklinde kod yazarsam bu bir chat bot olur. Sonuçta ne cevap vereceğini ben yönettim, yani ne kadar merhaba dersen de hep aynı merhaba kelimesini diyecek. Eğer ben bu yazılımı bir algoritmaya Google, Yandex, Wikipedia'ya bağlarsam ve bu üstteki cevap kodlarını yazmadan cevap verdirebilirsem işte bu chat yapay zekadır. Senin her merhaba diyişine merhaba diyen botdur, her merhaba diyişine sanki bir insana üst üste merhaba demişsin gibi tepki verebilen ve farklı cevaplar yaratan yapay zekadır. Yapay zeka kendi kendine üretebilme algoritmasıdır bir nevi.

Yeni konular

Geri
Yukarı