Yıldırım düşmesi sonrası modem bozuldu

Denizozaltay

Hectopat
Yer
Muğla/Bodrum
Daha fazla  
Fırtınalı hava sırasında yıldırım düşmesi sonucu modemim artık çalışmıyor. Bu, üçüncü başıma gelişi. Anladığım kadarıyla DSL kablosundan gelen akım modemi bozuyor. Akım korumalı prizimde bir işe yaramıyor. Bu durumu bir daha yaşamamak için ne yapabilirim? Üç tane modemim çöp oldu.

DSL hattını da yalıtan bazı akım korumalı prizler var. Onlardan denenebilir belki. Yıldırıma karşı önlem almak zor biraz. Alacağınız koruma ekipmanı da korumayabilir.

@araskuzeydev Kapatmayla falan kurtaramaz. Komple telekom hattını da çıkarıp modemi tamamen işlevsiz hale getirip bir kenara koyması gerekir.

Fırtınalı hava sırasında yıldırım düşmesi sonucu modemim artık çalışmıyor. Bu, üçüncü başıma gelişi. Anladığım kadarıyla DSL kablosundan gelen akım modemi bozuyor. Akım korumalı prizimde bir işe yaramıyor. Bu durumu bir daha yaşamamak için ne yapabilirim? Üç tane modemim çöp oldu.
Ben ne zaman oyle hava olsa cihazlarimi kapatirim. Ve evdeki cogu esyam akim korumali priz ile calisir.

DSL hattını da yalıtan bazı akım korumalı prizler var. Onlardan denenebilir belki. Yıldırıma karşı önlem almak zor biraz. Alacağınız koruma ekipmanı da korumayabilir.

@araskuzeydev Kapatmayla falan kurtaramaz. Komple Telekom hattını da çıkarıp modemi tamamen işlevsiz hale getirip bir kenara koyması gerekir.

Akım korumalı prizim zaten var ama toprak hattından gelen akımdan koruyamıyorum DSL kablosu ve modem arasına uygulayabileceğim bir çözüm arıyorum.

Ben ne zaman oyle hava olsa cihazlarimi kapatirim. Ve evdeki cogu esyam akim korumali priz ile calisir.

Akım korumalı priz bir işe yaramıyor maalesef bende kullanıyorum.

@Denizozaltay Attığım üründe zaten telefon hattından gelen darbe için de koruma var. Telefon hattını önce prizdeki girişe takacaksınız, sonra çıkış ucunu modeme gireceksiniz. Şansınıza da bağlı olarak araya bir koruma katmanı koyacaksınız. Telefon hattından gelecek darbelere karşı bir önlem olacak bu şekilde. İçindeki parafudr ve filtreler hızlı davranabilirse hasarsız atlatırsınız. Amacı o ürünün ama kimse garanti veremez maalesef.

Bizim de gecen gun yagmurlu havada sigortalar atmisti. Sigortayi kaldirdik modem o gun calisti ama iki gun sonra bir anda gitti. Olcum yaptığımda adaptorun ucunda voltaj yoktu. Yeni adaptor aldim calisti.

@78175696 Adaptörün blok kondansatörü şişmiştir. Kısa süreli çalışır sonra ya tamamen gider ya da modem bir açılır bir kapanır o durumda. Arkadaşın istediği şey ve derdi farklı. Elektrik şebekesinden gelen dalgalanmadan değil, telefon hattından gelen darbeden dolayı sorun yaşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı