Yazılım müh. İçin üniversite tavsiyesi

Yazılım okumak için üniversiteye gitmeye gerek yok. Yani üniversite havası almak için gitmek istiyorsanız siz bilirsiniz. Bugün internette bir sürü yazılım rehberi videoları var. Ben ileride bu yazılım sektörününde biteceğini düşünüyorum. Artık yapay zeka bu işide devralacak.

Yapay zeka şu an hello world yazmaktan ötesine gidemiyor ve önerdiği kodlarda GitHub'dan alınma oluyor.

Şu anki zamanla olayı yorumluyorsunuz hocam. 4 yıl sonra kim bilir neler olacak? Yapay zekanın zaman geçtikçe ilerlediği ortada. Bu belki 5 belki 10 yıl sürebilir.

Yapay zeka gelişene kadar alanında uzman olursun her türlü yazılım alanında para kazanabilecek hale gelirsin o kadar kafaya takmana gerek yok.

Yazılım için üni önemi yok kendini geliştirmezsen istersen dünyanın en iyisinde oku ama teknik üniversite terchih etmeni öneririm itü ytü gibi.
Hocam henüz 18 yaşındayım, bu yaşa rağmen daha önce kurumsal şirketlere çalışmışlığım var. İngilizce seviyemin de yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu yaşta daha ne yapabilirim doğrusu bilmiyorum :D
Yazılım veya bilgisayar için üniversiteye önem bile vermiyorum. Önemli olan o süreçte senin kendine ne katacağın oluyor.
Yukarıda bahsettiğim gibi.

Yazılım okumak için üniversiteye gitmeye gerek yok. Yani üniversite havası almak için gitmek istiyorsanız siz bilirsiniz. Bugün internette bir sürü yazılım rehberi videoları var. Ben ileride bu yazılım sektörününde biteceğini düşünüyorum. Artık yapay zeka bu işide devralacak.
Yazılım öğrenmek için gitmiyorum. Şirketler işe alacaklarında "ilgili bölümden mezun" diyorlar. Ya yazılım müh. ya da bilgisayar müh. istiyorlar.

Yazılım veya bilgisayar için üniversiteye önem bile vermiyorum. Önemli olan o süreçte senin kendine ne katacağın oluyor.

Üniversite ismi çok önemli değil, ancak alınan diploma iş bulma konusunda oldukça önemli.

Bu söylediğiniz özellikle yeni mezun iş ilanları gerçekleri ile kesinlikle örtüşmüyor, mesela benim mevcut çalıştığım şirkette yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanlarında en önemli kriter 4 yıllık yazılım ile alakalı örgün bir diplomaya sahip olunması, en önemli eleme yöntemi olarak kullanılıyor, ve bu şu anda birçok yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanı açan şirket için bu şekilde. İşletme gibi alakasız bölümlerden mezun olanların, 2 yıllık mezunlarının, açık öğretim mezunlarının sektöre girme ihtimali çok düşük, benim çalıştığım şirkette neredeyse herkes bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, bilgisayar bilimleri vb. bölümlerden mezun, az bir kısmı da elektrik-elektronik mühendisliği, matematik mezunu, diplomasız veya alakasız bölümlerden mezun kimse yok. Diploma emin olun oldukça önemli, özellikle de günümüzde çok daha önem kazandı.

Ben bir bilgisayar mühendisi olarak bu iddiaya yalnızca gülebilirim. Yazılımcılığı siz ne zannediyorsunuz, kodlara bastıkça para geliyor falan mı? Kodu yazmak değil ki mesele, ChatGPT'den istediğin kadar kod yazdırabilirsin, ancak kodu nerede kullanacağını bilmiyorsan yazdırdığın kod hiçbir işine yaramaz. Bu iş sürekli rutine binen, her gün aynı iş yapılan mesleklerden değil, yeni bir ürün ürettiğin bir iş. Ve yapay zeka her ne kadar yeni bilgiler öğrenip edindiği bilgileri derleyebilse de yeni bir ürün üretemiyor. Yapay zeka geliştikçe bir yazılımcının çok başarılı ve işlevli bir aracı olmaktan öteye gidemeyecek. Çünkü çalışma sistemi bu şekilde ilerliyor, otomata ve algoritma gibi mühendislik derslerini alırsan anlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı