YKS'ye son 100 gün kala tavsiye

Evet ilk defa bu sene sınava gireceğim.
Önce seviyemi belirtiyim.
(Uzun kaçarsa aşağıda soru kısmı "🙃"ile başlıyor direk sorulara atlayabilirisiniz )
TYT olarak 70-80 bandında ilerliyorum. Orta kalem denemelerde de böyle, aşağısı ve yukarısı oluyor tabii ki.
Matematik 3-4 net ile başladım 18-25(son özdebir 18)(geometri dahil (maksimum 2 net ))bandında.
Fen yine 3-4 net bandından 12-13 bandına.
Sosyal fix 16-17 net.
Türkçe ise 10 netden 25-30 bandına.
Evet iyi değil ve farkındayım.

Matematikte uzun süre takildığım 10 net barajını aştım. Yapamadığım soru tipleri belirledim onlar üzerinde çalışma yapacağım.
30 nete kolay bir şekilde çıkartıcağımı düşünüyorum. (gördüm daha önceden de basit denemelerde 33 vs, ortalarda 25-26 sıkça oluyor )

Fende ise netler tamamen fizik ve biyolojiden geliyor. Kimya yok hani gerçekten yok gibi bir şey. Şimdi AYT kimya çalışıyorum bol bol umarım AYT sayesinde +3-4 net gelir.

Türkçe de ise paragrafı fule yakın yapıyorum dil bilgisi ilkokul 1'den itibaren 0 hiçbir zaman öğrenme isteği gelmedi hala da yok. İlerleyen süreçte 2-3 netlik dil bilgisi yeterli olur benim adıma (noktalama işaretleri basit yanlış yazımlar yine yapabiliyorum.)

Sosyal; sosyale olan büyük ilgim sebebi ile en baştan beri en iyi dersim. Kapağını açmadım açmayı da düşünmüyorum.

AYT ise önceleri 20-30 civarı idi ama. Ama matematik kısmını hallederim gibi yine biyoloji ve bir yerde fizik de yaparım ama kimya sıkıntı.
Günde 10 saat civarı çalışıyorum 12 yapma hedefim var.
Sadece AYT çalışıyorum TYT konu çalışması yapma hedefim yok belki çok spesifik bir konu olursa tek tük.
🙃🙃🙃
Sorulara gelelim.
Geometri de en hızlı ve en düzgün nasıl net artırabilirim?
Türkçe en hızlı +5/6 net nasıl kazanabilirim?

Maalesef son 2 haftadır sistemli düzenli ve uzun metrajlı çalışıyorum. Bu kısa sure bile çok faydalı iken 100 günde bu düzen belki derece getirmez ama muhakkak artı sağlar bana ama özellikle bir tavsiyeni var mıdır şunu yap bunu yap diye (son 100 gün özelinde)?

Bir de mental olarak sınav + ev ortamı beni çok zorluyor. Bunda iyi bir tavsiye verme imkanınız kısıtlı ama fikri olan var mı?
(Sabah 10 akşam 18.30 arası kütüphanedeyim hafta sonu özellikle cumartesi dershane + kütüphane de geçiyor günüm.) (yani evden uzaklaşıyorum genel mana da )
Son olarak, başarırım değil mi?🥲
(Hedef sayısal 40-50 k )

Toprak ve Acil yayınları geometri soru bankalarını öneririm.

Geometri sorularında gördüğün en basit şeyleri bile çiz, soruyu göremediysen gerekirse kağıdı başka yönlere döndürüp bak.

Geometri anca çok soru çözüldüğünde artar. Pratik gerektirir.

Az kural var, hepsine hakim ol.

Üniversite hayatımın 3. yılındayım ve birsürü keşkelerim oldu. Bunlardan biraz bahsedip sorularını yanıtlayayım. Öncelikle ben sadece sevdiğim dersleri çalışıyordum o da aileme çalışıyormuş gibi göstermek içindi. Bana yardımı oldu mu ehh. Ama sen olayı çözüp yapamadıklarına odaklanmışsın çok güzel. Yaklaşık 100 gün kalmış sanırım ben nerdeyse hiç deneme çözmeden girmiştim ve çok pişmanım. Girdiğim sene 30dk ek süre vardı sınavda ve bu mezuna kalanlara çok yaramıştı. Tıkır tıkır soruları çözüyorlardı bense yaydıra yaydıra devam ediyordum. Sevdiğim tek ders olan matematik sayesinde 120k sıralama yaptım. Konuştuğum herkesin ortalama değerleri vardı ve neredeyse aynı sıralamadaydık (Benim ayt m32-5 f6-6 k7-5 b 6-4). Önerilerim:
1) Günde en az tamamen odaklanarak 3 deneme çözmen 2 TYT 1 AYT gibi olabilir. Sınav yaklaştıkça arttırabilirsin.
2) Deneme sonuçlarına göre yapamadıklarına yönelmen onun haricinde konu çalışmadan çoğu derste soru çözerek de konuyu anlayabiliyorsun (biyoloji gibi).
3) Bol bol geometri sorusu çözmen. Zaten spesifik kurallar dışında çok değişik bir yanı yok. Eski tip soruları paragraflaştırıp önüne sunuyorlar. O yüzden temelden çok soru çözmen yararlı olacaktır.

Üniversite hayatımın 3. yılındayım ve bir sürü keşkelerim oldu. Bunlardan biraz bahsedip sorularını yanıtlayayım. Öncelikle ben sadece sevdiğim dersleri çalışıyordum o da aileme çalışıyormuş gibi göstermek içindi. Bana yardımı oldu mu ehh. Ama sen olayı çözüp yapamadıklarına odaklanmışsın çok güzel. Yaklaşık 100 gün kalmış sanırım ben neredeyse hiç deneme çözmeden girmiştim ve çok pişmanım. Girdiğim sene 30dk ek süre vardı sınavda ve bu mezuna kalanlara çok yaramıştı. Tıkır tıkır soruları çözüyorlardı bense yaydıra yaydıra devam ediyordum. Sevdiğim tek ders olan matematik sayesinde 120k sıralama yaptım. Konuştuğum herkesin ortalama değerleri vardı ve neredeyse aynı sıralamadaydık (benim AYT M32-5 F6-6 K7-5 b 6-4). Önerilerim:
1) günde en az tamamen odaklanarak 3 deneme çözmen 2 TYT 1 AYT gibi olabilir. Sınav yaklaştıkça arttırabilirsin.
2) deneme sonuçlarına göre yapamadıklarına yönelmen onun haricinde konu çalışmadan çoğu derste soru çözerek de konuyu anlayabiliyorsun (biyoloji gibi).
3) bol bol geometri sorusu çözmen. Zaten spesifik kurallar dışında çok değişik bir yanı yok. Eski tip soruları paragraflaştırıp önüne sunuyorlar. O yüzden temelden çok soru çözmen yararlı olacaktır.

Eyvallah hocam.
Ama bir sorum olacak.
Sosyal kısmında kaç aydır çözdüğüm çanta dolusu denemede bir sefer 10 net geldi harici 15 altı yok diye hatırlıyorum. Ve Türkçe de yine aynı bu şekilde. Bu yüzden branş denemeleri ne yönelsem sadece TYT bazında daha mantıklı gibi (haftada 2-3 tane genel atmak kaydı ile).
Geometride kaynak öneriniz var mı?(konu anlatımı olarak video vs, test kitabı elimde bolca var (abla sağ olsun ))

Eyvallah hocam.
Ama bir sorum olacak.
Sosyal kısmında kaç aydır çözdüğüm çanta dolusu denemede bir sefer 10 net geldi harici 15 altı yok diye hatırlıyorum. Ve Türkçe de yine aynı bu şekilde. Bu yüzden branş denemeleri ne yönelsem sadece TYT bazında daha mantıklı gibi (haftada 2-3 tane genel atmak kaydı ile).
Geometride kaynak öneriniz var mı?(konu anlatımı olarak video vs, test kitabı elimde bolca var (abla sağ olsun ))
Tam deneme yerine branş denemesi de olur. Ama süreyle çözmen önemli, geometrim her zaman iyiydi o yüzden konu anlatımı dinlemedim hiç pek de önermem. Onun yerine soru çözümlü kitaplar var QR kodu okutup çözümlü videosunu görebiliyordun. Birey, Kafa Dengi (lacivertti kapağı zamanında), Karekök ve Acil. Bunlar zorlayıcı ve güzel kitaplar.

Tam deneme yerine branş denemesi de olur. Ama süreyle çözmen önemli, geometrim her zaman iyiydi o yüzden konu anlatımı dinlemedim hiç pek de önermem. Onun yerine soru çözümlü kitaplar var QR kodu okutup çözümlü videosunu görebiliyordun. Birey, kafa dengi (lacivertti kapağı zamanında), karekök ve acil. Bunlar zorlayıcı ve güzel kitaplar.

Sağ olun hocam. Şimdi bir handikap yüzünden gec gifiyorum kütüphaneye ama en az 8 saati orada görmeden eve dönmek yok

Matematikçi adama Türkçe sormak biraz absürt kaçabilir ama Türkçe için öneriniz var mı?

Sağ olun hocam. Şimdi bir handikap yüzünden gec gifiyorum kütüphaneye ama en az 8 saati orada görmeden eve dönmek yok

Matematikçi adama Türkçe sormak biraz absürt kaçabilir ama Türkçe için öneriniz var mı?
Lisedeki öğretmenimiz sınıfa Karekök alın demişti. Fena da değildi açıkçası.

Kolay gelsin bu arada. Keşke bu azim bende de olsaydı. İstediğiniz bölüm nedir?

Kolay gelsin bu arada. Keşke bu azim bende de olsaydı. İstediğiniz bölüm nedir?

Sağ olun hocam.
Uzay ve havacılık aybü istiyorum. Ama YTÜ makine de olabilir. Ama bu ayarda. Umarım 40-50'den daha yüksek yapıp kalbur üstü bir üniversite tutdururum.
Aybü'nün cezbeden tek kısmı iş olanaklarının aşırı fazla olması.

Evet ilk defa bu sene sınava gireceğim.
Önce seviyemi belirtiyim.
(Uzun kaçarsa aşağıda soru kısmı "🙃"ile başlıyor direk sorulara atlayabilirisiniz )
TYT olarak 70-80 bandında ilerliyorum. Orta kalem denemelerde de böyle, aşağısı ve yukarısı oluyor tabii ki.
Matematik 3-4 net ile başladım 18-25(son özdebir 18)(geometri dahil (maksimum 2 net ))bandında.
Fen yine 3-4 net bandından 12-13 bandına.
Sosyal fix 16-17 net.
Türkçe ise 10 netden 25-30 bandına.
Evet iyi değil ve farkındayım.

Matematikte uzun süre takildığım 10 net barajını aştım. Yapamadığım soru tipleri belirledim onlar üzerinde çalışma yapacağım.
30 nete kolay bir şekilde çıkartıcağımı düşünüyorum. (gördüm daha önceden de basit denemelerde 33 vs, ortalarda 25-26 sıkça oluyor )

Fende ise netler tamamen fizik ve biyolojiden geliyor. Kimya yok hani gerçekten yok gibi bir şey. Şimdi AYT kimya çalışıyorum bol bol umarım AYT sayesinde +3-4 net gelir.

Türkçe de ise paragrafı fule yakın yapıyorum dil bilgisi ilkokul 1'den itibaren 0 hiçbir zaman öğrenme isteği gelmedi hala da yok. İlerleyen süreçte 2-3 netlik dil bilgisi yeterli olur benim adıma (noktalama işaretleri basit yanlış yazımlar yine yapabiliyorum.)

Sosyal; sosyale olan büyük ilgim sebebi ile en baştan beri en iyi dersim. Kapağını açmadım açmayı da düşünmüyorum.

AYT ise önceleri 20-30 civarı idi ama. Ama matematik kısmını hallederim gibi yine biyoloji ve bir yerde fizik de yaparım ama kimya sıkıntı.
Günde 10 saat civarı çalışıyorum 12 yapma hedefim var.
Sadece AYT çalışıyorum TYT konu çalışması yapma hedefim yok belki çok spesifik bir konu olursa tek tük.
🙃🙃🙃
Sorulara gelelim.
Geometri de en hızlı ve en düzgün nasıl net artırabilirim?
Türkçe en hızlı +5/6 net nasıl kazanabilirim?

Maalesef son 2 haftadır sistemli düzenli ve uzun metrajlı çalışıyorum. Bu kısa sure bile çok faydalı iken 100 günde bu düzen belki derece getirmez ama muhakkak artı sağlar bana ama özellikle bir tavsiyeni var mıdır şunu yap bunu yap diye (son 100 gün özelinde)?

Bir de mental olarak sınav + ev ortamı beni çok zorluyor. Bunda iyi bir tavsiye verme imkanınız kısıtlı ama fikri olan var mı?
(Sabah 10 akşam 18.30 arası kütüphanedeyim hafta sonu özellikle cumartesi dershane + kütüphane de geçiyor günüm.) (yani evden uzaklaşıyorum genel mana da )
Son olarak, başarırım değil mi?🥲
(Hedef sayısal 40-50 k )
Türkçeyi nasıl 10 dan 30 a çıkardın? Hangi videoları izledin?

Geri
Yukarı