Yedekleme yazılımı önerisi

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Ben bir yazılım geliştirmeyi hedefliyorum fakat böyle bir yazılımın var olup olmadığı konusunda emin olmak istiyorum. Bundan dolayı öncelikle bilgi almak için bir konu açıyorum.

Yedekleme uygulaması şu şekilde çalışacak. Kullanıcı istediği klasörlerin dizinini kayıt edecek. Bu dizinler yedekleme yapılacak dizinler olacak. Örneğin yedekleme başlatıldığında o dizin içerisinde yalnızca değişiklik olan dosyalar yedeklenecek. Örneğin biz tarih belirleyeceğiz. Belirlenen tarihten sonraki dosyalar yedeklenecek. Bu veriler bir yerde toplanıp sıkıştırılacak. *.rar veya *.zip dosyası olarak oluşturulacak.

Windows'un kendi hizmeti dahi var ve başarılı olduğunu düşünüyorum. İstediğiniz yedekten geri alabiliyorsunuz ve istediğiniz sıklıkta otomatik yedekleme yapabiliyor.
Bulut servisleri de var üstelik. Çalışma olarak yapılabilir ama böyle servisler var bayağı.

Windows'un kendi hizmeti dahi var ve başarılı olduğunu düşünüyorum. İstediğiniz yedekten geri alabiliyorsunuz ve istediğiniz sıklıkta otomatik yedekleme yapabiliyor.
Bulut servisleri de var üstelik. Çalışma olarak yapılabilir ama böyle servisler var bayağı.
Bulut depolama alanım azaldığı için ben kendim seçerek yedekleme yapıyorum ve elle yüklüyorum. Sıkıştırma işlemini yapsın kalanı sorun değil. Ben hallederim.

Yapılabilir elbette.
Bir de şu şekilde bir örnek vereyim. Mesela Google Drive'ın yedekleme uygulaması bulunuyor. Eğer ki bu uygulamayı kullanırsam ve bir dizin eklersem o dizin güncelleniyor. Ben arşivleme yaptığım için yani eski proje dosyalarını da korumak istediğim için Google Drive bu şekilde bir işlem yapmıyor. Bundan dolayı farklı bir uygulama geliştirmek gerekiyor.

Bir de şu şekilde bir örnek vereyim. Mesela Google Drive'ın yedekleme uygulaması bulunuyor. Eğer ki bu uygulamayı kullanırsam ve bir dizin eklersem o dizin güncelleniyor. Ben arşivleme yaptığım için yani eski proje dosyalarını da korumak istediğim için Google Drive bu şekilde bir işlem yapmıyor. Bundan dolayı farklı bir uygulama geliştirmek gerekiyor.
Windows'un yedek sistemi de bahsettiğiniz geçmiş mantığıyla çalışıyor. Windows yedeklemesi ayarlandıktan sonra, yedek klasörü Drive'a yedeklenecek şekilde kurulabilir.
Siz de benzer bir sistem kullanabilirsiniz. Her sürümün arşiv olarak durması güzel fikir.

Bahsettiğiniz sistem Incremental Backup olarak geçiyor. Yapılan değişiklikler kaydediliyor ve istendiği tarihe geri alınabiliyor. Önceki kayıtlar hiçbir şekilde silinmediği için şifreleme saldırısı yapan Ransomware'lere karşı da önlem alınmış oluyor. Bunu yapan hazır araçlar var mı bilmiyorum. Sunucularda bu iş için git kullanıyorum ama git'in asıl amacının bu olmadığı açık :D .

Şunu yapan bir yazılım var mı: Diyelim ki bir fotoğraf klasörü yedekliyorum. İlk klasör oluşturulduğunda a,b,c fotoğrafları var. Yazılım bu üç fotoğrafı yedekleyecek. Daha sonra ben klasörden a'yı silip, d,e,f fotoğraflarını koyacağım. Yani son durumda klasörde b,c,d,e,f fotoğrafları olacak. Bu durumda yazılım a'yı yedekte tutmaya devam edecek; d,e,f'yi de yedeğe ekleyecek yani a,b,c,d,e,f yedeklenmiş olacak.

Şunu yapan bir yazılım var mı: Diyelim ki bir fotoğraf klasörü yedekliyorum. İlk klasör oluşturulduğunda a,b,c fotoğrafları var. Yazılım bu üç fotoğrafı yedekleyecek. Daha sonra ben klasörden a'yı silip, d,e,f fotoğraflarını koyacağım. Yani son durumda klasörde b,c,d,e,f fotoğrafları olacak. Bu durumda yazılım a'yı yedekte tutmaya devam edecek; d,e,f'yi de yedeğe ekleyecek yani a,b,c,d,e,f yedeklenmiş olacak.
Google Fotoğraflar ve Yandex Disk bu şekilde yapıyor. Silsen de yedekte tutuyor. Tabii ayarlar da önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı