YKS'de bölüm nasıl seçilmeli?

Adil Berke

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba son sınıf öğrencisiyim üniversitesi sınavına çalışıyorum fakat bu AYT için bölüm olayını pek kavrayamadim, benim matematiğim kötü fakat yabancı dilim çok iyi yaşıma göre fakat olduğum lisede dil bölümü yoktu, bende eşit ağırlığa geçtim. İngilizce öğretmenim "eğer matematiğin iyiyse en az 10net çıkarabiliyorsan yabancı dil bölümünü seç Türkçe'de iyi çözersen sıralamaya bile girersin" dedi ben de mantıklı buldum fakat pilotaj okumak istiyorum, ben ne yapmalıyım? Bu bölüm seçme olayını hiç anlamadım birisi yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
YKS sistemi TYT, AYT, YDT olmak üzere 3 sınavdan oluşur. Yalnızca TYT ile 2 yıllık olarak adlandırdığımız önlisans bölümleri okuyabilirsin. Yok ben seçtiğim alan ile ilgili bölüm okumak istiyorum diyorsan da burada devreye AYT ve YDT giriyor. Böylece en az 4 yıllık bir bölüm okuyabiliyorsun.
Bildiğin üzere liselerde sayısal, eşit ağırlık, sözel, dil olmak üzere 4 alan var. Sayısal, eşit ağırlık veya sözel alanlarından herhangi bir meslek okumak istiyorsan AYT veya YDT girme zorunluluğun var. Sayısal, eşit ağırlık ve sözelciler AYT'de kendi alanları ile alakalı testleri çözerken dilci arkadaşlarımız ise YDT'de kendi alanları ile alakalı testleri çözüyorlar. Bu genel bilgileri verdikten sonra soruna gelelim.
Pilotaj okumak istediğini belirtmişsin o zaman sınava sayısal alandan hazırlanman gerekecek. Ama şunu belirteyim ki özelde okuyacak paran yoksa pilotaj işi senin için bu yıllık oldukça zor. Sınava 4 aydan az bir süre kaldı ve matematiğim kötü diyorsun, sayısalın diğer derslerini saymıyorum bile... Sıfırdan başlayacaksan çok çok daha zor. Eğer dile yatkınlığın varsa ve TYT'de iyi bir sonuç elde edeceğine inanıyorsan YDT'ye hazırlan derim. İyi bir sıralama çıkarıp güzel bir üniversitede okuma şansı elde edersin. Eşit ağırlıkta da güzel bölümler var ama orada da iyi bir sıralama için matematik şart. Sözel hakkında pek bilgim yok maalesef.

YKS sistemi TYT, AYT, YDT olmak üzere 3 sınavdan oluşur. Yalnızca TYT ile 2 yıllık olarak adlandırdığımız önlisans bölümleri okuyabilirsin. Yok ben seçtiğim alan ile ilgili bölüm okumak istiyorum diyorsan da burada devreye AYT ve YDT giriyor. Böylece en az 4 yıllık bir bölüm okuyabiliyorsun.
Bildiğin üzere liselerde sayısal, eşit ağırlık, sözel, dil olmak üzere 4 alan var. Sayısal, eşit ağırlık veya sözel alanlarından herhangi bir meslek okumak istiyorsan AYT veya YDT girme zorunluluğun var. Sayısal, eşit ağırlık ve sözelciler AYT'de kendi alanları ile alakalı testleri çözerken dilci arkadaşlarımız ise YDT'de kendi alanları ile alakalı testleri çözüyorlar. Bu genel bilgileri verdikten sonra soruna gelelim.
Pilotaj okumak istediğini belirtmişsin o zaman sınava sayısal alandan hazırlanman gerekecek. Ama şunu belirteyim ki özelde okuyacak paran yoksa pilotaj işi senin için bu yıllık oldukça zor. Sınava 4 aydan az bir süre kaldı ve matematiğim kötü diyorsun, sayısalın diğer derslerini saymıyorum bile... Sıfırdan başlayacaksan çok çok daha zor. Eğer dile yatkınlığın varsa ve TYT'de iyi bir sonuç elde edeceğine inanıyorsan YDT'ye hazırlan derim. İyi bir sıralama çıkarıp güzel bir üniversitede okuma şansı elde edersin. Eşit ağırlıkta da güzel bölümler var ama orada da iyi bir sıralama için matematik şart. Sözel hakkında pek bilgim yok maalesef.
Yani Yabancı dil çalışıp YDT deki soruları çözmem lazım ayt deki sınav soruları benim için gereksiz oluyor Ve Ayt de bölüm olarak Dil işaretlemezsem çözdüğüm YDT sınavı boş mu veriliyor? Mesela Eşit ağırlık Bölümü işaretledim (Sözel Tarih ve Cografyama çok güveniyorum) sonra YDT çözdüm ne oluyor YDT puanı yüksek lisans için falan mı kullanılıyor daha sonra. Ve MSÜ ye kayıt oldum Eğer pilot olamazsam Havacılık istiyorum Eşit ağırlık dan yeterince yüksek puan çekerek havacılık gidebilir miyim?

@Adil Berke YDT ve AYT ayrı sınavlar, gerçek sınavda optikte alan işaretleme falan yok. İlgi alan testinden 1 soru bile işaretlesen o alan puanın hesaplanıyor.
Mesela Eşit ağırlık Bölümü işaretledim (Sözel Tarih ve Cografyama çok güveniyorum) sonra YDT çözdüm ne oluyor YDT puanı yüksek lisans için falan mı kullanılıyor daha sonra.
Sınav sonuç ekranınızda iki alan için de puanınız oluyor.
Ve MSÜ ye kayıt oldum Eğer pilot olamazsam Havacılık istiyorum Eşit ağırlık dan yeterince yüksek puan çekerek havacılık gidebilir miyim?
Sağlıktan geçebilecek misin daha da önemlisi MSÜ'ye hazır mısın? Matematiğim iyi değil diyorsun, sınava bu sene gireceğine emin misin sen?

@Adil Berke YDT ve AYT ayrı sınavlar, gerçek sınavda optikte alan işaretleme falan yok. İlgi alan testinden 1 soru bile işaretlesen o alan puanın hesaplanıyor.

Sınav sonuç ekranınızda iki alan için de puanınız oluyor.

Sağlıktan geçebilecek misin daha da önemlisi MSÜ'ye hazır mısın? Matematiğim iyi değil diyorsun, sınava bu sene gireceğine emin misin sen?
Yav usta matematiğim iyi değil dedikde çöp de değil genellikle 15-23 net arası Girecem sınava Sağlık da daha check up yapmadım Eğer olmazsada tecrübe manasında giricem bu sınava. Sağol ilgilendiğin için

Geri
Yukarı