Yazılım nedir?

Evet ingilizceyi anlayıp konuşup yazabiliyorum. Tam olarak bu yazılım nedir mantığını öğrenmek istiyorum tam mantık ne insanlar bunları yaparak para kazanıyor veya hayatına yön veriyor bende başlamak öğrenmek istiyorum yalan yok :)
Guzel bir secim yapmak istiyorsun.

Ilk basta insanlar senin ne yaptigina bakiyor, diplomayi kimse sormuyor. Isini severek ve tutkuyla yaparsan gerisi gelecektir.

Ilk olarak Youtube'ta kendi maceralarini anlatan videolari izleyebilir ve zihninde bir seyleri oturtabilirsin :)
Sonrasinda da zaten ne istedigine karar verirsin.

Guzel bir secim yapmak istiyorsun.

Ilk basta insanlar senin ne yaptigina bakiyor, diplomayi kimse sormuyor. Isini severek ve tutkuyla yaparsan gerisi gelecektir.

Ilk olarak YouTube'ta kendi maceralarini anlatan videolari izleyebilir ve zihninde bir seyleri oturtabilirsin :)
Sonrasinda da zaten ne istedigine karar verirsin.

Başlangıç olarak önerebileceğin bir dil ve en çok kullanılan hangi son olarak onu da sorayım :)

Başlangıç olarak önerebileceğin bir dil ve en çok kullanılan hangi son olarak onu da sorayım :)
Cok genis bir soru, simdi tek dil soylersem yanlis bir cevap olabilir. Ben Web Development ile ugrasiyorum. Frontend agirlikta ancak bazi projelerde backend ile de ilgileniyorum. JavaScript, React yaziyorum ve bence bunlar cok ideal.

Diger taraf hakkinda bir sey diyemeyecegim.

Ne tür bir yazılımcı olacağına göre içerik ve görevlere hatta bilgi seviyene göre değişir. Örneğin oyun yapımında geliştirici rolünde bir yazılımcı olacaksan şöyle bir bilgi verebilirim.

Geliştirici, Developer olarak da bilinen temel olarak yazılımı yanında programlama bilen kişilere denir. Yoğunluk olarak oyun motoruna odaklıdır. Yapılan işleri kontrol eder ve hataları bulur. Ekip ile iletişim halinde olur ve oyunun çalışması ve yayınlamasını sağlar. Profesyonel ekiplerde bir çok geliştirici olur. Çünkü her geliştiricinin alanı ve bilgisi aynı değil.

yazılım öğren okumana gerek yok, maaş getirisi çok yüksek

- Okulunu okumadan yazilim alaninda cikabilecegin bir ust limit var. Cogu alayli da basarisiz ya da bilgisiz. Tek tuk basarili olanlara bakip genelleme yapiliyor, survivorship bias yaratiliyor.

- Bir isin maas getirisi sizin yerinize baska birini ne kadar zor bulabildikleri ile dogru orantilidir. Siradan bir gelistiriciysen sana teklif edilecek maasin, elini sallasan "PYTHON OGREN DOSTUM" diyene carptigin su gunlerde pek de yuksek olmadigini tahmin edebilirsin.

Burada atip tutan matematik gereksiz, Ingilizce olmasa da olur, okulunu okumadim ama cok iyiyim diyenlerin %99'unun yaptigi isten daha iyisini saatligi 5$'a yapacak Hintli & Cinli bulursun. Hatta saatligi 5$'in yuksek bir meblag oldugunu dusunenler bile olacaktir.

Zaten maasa gore meslek secilmez. Kabiliyet, ise yatkinlik ve tabi ki dogru egitim sart.
Ayrica birinden tavsiye ya da egitim alacaksaniz kim olduguna bakip alin. Bir seyin degerini ona sahip olana sormaniz gerekir; sahip olmayan neyi bilmedigini bile bilmez.
Lise mezunu kazmaya sorarsan tabi ki universite gereksiz diyecektir.

( Son cumle her lise mezununun kazma oldugu anlami tasimiyor, bkz: mantik_101 )

Geri
Yukarı