YouTube Music Neden Spotify'dan Daha İyi?

_83bb8790-7322-4bbc-bb32-3e61c543f70f.jpeg

YouTube Music, Google'ın video platformu YouTube'un bir uzantısı olarak, resmi şarkılar, fan yüklemeleri, podcast'ler ve videolar gibi çok çeşitli müzik içeriği sunan bir müzik akışı hizmetidir. Spotify gibi rakip hizmetlerden farklı olarak, YouTube Music hem ses hem de video modları arasında kolayca geçiş yapmanıza, şarkı sözleriyle arama yapmanıza ve YouTube'un zengin video kütüphanesinden yararlanmanıza olanak tanır.

Artıları
  • Müzik bulma konusunda çok başarılıdır. Spotify'la kıyaslandığında aşağı kalır yanı yoktur. Hatta Spotify'ı denemiş birisi olarak YouTube Music'in bu konuda daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
  • Kişiye özel mix'ler konusunda da Spotify'dan üstündür. Benim tecrübem de bunu gösteriyor. Size has karışık liste radyoları, duygu durumunuza uygun mix'ler, tavsiye radyolar konusunda daha iyi performans gösterdiğini düşünüyorum. Spotify'da da bu mix'lerin benzerleri var ama daha karışık ve yetersiz buldum. Neden yetersiz olduğunu bir sonraki maddede anlatacağım. Yetersizlik şundan kaynaklanıyor: YouTube Music bana çok sayıda mix radyosu sunarken Spotify sınırlı sayıda ve ilginç bir şekilde, bana uymayan mix'ler sunuyor. Spotify'ı yaklaşık 6 ay kullandım bu arada.
  • Arayüz konusunda YouTube Music kesinlikle öndedir. Spotify çok karmaşık ve istediğim şeylere ulaşmak zor. Mesela duygu durumu mix'lerine bakmak istesem 2-3 tık gerekiyor. YouTube Music'te ise her şey ana sayfada ve kolayca erişilebilir.
  • Sanatçı, tarz ve çeşitlilik oranı belirleyip kendi radyo istasyonunuzu kurma özelliği de YouTube Music'in avantajlarından biridir.
  • Ses kalitesi konusunda çok büyük bir farkı yok. Anker R100 ile 256kbps AAC ile 320kbps OGG Vorbis arasındaki farkı duyacak değilim. Ama YouTube Music'in sesi daha yüksek ve bass'ları daha iyi çıkıyor. Reddit yorumları da bunu destekliyor. Spotify'da sesi arttırmaya çalışsak kalite bozuluyor.
  • Dev kütüphanesini zaten tanıyorsunuz
Eksileri
  • Masaüstü uygulaması yok. Google neden hala yapmamakta ısrar ediyor anlamadım. Sen koca yazılım devisin be adam! :D
  • Sosyal ağ yönü zayıf bir servis. (Ki ana amaç müzik dinlemek olunca bunu pek önemsemiyorum ama yazayım dedim) Sadece şarkılara yorum yapma ve oynatma listesi paylaşıp arkadaşlarınızla düzenleme özellikleri var. Onun dışında Spotify’ın Jam, etkinlik gösterme gibi özellikler yok.
  • Podcast kütüphanesi geniş değil.
Sonuç olarak böyle. Bu yazıyı kendi kişisel deneyimlerime göre yazdım. Umarım beğenmişsinizdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
YouTube Music için ben de 2 tane eksi yön eklemesi yapmak istiyorum.

1-Arayüzün eski ve geri kalması.

2-Mobilde telefon ekranı kapalıyken oynatma yapmaması.

Elinize sağlık, gayet güzel ve açıklayıcı bir anlatım kullanmışsınız.

2-Mobilde telefon ekranı kapalıyken oynatma yapmaması.

Yapıyor fakat premium alırsanız yapıyor, Spotify'da mesela premium almadan müziği istediğim gibi ilerletemiyorum. Bu bana göre daha sinir bozucu bir durum.

Yaklaşık 2017'den beri Spotify kullanıyorum, zamanla çok güzel güncellemeler aldı. YT Music ise cok eski sayılmasa bile güzel ilerliyor fakat çok kritik bir nokta var, algoritma. Son 4 aydır hem YouTube Premium hem de Spotify'a sahibim. Spotify üyeliğim zaten yıllardır var ve aktif kullanıyorum. YT Music denedim ve beni tanıması gereken süre içinde tanıyamadı, playlist veya şarkı bitince alakasız şarkılar açıp bütün ruh halimi alt üst ediyor. Spotify o kadar iyi bir algoritmaya sahipki yeni şarkılar bulmama yardımcı oluyor ve o an dinleme deneyimimi etkilemeden tatlı bir deneyim sunuyor. Arayüz karışık denmiş ama zevkler ve renkler tartışılmaz pek, herkesin arayüz isteği farklı olabilir. Beni benden iyi tanıyan Spotify için onu kullanmaya devam ediyorum.

@Astiva algoritma kişiye göre çok değişiyor.
Misal Techolay Sosyal'de açtığım konuda insanlar yazmış, YT Music'in algoritması daha iyi. Ki bana göre de öyle. Yani Spotify kötü değil ama YT Music de kötü değil. YT Music'i uzun zamandır kullanırım ve bana o kadar güzel mix'ler hazırlıyor ki... Ruh halim acayip iyi oluyor.

@Astiva
Misal aşağıdaki kullanıcı dediğime örnek.
Yine de yeni müzikler keşfetme konusunda Spotify'dan daha iyi olduğu için YT Music kullanıyorum.

@advaith masaüstü sitesi ben de iyi ya... Yani bir takılma yaşamıyorum. Evet böyle su gibi akıcı değil ama gözüme takılmadı hiç.

Bende arayüzü, önerilenleri için Spotify kullanıyorum.
Ve her şarkı olmadığı için (remix gibi)

Ve YT Music bana göre değil şarkı önerilenleri vs.
ama YT premium kullanıyorsanız mantıklı.

Bu önerilenlerin benim zevkimle örütüştüğünü düşünmüyorum

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240131_114131_YouTube Music.jpg
    Screenshot_20240131_114131_YouTube Music.jpg
    75 KB · Görüntüleme: 340
  • Screenshot_20240131_114121_YouTube Music.jpg
    Screenshot_20240131_114121_YouTube Music.jpg
    77,9 KB · Görüntüleme: 329
  • Screenshot_20240131_114113_YouTube Music.jpg
    Screenshot_20240131_114113_YouTube Music.jpg
    79,2 KB · Görüntüleme: 332
Son düzenleme:
Misal Techolay Sosyal'de açtığım konuda insanlar yazmış, YT Music'in algoritması daha iyi. Ki bana göre de öyle. Yani Spotify kötü değil ama YT Music de kötü değil. YT Music'i uzun zamandır kullanırım ve bana o kadar güzel Mix'ler hazırlıyor ki... Ruh halim acayip iyi oluyor.

Algoritma saçmalığını anlamıyorum hiç hocam, benim dinleyeceğim şarkı türleri bellidir zaten bulur dinlerim, burada ki bence en önemli konu içerik yelpazesi, YouTube Music bu konuda tartışmasız önde, Spotify ergenlerin manitalarıyla beraber ortak playlist oluşturmaktan ibaret olduğu popüler kültürün yücelttiği bir uygulamadır bana göre, bir de Instagram'da ki gibi takip etme vs gibi sosyal kısmı var muzik uygulamasısın sen birader kendine gel 🤠.

Misal Techolay Sosyal'de açtığım konuda insanlar yazmış, YT Music'in algoritması daha iyi. Ki bana göre de öyle. Yani Spotify kötü değil ama YT Music de kötü değil. YT Music'i uzun zamandır kullanırım ve bana o kadar güzel Mix'ler hazırlıyor ki... Ruh halim acayip iyi oluyor.

YouTube hesabı Music tarafını etkiliyor mu emin değilim ama benim yaşadığım deneyim hiç memnun etmedi. Spotify haftalık keşifler ile bugüne kadar çok fazla müzik hayatıma girdi. Playlist hazırladıktan sonra zenginleştirme seçeneği de bana çok şey kattı. Belki YouTube tarafı bozuyor veya Spotify hesabım çok eski olduğu için muazzam bir öğrenim seviyesine geldi, emin değilim.

Algoritma saçmalığını anlamıyorum hiç hocam, benim dinleyeceğim şarkı türleri bellidir zaten bulur dinlerim, burada ki bence en önemli konu içerik yelpazesi, YouTube Music bu konuda tartışmasız önde, Spotify ergenlerin manitalarıyla beraber ortak playlist oluşturmaktan ibaret olduğu popüler kültürün yücelttiği bir uygulamadır bana göre, bir de Instagram'daki gibi takip etme vs gibi sosyal kısmı var muzik uygulamasısın sen birader kendine gel 🤠.

Dediğiniz şey gerçekten saçma, yıllardır olan bir uygulamaya "popüler kültürün ürünü" demek aşırı yanlış. Milyonlarca insan sadece popüler kültür ürünü diye mi kullanıyor sizce? Benim arkadaşlarım ile ortak bolca listem var, sadece kız arkadaşımla yok. Ergenlere itelemekte ayrı komik doğrusu. Kendi kullanım sebebimi gayet iyi açıkladım. Karalamak için yalan yanlış şeyler sallamaya gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı