Yeni alınan diske dosyalar nasıl taşınır?

newdrkhckr

Kilopat
Merhabalar, bilgisayarımda Windows 10 yüklü bir HDD var. Yeni bir SSD aldım ana sürücümü bu SSD yapmak istiyorum ardından da HDD'yi formatlayarak 2.disk olarak kullanmak istiyorum. Fakat HDD içinde 150 GB boyutunda kaybolmasını istemediğim dosya var. Ve bu dosyaların nihayetinde kaybolmaması gerekiyor. Sonuç olarak aklıma şöyle bir yol izlemek geldi;

1-HDD'yi çıkarıp SSD'ye Windows 10 kurmak.
2-HDD'yi tekrar takıp boot ayarlarından SSD'yi seçerek bilgisayarı başlatmak.
3-SSD'den başlattığım bilgisayarımdan, takılı olan HDD içindeki gerekli dosyaları SSD'ye aktarmak.
4-son olarak HDD'yi Windows10 içinden temizleyerek 2. disk (depolama) olarak kullanmak.

Bu adımların herhangi birisinde bir sıkıntı yaşar mıyım öngördüğünüz bir problem var mıdır?
Benim aklıma takılan en büyük soru 2 farklı diskteki 2 Windows arasında dosya transferi(dosyalar çoğunlukla resim, müzik, video, PDF).
Gerçekleşebilir mi? Kayıp, bozulma, bir diskten diğer diskteki dosyaları görmeme gibi bir sıkıntı yaşar mıyım?
Bu anlattığım işlemler için farklı önerilerinize ve öngörülerinize açığım.

Not: Dosyaları buluta yüklemeyi düşündüm fakat 150 GB dosya 5Mbps upload ile bayağı zaman alacak gibi görünüyor bu yüzden tercih etmedim.

Not2: SSD 250 GB SATA3 / HDD 1TB SATA3.

Son düzenleme:
Diskteki dosyaları masaüstünden ziyade diskin ana konumuna kopyalayın. Windows'dan diğer Windows'a erişmek sıkıntılı olabiliyor. Dosyaları Program Files, Windows vs. olduğu yere taşırsanız SSD ile direkt çekip alır ve akabinde formatlarsınız.

Ya da direkt olarak HDD içindeki verileri yazılım ile SSD'ye aktarabilirsiniz.
Bu şekilde yeniden sistem kurmanıza da gerek kalmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya da direkt olarak HDD içindeki verileri yazılım ile SSD'ye aktarabilirsiniz.
Bu şekilde yeniden sistem kurmanıza da gerek kalmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
HDD nin içinde SSD nin kapasitesinden fazla dosya var o yüzden klonlama bir seçenek gibi görünmüyor :(
Diskteki dosyaları masaüstünden ziyade diskin ana konumuna kopyalayın. Windows'dan diğer Windows'a erişmek sıkıntılı olabiliyor. Dosyaları Program Files, Windows vs. olduğu yere taşırsanız SSD ile direkt çekip alır ve akabinde formatlarsınız.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bu yöntemle deneyeceğim sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı