Çözüm Youtube'a yükledikten sonra görüntü bozulması

• Konuyu başlatan aykuts41
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 42
  • Görüntüleme 56B
Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
A

aykuts41

Ziyaretçi
Arkadaşlar elimde knight online 1280*1024 çözünürlükte 30fps fraps kayıtları var. Bunları sony vegas ile render edip youtubeye upload etmek istiyorum. Bir sürü render seçeneği denedim 1280x720 hd 4-6-8 mbps Mp4 ya da wmv olarak upload ettim. Youtube'da videolara hd ibaresi geliyor ancak görüntü kalitesi kötü oluyor. Kötüden kasıt youtubede benim videoma oranla daha net ve keskin hd 1280x720 videolar mevcut. Mesela benim uploadımın 480p hali berbat ancak diğer videoların 480p bırak 480i 360p hallerinde bile oyundaki damge ya da chat gibi textler net okunabiliyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkürler.

Bir de youtubeye videoyu yüklediğimde "Daha iyi sonuçlar elde etmek için Quicktime ayarlarınızı videoları internet akışına hazırlayacak şekilde ayarlayın. Daha fazla bilgi için Yardım Merkezimizi ziyaret edin." diyor ama videoyu pc izlediğimde çok net. Yükledikten sonra hd izlesem bile net değil.

.wmv format seç, en düşük 3Mbps (Boyuta, zamana, yani makine gücüne göre tavsiyem 6Mbps 30p) olarak Render al. Yüksek kalite HD Render çok yer tutar, sorun değil saatlerce bekler bide üşenmeden upload ederim yada kalite olsun diyorsan 8Mbps dene. Fakat Render almadan önce video kalitesini görüntünün üstünde olan ayardan Good Full (Tavsiyem) yada Best Full (İyi bir makine gerektirir) olarak ayarla. Bazen otomatik Best yada Good olarak kendi alır bu kullandığın makineyle ilgilidir. Bazen ise 'Good Auto' alır bu kaliteyi düşürür.
Bilgisayar donanım gücüne göre video üzerinde çalışırken bu ayarı 'Preview Auto' ya düşürebilirsin daha rahat çalışmanı sağlar.

Dene bakalım .wmv format seçip Render almaya başladığında kendi otomatik hangi kaliteye geçiyor? Ya da Best Full seçip kendi Best Auto'ya çevirebilir buna yapacak birşey yoktur çünkü gerekli güçte donanım yok demektir.

Sony1_zps22ca91ff.png

Sony2_zpsa9ff8d13.png

Youtube de bu tip kayıtları net izlemek için HD 720p seçili olması gerek. 720p - 1080p HD izleyip baktın mı? Sen bana o kötü dediğin videolardan bir iki tane link atsana, merak ettim çünkü bazen flash player zamazingosu mu artık ne haltsa kalite çamur gibi oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denemediğim şey kalmadı. Sorun şu ki pcye kayıt ettiğimde wmplayer ile açıyorum süper kalite.

Youtub'a attığımda iş değişiyor hd olarak izliyorum netlik yok.

6m 8m hatta 14m bile denedim hep youtubeye atınca bozuluyor.

.wmv .mp4 hepsini denedim.

PC'de sıkıntı yok. Ekran kartıda iyi işlemci de. Geri kalan herşeyde 4ghz hd7870xt ve ssd falan driverlar güncel.

Şimdi 6mlik video yüklüyorum.

PC'de izlerken resim:

nzmm.png

Youtube'a yükleyince:

rendertestz - YouTube

Ayarları düzgün yaparsan PC'ye kaydettiğin görüntünün aynısını Youtube den alırsın.

Alamıyorum bro işte sorun orda.

Sony vegas ayarlarım.

İnternette çok aradım ona göre ayar yaptım. Bu resmide komple ben oluşturdum ayarlar. Yukarıdaki 2 resim proje ayarları. Gerisi render. Her ikisini de denedim.

9wi5.png

- - - Güncellendi - - -

Tüm yüklediğim videoları youtube 3myemi çeviriyor anlamıyorum ki. MP4'ü indir dediğimde 300mb 400mb yüklediğim videoyu 50-100mb olarak indiriyor. 3m'yemi dönüştürüyor anlamadım nasıl çözücez :( Daha önce yüklediğim videoları 300-400mb olarak indiriyor ama artık neden böyle?

Bir yerde hata yapıyoruz oda ne biliyor musun? Benim senin basit olanları gözden kaçırmamış olduğunu farzetmem. Diyelim 6Mbps HD render aldın (1Gb) ve bunu Youtubeden mp4 olarak (150Mb) indirdin tabiki haliyle daha küçük olacak. HD olarak indireceksin ki Render sonrası boyutuna yakın olsun. Youtube her zaman videolara sıkıştırma uygular. Ama kaliteyi bozar manasında değil.

Yok o değil ben fraps yada bandicam ile net videolar çekiyorum. Bunu sony vegasta render yapıyorum. Yukarıdaki gibi pcde izliyorum çok net ama youtubeye atınca 720p izlesem bile görüntü bozuluyor.. Bunu çözemedim bir türlü.

- - - Güncellendi - - -

Camtasia ile render yaptım, bu sefer yine aynı pc temiz kurulum. Windows 7 pcdemi sorun var upload ederken mi sorun çıkıyor? Ama neden olabilir :S

İlk ve en büyük hatan, kayıt çözünürlüğün. YouTube 16:9 kullanır. Sen ise 4:3 formatında kaydediyorsun. 1280 x 1024'te kaydetmeyeceksin. 1280 x 720'de kaydet mesela. Bunu düzlettikten sonra büyük oranda düzelecektir ama gelelim ikinci yaptığın hataya...

VWM formatında video upload etmeyeceksin. Codec olarak H.264 kullanacaksın. Container olarak da MP4 kullanacaksın. Bitrate ise 6 Mbit'in üstüne çıkmaya gerek yok.

Bunun dışında "YouTubeye" deyip durma. Okunuşunu öğren önce. "YuuTub" diye okunur. "YouTube'a upload ediyorum" diyebiliriz. Upload da "aplood" diye okunur. Oynadığın oyun da "Nayt Onlayn" diye telaffuz edilir. Umarım ona da Kınayt demiyorsundur.

Son olarak Windows 7 4 yıllık fosil bir işletim sistemi. Windows 8.1 64 Bit'e geç.

Sony Vegas çektiği videoyu Render aldıktan sonra 6.4Mbps- 6.7Mbps - 8Mbps HD
Audio: 192 Kbps; 48.000 Hz; 16 Bit; Stereo; WMA
Video: 23,976 fps; 1440x1080 Progressive; WMV; 6,7 Mbps
Pixel Aspect Ratio: 1,333

Boyutlarda otomatik kaydediyor. O'nun yaptığı 6Mbps HD 720p kayıt ise senin söylediğin ayarlarda.

Audio: 192 Kbps; 48.000 Hz; 16 Bit; Stereo; WMA
Video: 25 fps; 1280x720 Progressive; WMV; 5,2 Mbps
Pixel Aspect Ratio: 1,000

Sorun ilk kayıt aldığı Fraps, Bandicam boyut düzeninde mi? Yani Render durumu değiştirmiyor mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı