Yazılım sıfırdan nasıl öğrenilir?

Hocam Unreal Engine geliştirecek donanım ve PC olmadığı için unty C#'dan ufaktan başlamayı hedefliyoruz.
Olabilir unity 3d kullanabilirsiniz sistem çok az ister ve daha rahat oyun geliştirebilirsiniz ve biraz İngilizceniz varsa hızlıca öğrenebilirsiniz ders için youtubede yüzlerce içerik var bakabilirsiniz bu arada unity asset store diye bir yer var Googlede aratabilirsiniz oradan model alabilirsiniz hızlıca yapmak istiyorsanız veya tasarım bilmiyorsanız

Olabilir Unity 3D kullanabilirsiniz sistem çok az ister ve daha rahat oyun geliştirebilirsiniz ve biraz ingilizceniz varsa hızlıca öğrenebilirsiniz ders için YouTube'da yüzlerce içerik var bakabilirsiniz bu arada Unity Asset Store diye bir yer var Google'da aratabilirsiniz oradan model alabilirsiniz hızlıca yapmak istiyorsanız veya tasarım bilmiyorsanız.

Arkadaşın söylediğine ekleme yapayım Sketchfab sitesinde ücretli/ücretsiz bir sürü model bulabilirsiniz.

Her şey için teşekkürle iyi geceler.

Arkadaşım ile oyun yapmayı istiyoruz fakat yazılım hakkında neredeyse hiçbir bilgimiz yok. 0'dan nasıl başlayacağız, hangi dili kullanacağız bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben 3 yıl önce başladım öğrenmeye. Python ile başlanabilir, ben öyle başlamıştım. Fakat şimdi ki aklım olsa C# ile başlardım.C# çok gerekli fakat zor olmayan bir dil. Tabii ki ne yapacağın da önemli. Öğrenmek için illa paralı kurslara gerek yok. Öncelikle algoritma üzerine olan videoları izle. Algoritma mantığını anladıktan sonra dili öğrenmeye çalış. Ben 1,5 yıl gibi bir sürede veri tabanı ile beraber C# öğrendim. Genelde kaynak olarak YouTube'dan kurslara baktım. Seviyeme uygun projelerle de kendimi geliştirdim. Tabii programlama dili seçmek için ne yapmak istediğin önemli.C# ile motor seçip oyun yapabilirsin.Unreal Engine daha gelişmiş fakat yeni başlayacaksanız Unity kullanabilirsiniz Motor olarak. Ben profesyonel anlamda çalışmak, işletmelere uygun uygulamalar yapmak istiyordum. O yüzden C# öğrendim. Hangi dili öğrenirsen öğren ama öncesinde algoritma mantığını kafana oturt sonra dil öğrenme kısmına geç.

Arkadaşım ile oyun yapmayı istiyoruz fakat yazılım hakkında neredeyse hiçbir bilgimiz yok. 0'dan nasıl başlayacağız, hangi dili kullanacağız bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir ara ben de bir hevesle atıldım ama bir sürü dil var ve her biri birbirinden farklı, YouTube'dan güzel anlatım videoları var bakabilirsiniz. Ben işin sonunda bana göre olmadığını fark ettim çünkü bu işte problem çözme yeteneği ve muhakeme çok önemli, sözelci ve sanatsal yönü ağır basan bir adamım dolayısıyla zortlamıştım bilginiz olsun :D

1 ay önce sorsanız kesinlikle Unity önerirdim fakat maalesef son zamanlarda aldıgı kararlar yüzünden kullanılacak bir oyun motoru değil. Şahsen hiç kullanmadım fakat Unity kullanan çoğu kişi, arayüz benzerliği, aynı dil ve PC'yi çok yormaması, kolay olması gibi nedenlerden dolayı Godot tercih ediyor fakat gelişip ilerlemek istediğinizde oyun motoru değiştirmek zorunda kalırsınız. C++ dilini kullandığı için biraz zorlayabilir fakat 2D oyun yapmak isterseniz gamemaker Studio önerebilirim, Undertale, Katana Zero, Hotline Miami pixel oyunlar gamemaker Studio ile yapıldı. Elbette sadece kod öğrenerek bir yere varamazsınız. 3D oyunlar için Blender iyi bir modelleme programı. 2D oyunlar için ise aseprite kullanabileceğiniz en iyi pixel modelleme programı(150TL fiyatını saymazsak). Bence bir şeyler öğrenmeye başlamadan önce ne yapmak istediğinize karar verin ve imkanlarınız doğrultusunda en temelden başlayın.

Geri
Yukarı