Yatırım amaçlı iPhone telefon alınır mı?

Merhaba arkadaşlar ben normalde Android'ciyim ama IPhone'da kullanmak istiyorum. Size danışmak istediğim şey şu 50-60bin TL param var ve yatırım amaçlı telefon almak istiyorum sizce 14 Pro- Max mı 15 Pro-Max mı bir de genelde ön satışlardan sonra fiyatlar artiyor mu azalıyor mu sonuçta her mağazaya gelecek daha önce denk gelen varsa yazabilir mi?

13 Pro Max'im var ve annemde 14 Pro Max var. Babamın telefonu bozulduğundan idareten benim eski telefonu kullanıyor. Belki 15 Pro Max alır bilmem ama bu fiyatlardan sonra pek zor. Fiyat konusunda telefonlar her zaman genelde %30-40 değeri altında satılır ikinci eli. Bu yüzden kar etmen imkansız. Şöyle bir konu var ama: Biz mesela 13 Pro Max'i 20 bine almıştık. Şu an ikinci eli 35-40 bin. Ama ben kar etmiş olmuyorum çünkü o zaman 20 bin lira 2500 dolar ederken şu an 35 bin lira 1500 dolar bile etmiyor. Yani her türlü yatırım olmuyor iPhone bunu bilin.

Merhaba arkadaşlar ben normalde Android'ciyim ama IPhone'da kullanmak istiyorum. Size danışmak istediğim şey şu 50-60bin TL param var ve yatırım amaçlı telefon almak istiyorum sizce 14 Pro- Max mı 15 Pro-Max mı bir de genelde ön satışlardan sonra fiyatlar artiyor mu azalıyor mu sonuçta her mağazaya gelecek daha önce denk gelen varsa yazabilir mi?
Sen o telefonu beklettikçe ve o telefona zam geldikçe her şeye zam gelecek. Kâr ettiğini sanarken aslında olduğun yerde devam edicen.

Paranın değerini korumak için 15 pro veya pro max alabilirsin.
Bunun basitçe matematiğini kendin ve burada hayır alınmaz diyen kişiler yapabilir.

14 pro max çıktığında ne kadara alınıyordu?
Şuanda 14 pro max ne kadara satılıyor?

Buna göre şuan 15 serisini alırsan aynı şekile paranın değerini koruyabileceğini düşünüyorum.

Paranın değerini korumak için 15 Pro veya Pro Max alabilirsin.
Bunun basitçe matematiğini kendin ve burada hayır alınmaz diyen kişiler yapabilir.

14 Pro Max çıktığında ne kadara alınıyordu?
Şu anda 14 Pro Max ne kadara satılıyor?

Buna göre şu an 15 serisini alırsan aynı şekile paranın değerini koruyabileceğini düşünüyorum.

Parayı korumak ile para kazanmak arasında ki farkı bilir misin? Adam yatırım amaçlı almak istiyor. Yatırım = para kazanmak. Bambaşka şeyler. Kâr etmek istiyor parayı korumak istemiyor.

Parayı korumak ile para kazanmak arasında ki farkı bilir misin? Adam yatırım amaçlı almak istiyor. Yatırım = para kazanmak. Bambaşka şeyler. Kâr etmek istiyor parayı korumak istemiyor.
Yatırımın risk barındırdığını kâr elde etme dışında zararda edebileceğini bilirmisin? Kısaca yatırım para kazanmaya eşittir diye bir kural yoktur.
Ayrıca bir bakış açısına göre kâr ediliyor. Rakamlar temsili olarak şu şekilde düşünelim. 50bin₺ parası kenarda duruyor 1 yıl sonra para 50bin₺.
Yatırım amaçlı iphone alıyor 1 yıl sonra 80bin₺'ye satarak 30bin₺ kâr elde ediyor. Senin dediğin gibi yatırım kesin para kazanmak demekse kazanıyor.

Ben döviz cinsinden kâr etmek istiyorum dememiş ki.

Ayrıca tekrar okursan tüm bunlara rağmen ben yatırım yapmış olursun değil paranın değerini korumuş olursun demişim zaten.

O parayla daha çok getiri alabileceğin enstrümanlar var. En basitinden mevduata yüzde 45 faiz veriliyor şu anda.

Yatırımın risk barındırdığını kâr elde etme dışında zararda edebileceğini bilir misin? Kısaca yatırım para kazanmaya eşittir diye bir kural yoktur.
Ayrıca bir bakış açısına göre kâr ediliyor. Rakamlar temsili olarak şu şekilde düşünelim. 50bin₺ parası kenarda duruyor 1 yıl sonra para 50bin₺.
yatırım amaçlı iPhone alıyor 1 yıl sonra 80bin₺'ye satarak 30bin₺ kâr elde ediyor. Senin dediğin gibi yatırım kesin para kazanmak demekse kazanıyor.

Ben döviz cinsinden kâr etmek istiyorum dememiş ki.

Ayrıca tekrar okursan tüm bunlara rağmen ben yatırım yapmış olursun değil paranın değerini korumuş olursun demişim zaten.

Bu bir yatırım değil dostum sen bunu anlayamıyorsun. Bu telefonlar zaten enflasyona göre zamlanıyor. Enflasyon ile eşit orantıda sadece paranı korursun. Bunun risk ile vs ne alakası var. Döviz cinsinden de kâr etmezsin. 50k ya alıp 80k ya sattığında 30k kâr ediyor ama zaten alacağı her şey de eşit orantıda artmış oluyor. Hayat pahalılanıyor ürün değer kazanmıyor. Konuşurken biraz düşünüp konuşun bir de bilmiş gibi konuşmayın. Değerini korur diyip al demen mantıksız çünkü adam kâr amaçlı bir şey istiyor korumak amaçlı değil.

Bu bir yatırım değil dostum sen bunu anlayamıyorsun. Bu telefonlar zaten enflasyona göre zamlanıyor. Enflasyon ile eşit orantıda sadece paranı korursun. Bunun risk ile vs ne alakası var. Döviz cinsinden de kâr etmezsin. 50k ya alıp 80k ya sattığında 30k kâr ediyor ama zaten alacağı her şey de eşit orantıda artmış oluyor. Hayat pahalılanıyor ürün değer kazanmıyor. Konuşurken biraz düşünüp konuşun bir de bilmiş gibi konuşmayın. Değerini korur diyip al demen mantıksız çünkü adam kâr amaçlı bir şey istiyor korumak amaçlı değil.
Aynı şeyi konuşuyoruz sadece siz bilmiş gibi görünmeye çalıştığınız için muhalefet oldunuz.

İlk mesajımda yatırım olur demedim zaten. Paranı korumak istiyorsan al dedim. Az biraz düşünürsen 50 bin tl seneye 50 bin tl olarak kalırsa mı daha iyi 80 bin tl olursamı daha iyi? Sence hangisiyle parasının değerini korumuş olur? Seneye herşeyin fiyatı artacak ozaman arsada alsa evde alsa arabada alsa hisse senedide alsa borsaya yatırsa yatırım fonuna katılsa: Seneye herşeyin fiyatı artacak ne gerek var para kazanmış olmuyor ki ? Yani çok değişik bir bakış açınız var gerçekten.

Birde diyorum ki sizin dediğiniz gibi yatırım eşittir para kazanmak demek olmuyor. Örneğin bir hisse senedine yatırırsın işler yolunda gitmesin ve paranın yarısı gitsin. Bu bir yatırımdır normalde ama paran eksilince ismi yatırım olmuyor mu? Yatırım = Para kazanmak tanımınıza uymuyor?

Aynı senaryoya birde şu şekilde bak. 50 bin ile Turkcell hisse senedi alsın. Seneye parası 80 bin olsun. Seneye herşeyin fiyatı artmış olacak ama buna olsun bu yatırımdır mı diyorsunuz? E aynı parayı alacağı cihazdan kazanınca niye bu yatırım değildir olmaz öyle şey diyorsunuz.

Sayın yatırım danışmanımız, ben sizin çekişkilerinizden bir kaç örnek sundum sadece tabiyki sizin dediğiniz en doğrusu.😄👍🏼

Geri
Yukarı