YKS'ye son 100 gün kala tavsiye

100 gün kaldı ben geçen sene girip bu yıl bölüme yerleştim. şimdi tekrar gireceğim şuan karar aldım okuduğum bölüm zor olduğu için. geçen yıl TYT'de türkçe 20 net sosyal 12 net mat ve fen 2 net, AYT kısmında ise edebiyat 8 net tarih 2 net coğrafya full ve mat 1 net yapmıştım. EA öğrencisiyim ve sosyoloji istiyorum 500k sıralama ile alıyor bulunduğum şehir. Tavsiyelerin neler dostum yol gösterirsen sevinirim. bu arada senin netler de baya iyi istediğin sıralama gelir emin ol bırakma bu hızı

Evet ilk defa bu sene sınava gireceğim.
Önce seviyemi belirtiyim.
(Uzun kaçarsa aşağıda soru kısmı "🙃"ile başlıyor direk sorulara atlayabilirisiniz )
TYT olarak 70-80 bandında ilerliyorum. Orta kalem denemelerde de böyle, aşağısı ve yukarısı oluyor tabii ki.
Matematik 3-4 net ile başladım 18-25(son özdebir 18)(geometri dahil (maksimum 2 net ))bandında.
Fen yine 3-4 net bandından 12-13 bandına.
Sosyal fix 16-17 net.
Türkçe ise 10 netden 25-30 bandına.
Evet iyi değil ve farkındayım.

Matematikte uzun süre takildığım 10 net barajını aştım. Yapamadığım soru tipleri belirledim onlar üzerinde çalışma yapacağım.
30 nete kolay bir şekilde çıkartıcağımı düşünüyorum. (gördüm daha önceden de basit denemelerde 33 vs, ortalarda 25-26 sıkça oluyor )

Fende ise netler tamamen fizik ve biyolojiden geliyor. Kimya yok hani gerçekten yok gibi bir şey. Şimdi AYT kimya çalışıyorum bol bol umarım AYT sayesinde +3-4 net gelir.

Türkçe de ise paragrafı fule yakın yapıyorum dil bilgisi ilkokul 1'den itibaren 0 hiçbir zaman öğrenme isteği gelmedi hala da yok. İlerleyen süreçte 2-3 netlik dil bilgisi yeterli olur benim adıma (noktalama işaretleri basit yanlış yazımlar yine yapabiliyorum.)

Sosyal; sosyale olan büyük ilgim sebebi ile en baştan beri en iyi dersim. Kapağını açmadım açmayı da düşünmüyorum.

AYT ise önceleri 20-30 civarı idi ama. Ama matematik kısmını hallederim gibi yine biyoloji ve bir yerde fizik de yaparım ama kimya sıkıntı.
Günde 10 saat civarı çalışıyorum 12 yapma hedefim var.
Sadece AYT çalışıyorum TYT konu çalışması yapma hedefim yok belki çok spesifik bir konu olursa tek tük.
🙃🙃🙃
Sorulara gelelim.
Geometri de en hızlı ve en düzgün nasıl net artırabilirim?
Türkçe en hızlı +5/6 net nasıl kazanabilirim?

Maalesef son 2 haftadır sistemli düzenli ve uzun metrajlı çalışıyorum. Bu kısa sure bile çok faydalı iken 100 günde bu düzen belki derece getirmez ama muhakkak artı sağlar bana ama özellikle bir tavsiyeni var mıdır şunu yap bunu yap diye (son 100 gün özelinde)?

Bir de mental olarak sınav + ev ortamı beni çok zorluyor. Bunda iyi bir tavsiye verme imkanınız kısıtlı ama fikri olan var mı?
(Sabah 10 akşam 18.30 arası kütüphanedeyim hafta sonu özellikle cumartesi dershane + kütüphane de geçiyor günüm.) (yani evden uzaklaşıyorum genel mana da )
Son olarak, başarırım değil mi?🥲
(Hedef sayısal 40-50 k )
100 gün kaldı ben geçen sene girip bu yıl bölüme yerleştim. şimdi tekrar gireceğim şuan karar aldım okuduğum bölüm zor olduğu için. geçen yıl TYT'de türkçe 20 net sosyal 12 net mat ve fen 2 net, AYT kısmında ise edebiyat 8 net tarih 2 net coğrafya full ve mat 1 net yapmıştım. EA öğrencisiyim ve sosyoloji istiyorum 500k sıralama ile alıyor bulunduğum şehir. Tavsiyelerin neler dostum yol gösterirsen sevinirim. bu arada senin netler de baya iyi istediğin sıralama gelir emin ol bırakma bu hızı

100 gün kaldı ben geçen sene girip bu yıl bölüme yerleştim. Şimdi tekrar gireceğim şu an karar aldım okuduğum bölüm zor olduğu için. Geçen yıl TYT'de Türkçe 20 net sosyal 12 net mat ve fen 2 net, AYT kısmında ise edebiyat 8 net tarih 2 net coğrafya Full ve mat 1 net yapmıştım. EA öğrencisiyim ve sosyoloji istiyorum 500k sıralama ile alıyor bulunduğum şehir. Tavsiyelerin neler dostum yol gösterirsen sevinirim. Bu arada senin netler de bayağı iyi istediğin sıralama gelir emin ol bırakma bu hızı.

100 gün kaldı ben geçen sene girip bu yıl bölüme yerleştim. Şimdi tekrar gireceğim şu an karar aldım okuduğum bölüm zor olduğu için. Geçen yıl TYT'de Türkçe 20 net sosyal 12 net mat ve fen 2 net, AYT kısmında ise edebiyat 8 net tarih 2 net coğrafya Full ve mat 1 net yapmıştım. EA öğrencisiyim ve sosyoloji istiyorum 500k sıralama ile alıyor bulunduğum şehir. Tavsiyelerin neler dostum yol gösterirsen sevinirim. Bu arada senin netler de bayağı iyi istediğin sıralama gelir emin ol bırakma bu hızı.

Eyvallah hocam. Ben iyi olmadığım derlsere bakınca ortak olarak şunu görüyorum. O dersi adam gibi çalışmamışım.
Yani aslında formül oldukça basit gibi (daha girmedim sınava on izlenimim bu) çalışacaksınız.
Yürümeden yol gidilmiyor hocam. Harici size verebileceğim ekstra bir tavsiye yok (ben tavsiye arıyorum 🥲)

Tyt matematikte 25'lere kaç ayda çıktınız? Ben de 25 yapmak istiyorum şuan 0'ım tyt matematikte acaba sizin gibi olabilir miyim yetişir mi nasıl yaptınız bana da anlatır mısınız? Umarım başarılı olursunuz...

Valla okumaya üşendim kusura bakma ama verebileceğim en önemli tavisye AYT'ye çok zaman ayırman yönünde olacak. TYT'yi belli bir yere kadar kas daha sonra TYT denemeleri dışında yüzüne bile bakma. Tüm zamanını AYT'ye ayır.

TYT matematikte 25'lere kaç ayda çıktınız? Ben de 25 yapmak istiyorum şu an 0'ım TYT matematikte acaba sizin gibi olabilir miyim yetişir mi nasıl yaptınız bana da anlatır mısınız? Umarım başarılı olursunuz...

Çap problemler bitirdim çok faydası oldu.
Durumunuza bağlı. Aynı kitabı amca oğlun a aldırdım. Benim ilk aldığım gün 10 sn de çözdüğüm soruyu.
20 dk anlatdım.
Ortaokul lise nasıl geçti bunlar gerçekten önemli. Ben çok dolu geçirmedim. Ama yine toparladım. Mesela mutlak değer üslü köklü vs soru çözerek öğrendim.

Vallahi okumaya üşendim kusura bakma ama verebileceğim en önemli tavisye AYT'ye çok zaman ayırman yönünde olacak. TYT'yi belli bir yere kadar kas daha sonra TYT denemeleri dışında yüzüne bile bakma. Tüm zamanını AYT'ye ayır.

Canınız sağ olsun hocam şu an yaptığım o. Kafam yerine gelirse Özdebir'in analizini yapacağım. Spesifik konu çalışması yapacağım.

Geometride maalesef net arttırmak diğer derslere göre daha zor. Çünkü ne kadar çok soru çeşidi görür ne kadar çok soru çözersen ona göre artıyor. Bol bol soru çözüp soru çeşidi görmen gerekiyor.

Türkçe'de Kadir Gümüş'ü izle derim kesinlikle. Dil bilgisini en keyifli şekilde anlatıyor ve akılda kalıyor. Yine aynı şekil bunda da çıkmış soruları ve MEB kaynaklıları çözmeni öneririm. Soruları görmek lazım. Bende nefret ederim dil bilgisinden ama bu sınavda 1-2 netin bile ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Günde 3 deneme fazla kaçar. Zaten 3 deneme en az 7-7.5 saat demek. Ona da insan kafası dayanmaz kalan sürede AYT'ni geliştiremezsin. 1 gün TYT 1 gün AYT şeklinde gitmen yeterli olur bence branş denemeleri hariç.

Kesinlikle ana hedef olarak AYT'yi seç. Bu saatten sonra TYT'de çok zaman kaybetmene değmez. Eksik olduğun konuları öğrenirsin sonra da hafif hafif turlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı