Yeni Pardus Kitabı - Herkes İçin Pardus

hguc

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Eyüpsultan Belediyesi'nden Hüseyin GÜÇ. Belediyede Sistem ve Ağ Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Geçtiğimiz senelerde Eyüpsultan Belediyesi'nin Pardus işletim sistemine geçişi ile ilgili bir proje gerçekleştirdik.
Ben bu projenin başındaydım ve projede edindiğim tecrübeleri bir kitap haline getirdim.

Farkındalığın artması adına Technopat ailesi ile de paylaşmak istedim, lütfen siz de daha çok insana ulaşabilmesi için destek olun.

"Herkes İçin Pardus"

Bu kitap ile Pardus işletim sisteminin siyah ekranda komutlar yazılarak kullanılan bir işletim sistemi olmadığını görecek ve her şeyin grafik ortamda fare tıklamaları ile gerçekleştirildiğini okuyacak, aynı zamanda uygulamaların ayarlarının nereden ve nasıl yapıldığının detaylarını bulabileceksiniz.

Ek olarak Pardus Dönüşüm Projesi gerçekleştirmek isteyenler için bir proje yönetim örneği de bulunmaktadır. Aynı zamanda kurumsal bir ortamda Pardus istemcilerinizi nasıl yönetebileceğinize dair uygulamaların kurulumu ve ayarları hakkında bilgi alabileceksiniz.

Yurt dışından alınan ürünler hem bilgi güvenliği hem de dış bağımlılık açısından önemli maliyetler doğurabiliyor. Ek olarak yabancı ürünlere ait bir ekosistem oluşmasına zemin hazırlıyor. Pardus işletim sisteminin geliştirilmesindeki temel amaçlar, bilişim alanındaki dışa bağımlılığın azaltılması, milli kaynakların yurt içinde kalmasının sağlanması ve siber güvenlik sorunlarının en aza indirilmesi olarak belirlenmiştir.

Kolaylık yerine özgürlüğü tercih edin ve Pardus kullanın!

Kitaptan bazı önemli başlıklar:
  • Pardus'un Kurulumu
  • Pardus'ta Masaüstü Ortamı
  • Pardus'ta Dosya ve Dizin Sistemi
  • Pardus'ta Sistem Ayarları
  • Pardus'ta Medya ve Grafik Araçları
  • Pardus'ta İnternet Araçları
  • Pardus'ta Ofis Araçları
  • Pardus'ta Yardımcı Araçlar
  • Pardus Dönüşümü Nasıl Yapılır
  • Pardus Merkezi Yönetim Sistemleri
herkes için pardus Kapak2(1).jpg

herkes için pardus Kapak2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler paylaşım için. Bir şey sormak istiyorum hazır konuya hakim birisi olduğunuzdan: Pardus için bir Linux dağıtımı desek daha doğru olmaz mı? İşletim sistemi diyince Linux'u kastetmiş olmuyor muyuz? Bir de eğer ücretsiz bir kitapsa linkini paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler paylaşım için. Bir şey sormak istiyorum hazır konuya hakim birisi olduğunuzdan: Pardus için bir Linux dağıtımı desek daha doğru olmaz mı? İşletim sistemi diyince Linux'u kastetmiş olmuyor muyuz? Bir de eğer ücretsiz bir kitapsa linkini paylaşabilir misiniz?
Merhaba,
Evet Pardus bir Linux dağıtımıdır fakat temelde bir işletim sistemidir. Dolayısı ile özel etiketi yerine genel etiketi kullanmayı tercih ediyorum.
Malesef kitap ücretli satılıyor ama ben herhangi bir kazanç sağlamıyorum, tek amacım bu konuya ait farkındalığın artmasıdır.

Merhaba,
Evet Pardus bir Linux dağıtımıdır fakat temelde bir işletim sistemidir. Dolayısı ile özel etiketi yerine genel etiketi kullanmayı tercih ediyorum.
Maalesef kitap ücretli satılıyor ama ben herhangi bir kazanç sağlamıyorum, tek amacım bu konuya ait farkındalığın artmasıdır.
Teşekkürler paylaşım için. Günün birinde Pardus'a geçersem kitabı alacağım. Almak isteyenler için burada buldum.

Kolaylık yerine özgürlüğü tercih edin ve Pardus kullanın!
Çok da iyi bir pazarlama sloganı olduğundan emin değilim. Pardus projesine saygım var çünkü emek veriliyor. Bence yanlış bir izlenim veriyorsunuz.

Not: Lütfen Pardus'a KDE yada Cinnamon da getirin. XFCE fazla basit ve GNOME ise son kullanıcının pek alışık olmayacağı bir arayüz.

Xfce bir dağıtım boşta 1.3 GB RAM tüketmemeli. Yerlilik karşıtı olmayayım, Pisi'yi (Debian öncesi Pardus'u) severim, Milis'i denemek isterim ama Debian Pardus bana biraz baştan savma geliyor. Ki akıllı tahtalarda bile doğru düzgün kullanılmıyor.

Çok da iyi bir pazarlama sloganı olduğundan emin değilim. Pardus projesine saygım var çünkü emek veriliyor. Bence yanlış bir izlenim veriyorsunuz.

Not: Lütfen Pardus'a KDE yada Cinnamon da getirin. XFCE fazla basit ve GNOME ise son kullanıcının pek alışık olmayacağı bir arayüz.
Herkesin tercihi farklı olabilir ,Xfce kaynak kullanımı açısından herkese uygun gelebilecek bir masaüstü ortamı

Geri
Yukarı