Yazılıma nereden başlanmalı?

ilgib

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi akşamlar, şu an lise öğrencisiyim, üniversite hedefim yazılım mühendisliği ve şimdiden bir yerden başlamak istiyorum lakin ne kadar heves etsem de konunun epey cahili sayılırım. Nereden başlamalıyım? Neleri öğrenmeliyim, ayrıca önerebileceğiniz kanal, kitap daha doğrusu herhangi bir kaynak var mı?

Binlerce konu var böyle sosyalde bazılarına göz atabilirsiniz. C ile başlayabilirsiniz. Dil önemsiz logic öğrendikten sonra syntax değişiyor sadece. C güzel temel verir o yüzden C ile başlayın.

Öncelikle her programlama dili farklı bir amaç için doğru şekilde kullanılabilir. Yazılım öğrenmek için önce hangi alanda devam edeceğine karar vermen gerekiyor zira yazılım kendi içinde bir çok alana ayrılıyor.

Önce buna karar verdikten sonra dillere göz atabilirsin.

Öncelikle iyi akşamlar, şu an lise öğrencisiyim, üniversite hedefim yazılım mühendisliği ve şimdiden bir yerden başlamak istiyorum lakin ne kadar heves etsem de konunun epey cahili sayılırım. Nereden başlamalıyım? Neleri öğrenmeliyim, ayrıca önerebileceğiniz kanal, kitap daha doğrusu herhangi bir kaynak var mı?

İngilizcen varsa CS50 derslerine bak ve Python, C, C++ öğren ondan sonra kendine çalışmak istediğin konu hakkında bir hedef belirle örneğin mobil uygulama yazmak ya da oyun yapmak gibi ve o hedef için gerekenlere çalış.

Gram temelim yok o yüzden öğrenmem gereken terim falan olurda ben dili öğrenirken saf gibi baka kalırım diye de tereddüt etmiyorum değil, yine de eyw hocam.
Elliot Türkinson arkadaşın dediği gibi algoritma mantığınızı geliştirin (benim düşüncem kodlama yaparken de geliştirilebilir açıkçası orası size kalmış) ve biraz da olsa İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. En azından okuduğunuzu anlamanız gerekiyor. Ben yazılım öğrenirken küüt diye yazılıma atılmadım. Küçüklüğümden beri ufak bilgi birikimleri ile atılmıştım:

• Windows format
  • Linux kullanımı ve özelleştirmeleri
  • Çeşitli Linux kerneli kullanan dağıtımlar
  • Windows CMD komutları (Linux komutları diye madde eklememe gerek yok zaten komutlar Linux üzerinde ister istemez kullanılıyor)
  • Batch ve VBS komutları ile basit ve yardımcı araçlar yapmak
  • Python
  • İngilizce geliştirmek için biraz çaba sarf ettiğim zaman aralığı
  • C (C++ değil)
Burada önemli olan Google' da görsellere bakarak gördüğünüz o uzuun uzun kodlardan korkmamanız gerektiği. Şahsen kendi yazdığım kodlara bakarken bazen ben bile korkuyorum ama mantığını kavrayıp ipin ucunu yakalayınca gerisi geliyor yani pek korkulacak bir şey yok. Yukarıda anlattığım aşamalar yetişkin birileri için gülünç gelir mesela ama yaşıma göre bildiğim şeyler iyiydi diye düşünüyorum. Sadece bol araştırma ve merak gerekiyor. Açıkçası direkt Python, C++, Java diye ayırmamak lazım dillerin kendi alanlarına göre kullanımları var. Belki senin hoşuna web geliştirme gider HTML, CSS, JS öğrenmek istersin belki yapay zeka geliştirmeyi seversin Python öğrenirsin belki masaüstü uygulama geliştirmeyi seversin C++ ya da benzer dilleri öğrenirsin. Yani biraz da sana bağlı. Ama illa bir dil istiyorsan Python önerebilirim.

Son düzenleme:
Öncelikle her programlama dili farklı bir amaç için doğru şekilde kullanılabilir. Yazılım öğrenmek için önce hangi alanda devam edeceğine karar vermen gerekiyor zira yazılım kendi içinde birçok alana ayrılıyor.

Önce buna karar verdikten sonra dillere göz atabilirsin.

Mobil uygulama veya oyun yapmak olur işim zaten, tam şu diyemem ama mobil uygulama daha ağır basıyor yanıtladığın için teşekkür ederim hocam.

Geri
Yukarı