YouTube'daki oyun FPS testleri doğru sonuç veriyor mu?

Güdümlüsucuk

Picopat
Daha fazla  
Mesela X laptopu veya X kasası olsun, ben de YouTube'dan rastgele bir X laptop'unun X oyununda FPS testi sonuçlarına bakıyorum sonra da oyuna giriyorum lakin aynı sonuçları vermiyor. Genelde videodakinden düşük FPS veriyor. Bu normal mi? FPS testlerine güvenilir mi?

Bazı güvenilir kaynaklardan izliyorsanız problem olmaz, sahte FPS testi paylaşacak değiller tabii ki. Ama şöyle bir şey var. Tek başına sadece işlemci ya da ekran kartı testlerine bakıyorsanız genelde o videolarda kombinlenen ekran kartı/işlemci çok güçlü olduğundan sizin kombinlediğiniz parçalardan daha çok FPS gösterebilir. Mesela RTX 3060 Ti testine bakarsın, adam örneğin oyunda 150 FPS alıyor olsun ama işlemcisi R9 7950x3D.. sizin işlemciniz R5 5600. Aynı FPS değerlerini alamazsınız. O yüzden mümkünse izlediğiniz test videosu sizin kombininiz ile aynı olsun. Bu sefer arada gözle görülür devasa bir fark olmayacaktır. (eğer sıcaklıklardan dolayı GPU ya da CPU kendini kısıtlayıp FPS düşüşü yaşatıyorsa ayrı bir konu)

Mesela X laptopu veya X kasası olsun, ben de YouTube'dan rastgele bir X laptop'unun X oyununda FPS testi sonuçlarına bakıyorum sonra da oyuna giriyorum lakin aynı sonuçları vermiyor. Genelde videodakinden düşük FPS veriyor. Bu normal mi? FPS testlerine güvenilir mi?

Ben de farklı insalardan aynı şeyi duyuyorum. Toplam bilgisayarlarda hadi neyse diyelim. Peki oyun laptopalrında videoda vadedilen değerleri vermemesi normal mi sizce?

Arama kısmına işlemci ve ekran kartınızı yazıp yanına Game test yazmanız yeterli çoğu doğru sonucu veriyor ama unutmamak lazım ki YouTube'deki videolarda benzhmark yaparken aynı zamandada ekran kaydı alıyorlar bu yüzden her zaman 2 3 FPS azalmalar görülebiliyor hatta yer yer 5 6 FPS fark olabiliyor.

Ben de farklı insalardan aynı şeyi duyuyorum. Toplam bilgisayarlarda hadi neyse diyelim. Peki oyun laptopalrında videoda vadedilen değerleri vermemesi normal mi sizce?
Laptoplarda ki ekran kartlarının PC'de ki ekran kartına göre Watt değerleri değişiyor, düşüyor bu yüzden performans farkı olması normal.

Bahsedilen laptopun aynısını aldıgında sen aynı sonuçları göremeyebilirsin demeke istedim. Bunda anlamayacak ne var?
Sıcaklıklar çoğu şeyi etkiliyor. Sizin laptop daha sıcak çalışıyordur, test laptop daha serin çalışıyordur, soğutucusu vardır, prize takılıdır vesayre. Laptoplardan pek anlamam zaten. Ama bildiğim bir şey varsa laptoplardaki ekran kartlarının normal bilgisayarlardaki ekran kartlarına göre daha az performanslı olması. Dolayısıyla internette laptopunuzdaki ekran kartı işlemci kombinini yazıp test videolarına girdiğinizde daha yüksek fps aldığını görüp üzülmeniz normal.

Bilindik kişilerden izlerseniz güvenilir. Mesela: Shadow seven, Testing games gibi. lakin arkadaşında söylediği gibi, sizdeki parçalarla videodaki parçaların aynı olmasına dikkat edin. Siz 8GB Ram kullanırsınız adam 16 kullanır, siz i3 kullanırsınız adam i7 kullanır. ayriyeten hangi ayarlarda o değerleri alıyor onada dikkat etmek gerek.

Geri
Yukarı