Yaz aylarında ısınan laptoplara çözüm

İyi sosyaller, bugün değineceğim konu yaz aylarında ısınan Gaming laptoplarını Turbo moddan çıkartıp serin ve ısınmadan dolayı frekans düşürmesini engelleyerek oluşan takılmaların çözümünü göstereceğim. Bu yöntemi bilenler olabilir fakat benim gibi yeni öğrenenler için anlatacağım. Bende Valorant gibi işlemci bazlı bir oyunda FPS kaybı olmadı.

işlemcim: i5-11400h 2.70GHz Turbo: 4.50GHz
Deneylerde kullandığım programlar:
1- CPU-Z
2- HWMonitor
3- ThrottleStop

Deneyde aldığım notları paylaşmak istiyorum:
1.denememde Turbo mod açık şekilde normalde oyunda 4.5GHz çalışması gereken işlemcim 98.0°c (stress testte) ye ulaştığı için frekans kısıp 3.60GHz de 144 FPS (V-Sync açık) aldım. Laptop elimi yakıyordu. Minimum 57°c oldu.

2.denememde ThrottleStop programı ile 3.00 GHz'e sabitleyip denedim ve en fazla 82.0°c (stress testte) e ulaştım. 144 FPS (V-Sync açık) aldım. Laptop elimi çok acıtmadı.

3.denememde ise işlemcimin normal alması gereken yani Turbo mod kapalı şekilde test ettiğimde ise 2.70GHz çalışmada 79.0 °c (stress testte) e ulaştım. 144 FPS (V-Sync açık) aldım. Laptop elimi çok yakmadı. Boştayken fanın döndüşünü bile duymadım çok yavaştı. Minimum 50°c oldu.

Not: Tüm testler CPU-Z stress test programında 5 dakika olacak şekilde test edilmiştir. İzmirdeyim dış sıcaklığı bilmiyorum fakat herhangi bir oda soğutma gereci kullanmıyorum.

Değerleri paylaştım ve şimdi nasıl yapabileceğinizi çık basit bir şekilde anlatacağım.
1.seçenek https://www.geeks3d.com/dl/get/10060 bu linkten .reg uzantılı güç seçeneklerine işlemci performansı arttırma modu eklemek için kullanılan bir ayarı kurun. Ardından gelişmiş güç seçeneklerine girip işlemci güç yönetiminin içindeki işlemci performans arttırma modlarını devre dışı bırakın artık işlemcinizturbo moddan çıkarıldı eğer eski haline döndürmek için etkin edebilirsiniz.

2.seçenek ThrottleStop programını kullanarak Turbo modu kapat seçeneğinden kapatabilir ve istediğiniz GHz'e ayarlayabilir kendinizde test edebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Honeywell padlerden türkiyede güvenilir satan yok mu? 11-12 herkeste deli gibi yanıyor, ha artık masaüstü versiyonlarının 3te1 kadar değil mobil işlemciler ama böylede olmaz ki. İntelin dengesizliği resmen, voltage kontrolü yaptır sanane güvenlik açığım oluyorsa uyarı koysan oraya yeter. 6800H versiyonunu alacaktım ama onunda ayrı sıkıntıları var. Neyse alüminyum soğutucum var, yemezse honeywelli ağzına gömerim olur biter...

Hocam. Kaldırılmadı ama engellendi yazılımsal Olarak. İnternetde kilit açma ile alakalı videolar var. Isınma fazlaysa deneyebilirsin. Biraz uğraştıcı ama

Hocam BIOS ile bile oynadım ThrottleStop ile ayarlıyorum düşüyor fakat hiçbir türlü kaydedilmiyor. Yeniden başlatınca bir şekilde default a dönüyor. BIOS kilidini açmasaydım hiç olmuyordu. USB'ye farklı bir şey atıp yaptım rehberlerden baktım.

Hocam BIOS ile bile oynadım ThrottleStop ile ayarlıyorum düşüyor fakat hiçbir türlü kaydedilmiyor. Yeniden başlatınca bir şekilde default a dönüyor. BIOS kilidini açmasaydım hiç olmuyordu. USB'ye farklı bir şey atıp yaptım rehberlerden baktım.

CFG lock'u kaldırabilirsin çoğu laptop BIOSunda gizli ayar olarak bile bulunuyor sadece gizli ayarları göstersen yetebiliyor. Ama asıl sıkıntı bu değil, İntelin yeni eklediği Dynamic OC Undervolt Protection, bunu BIOS'u tamamen değiştirmeden hiçbir şekilde kaldıramazsın. Kısaca bu yeni ''koruma'' yöntemi İşlemcinin çekirdek voltunu read only yapıyor, bu yüzden offset değişikliğin hiçbir türlü kaydedilmiyor. BIOS, XTU yada throttlestop ile yapmışsın hiçbir farkı yok, kaydetmez asla. Yani undervolt blocked, halen garantisi devam eden bir cihazda da custom BIOS kullanmak mantıklı değil. Aşırı ısınma sorunun varsa PL1 ve PL2 sınırla gitsin thermal throttling kadar performans kaybı yaşamazsın asla..

Cozumden daha cok yama gibi bisey bu, performans kaybediyorsun sonucta, nasil cozum sayilabilir ki?
Çok az 1% kadar. En fazla 10 fps

CFG lock'u kaldırabilirsin çoğu laptop BIOSunda gizli ayar olarak bile bulunuyor sadece gizli ayarları göstersen yetebiliyor. Ama asıl sıkıntı bu değil, İntelin yeni eklediği Dynamic OC Undervolt Protection, bunu BIOS'u tamamen değiştirmeden hiçbir şekilde kaldıramazsın. Kısaca bu yeni ''koruma'' yöntemi İşlemcinin çekirdek voltunu read only yapıyor, bu yüzden offset değişikliğin hiçbir türlü kaydedilmiyor. BIOS, XTU yada throttlestop ile yapmışsın hiçbir farkı yok, kaydetmez asla. Yani undervolt blocked, halen garantisi devam eden bir cihazda da custom BIOS kullanmak mantıklı değil. Aşırı ısınma sorunun varsa PL1 ve PL2 sınırla gitsin thermal throttling kadar performans kaybı yaşamazsın asla..
Pl1 ve pl2 ne . Nerden sınırlaya bilirim?

Çok az 1% kadar. En fazla 10 fps
Performans farki FPS ile olculmez ki, oyun var 300fps aliyorsun oyun var 15 fps aliyorsun. 15 FPS aldigin oyunda 10 FPS kaybedersen %70 performans kaybetmis sayilirsin. Hem bilgisayarda sadece oyun oynanmaz ki onlarca kullanim alani var sonucta. Oynadigin oyun CPU bound bir oyunsa kaybin fazla olur ayrica.

Performans farki FPS ile olculmez ki, oyun var 300fps aliyorsun oyun var 15 fps aliyorsun. 15 FPS aldigin oyunda 10 FPS kaybedersen %70 performans kaybetmis sayilirsin. Hem bilgisayarda sadece oyun oynanmaz ki onlarca kullanim alani var sonucta. Oynadigin oyun CPU bound bir oyunsa kaybin fazla olur ayrica.
Zaten amaç işlemci odaklı diyil ekran kartı odaklı oyunlarda ısıyı düşürmek. Tabi gidib bunu cs ve valoranta uygularsan çok kaybedersin. Ama zaten internetde de sonuçları var. Rdr 2 den tut gta 5 e kadar. Adam 60 fps alacağı yerde 58 alıyor. Ama gözle görülür ısı kaybı var. Bi de undervolt bilgisiyarı yavaşlatmaz dostum. Frekans kısıtmala desen eyvallah ama undervolt pek etkilemez.

Zaten amaç işlemci odaklı diyil ekran kartı odaklı oyunlarda ısıyı düşürmek. Tabi gidib bunu cs ve valoranta uygularsan çok kaybedersin. Ama zaten internetde de sonuçları var. Rdr 2 den tut gta 5 e kadar. Adam 60 fps alacağı yerde 58 alıyor. Ama gözle görülür ısı kaybı var. Bi de undervolt bilgisiyarı yavaşlatmaz dostum. Frekans kısıtmala desen eyvallah ama undervolt pek etkilemez.
Undervolttan bahsettigini gormedim bana sanki islemci frekansini dusuruyormussun gibi geldi. Tabi ekran karti ile islemci ayni borulardan beslendigi surece undervolt oyunlarda cok fazla kazanc da saglamiyor.

Undervolttan bahsettigini gormedim bana sanki islemci frekansini dusuruyormussun gibi geldi. Tabi ekran karti ile islemci ayni borulardan beslendigi surece undervolt oyunlarda cok fazla kazanc da saglamiyor.
yukarıda arkadaşa yanıt vermişdim her iki konuda belliki Undervoltu görmemişsin

Geri
Yukarı