Yapay zekanın gelişmesi yazılım mühendislerine engel olacak mı?

yakishcan

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
seyyar, olağanüstü gürültülü dell vostro 1515 kullanmakta güçlük çekiyorum fakat laptop almaya karar vermek bile birkaç saati hayatımdan çalacağı için; devamkee
Meslek
Öğrenci
Yapay zeka ile oluşturulan görüntüler, sesler ve bunların yanında çok basit kalan programlar gerçekten başarılı ve benim fikrim sektördeki klasik kodlamacıların önüne geçecek gibi duruyor. Sizce bu saatten sonra sıfırdan bir dil öğrenmek için geç mi kalındı ve sadece yapay zeka üzerine mi gelişmeli?

Yapay zekanın yanında el emeği gelecekte asla boş kalmayacak. Böyle bir durum olmadı, olmayacak. Ayrıca o kadar engel olacak hale gelene kadar asırlar geçer. Öyle 10-20 yılda olacak iş değil bu dediğiniz.

Bir kismina engel olacak, bir kismini daha cok zengin edecek.
Örneklendirebilirsek. Benim aklıma ilk gelen tasarımcılar oluyor.

Yapay zekanın yanında el emeği gelecekte asla boş kalmayacak. Böyle bir durum olmadı, olmayacak. Ayrıca o kadar engel olacak hale gelene kadar asırlar geçer. Öyle 10-20 yılda olacak iş değil bu dediğiniz.
AI’nın gelişim hızını göz ardı etmeyin; 2023 ve günümüze baktığımızda bile hiper bir gelişme görüyoruz. Artık çağ atlamak için yüzyıllar geçmesine gerek yok.

Bir kismina engel olacak, bir kismini daha cok zengin edecek.
Hocam bu yapay zekaya nasıl uyum sağlayabiliriz? Yapmamız gereken şey ilk önce derslerimize çalışıp, iyi bir üniversiteye girip öyle mi yapay zekaya bakmalıyız yoksa artık her nasıl yapılıyorsa daha liseden yapay zekaya uyum mu sağlamalıyız?

Hocam bu yapay zekaya nasıl uyum sağlayabiliriz? Yapmamız gereken şey ilk önce derslerimize çalışıp, iyi bir üniversiteye girip öyle mi yapay zekaya bakmalıyız yoksa artık her nasıl yapılıyorsa daha liseden yapay zekaya uyum mu sağlamalıyız?
Eğer lisedeysen ve bu konulara merakın var ise ve meslek olarak yapabileceğini düşünüyorsan hiç durma kanka. Ben 14 yaşımda yazılıma başla-bırak yaparak 20 yaşıma geldim ve elimde hiçbir halt yok. Kesinlikle başla çünkü o yaşlarda kafan daha temiz, daha az maddi gereksinim ve en önemlisi bir işte çalışmana gerek yok. Ha ben o yaşlarda da çalışıyordum ama kalan vakitler muazzam verimli geçebiliyordu. 6 yıl geçti ve artık geceleri o kadar da enerjik hissetmiyorum. Yaşam önüme farklı problemler çıkarıp duruyor ve bir işim var. Elbette çalışmak ta gerekli... Diyelim ki 20 yaşındasıın ve 14 yaşında gibi kafan tertemiz ve şartlar muazzam. Sıfır problem bile kendi içinde geçen zamanı hatırlatacak ve illaki "keşke" diyeceksin. Çok pişmanım ula!

Örneklendirebilirsek. Benim aklıma ilk gelen tasarımcılar oluyor.

Daha once farkli farkli repo'larda cozulmus ufak olcekli problemler icin gayet yeterli. Ozgun bir probleme cutting edge cozum uretme konusunda beceriksiz cunku supervised ogreniyor.

Basitce otomatize edilebilecek isler kodlayan CRUD gelistiricilerin bir kismi icin kotu haber. Cozum ureten muhendisler icin sorun yok.

Yeni baslayanlarin korkulu ruyasi haline gelen AI 100 gram makarna ile GPU arasinda tercih yaparken zorlaniyor.

1708293608539.png

Ciddi sorumluluk alarak cozum ureten bir muhendisle yer degistirilebilecek bir sey degil. Ama responsive olmayan 3. sinif bir HTML ~ CSS giydirmesini responsive hale getirmek icin gayet iyi.

Sen degil, o sana uyum saglayacak. Sen kendi kariyer planlamani eksiksiz yap. Ustte de dedigim gibi cozum ureten yetkin bir yazilim muhendisinin yerini alabilecek kapasitede bir konsept degil LLM.

Deterministik bir cihaz bizim gibi abstrakt dusunebilen bireylerin yerini alamaz, sadece taklit edebilir. Kelime dagarcigi cok genis bir papaganin aslinda konusamamasi gibi.

Daha once farkli farkli repo'larda cozulmus ufak olcekli problemler icin gayet yeterli. Ozgun bir probleme cutting edge cozum uretme konusunda beceriksiz cunku supervised ogreniyor.

Basitce otomatize edilebilecek isler kodlayan CRUD gelistiricilerin bir kismi icin kotu haber. Cozum ureten muhendisler icin sorun yok.

Yeni baslayanlarin korkulu ruyasi haline gelen AI 100 gram makarna ile GPU arasinda tercih yaparken zorlaniyor.

Eki Görüntüle 2120312

Ciddi sorumluluk alarak cozum ureten bir muhendisle yer degistirilebilecek bir sey degil. Ama responsive olmayan 3. sinif bir HTML ~ CSS giydirmesini responsive hale getirmek icin gayet iyi.

Sen degil, o sana uyum saglayacak. Sen kendi kariyer planlamani eksiksiz yap. Ustte de dedigim gibi cozum ureten yetkin bir yazilim muhendisinin yerini alabilecek kapasitede bir konsept degil LLM.

Deterministik bir cihaz bizim gibi abstrakt dusunebilen bireylerin yerini alamaz, sadece taklit edebilir. Kelime dagarcigi cok genis bir papaganin aslinda konusamamasi gibi.

Hocam nette zirilyon kaynak var kafa karıştırıcı. Hatta YouTube'dan öğrenmeyin zira kendi sektörleri için "ucuza çalıştırılabilen yüzeysel yazılımcı" yetiştirmeye çalışıyorlar diyenler de var. Galiba sizin bahsettiğiniz problem çözebilen yazılımcıların yerine geçemeyenlerden bahsediyor. Peki en iyi nasıl öğrenip bir problemi çözebilecek hale geliriz?

Yeni konular

Geri
Yukarı