Yulaf ezmesi kilo aldırır mı verdirir mi?

Walcott

Decapat
Daha fazla  
Herkes bir şey söylüyor. Gerçekten bilgisi ve tecrübesi olan kişiler yazsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkes bir şey söylüyor. Gerçekten bilgisi ve tecrübesi olan kişiler yazsın.

Yulaf ezmesi su veya başak bir sıvıyı bünyesine çekip şiştiği için yendiğinde tokluk hissi oluşturur sağladığı besin değerleri de iyidir bundan dolayı tercih edilir. Tabii burada önemli nokta neyden ne kadar yediğin. Doymuyorum diye bir öğünde 100 gr. Yersen kilo verdirmez aldırır tadı kötü diye yanına tatlandırıcı koyarsan gene çok kilo vermeye yardımcı olmaz. Tatlandırıcı derken bal pekmez şeker falan o tip şeyler yoksa meyve falan olur kararınca.

Son düzenleme:
Yulaf ezmesi su veya başak bir sıvıyı bünyesine çekip şiştiği için yendiğinde tokluk hissi oluşturur sağladığı besin değerleri de iyidir bundan dolayı tercih edilir. Tabii burada önemli nokta neyden ne kadar yediğin. Doymuyorum diye bir öğünde 100 gr. Yersen kilo verdirmez aldırır tadı kötü diye yanına tatlandırıcı koyarsan gene çok kilo vermeye yardımcı olmaz.
Amacım kilo almak hocam. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Yulaf fazla lifli bir yiyecek, uzun süre tokluk hissiyatı verir.

Kilo almak istiyorsanız daha çok pirinç gibi karbonhidratlara yönelmeniz gerek ancak yeterli spor yapmazsanız sadece kalori fazlalığı yaratıp beslenme üzerinden ilerlerseniz yağlanırsınız.

Sağlıklı kilo almak için yapmanız gereken şey öncelikle günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamanız. Bu aşamada fityemek ve ağırsağlam kanalları önerebileceğim Türkçe iki kaynak. Sonrasında bu günlük ihtiyacınız olan kaloriden 200-300 gibi ortalama bir fazla olacak şekilde günlük beslenme programı yapmanız gerek örneğin;

2400 kalori sizin günlük kilonuzu koruma sınırınız, sizin 2600-2700 kaloriye denk gelecek bir günlük beslenme planına ihtiyacınız var. Bunu sağlarken işin içine makro hesaplama giriyor bu konuda kısaca şöyle bilgi vereyim. Günlük ortalama, kilonuzun 2 katı kadar protein aldıktan sonra geriye kalan almanız gereken kalorinizin %80-90'ını karbonhidrat olacak şekilde planlayabilirsiniz. Yağ oranını fazla tutmayı önermiyorum, ancak sağlıklı kaynaklardan alınırsa biraz daha fazla alabilirsiniz sağlıklı kaynak örneğin kuruyemiş, yumurta gibi şeylerdir.

Ne yaptık? Güzel sağlıklı bir şekilde beslendik. İhtiyacımız olan enerjiyi karbonhidrattan, hormonel dengeyi yağdan ve kas gelişimi için mühim taşlardan olan proteinimizi karşılarken üstüne üstlük bedenimizin ihtiyacından bir miktar fazla kalori aldık bu bize bir miktar yağ tutumu ve hipertrofi tetiklenmesine maruz kalmış kasların gelişimi için gereklilikleri karşıladı.

Eğer tüm bu süreçle birlikte direnç idmanı yapmazsak yağ tulumu oluruz eğer direnç idmanı yaparsak kas kütlesi kazanırız. Yani seni fit yapacak büyülü bir yiyecek yok yıllarca pilav tavuk yumurta ile besleniyor sporcular sen de böyle yapabilirsin.

Yulaf ezmesi su veya başak bir sıvıyı bünyesine çekip şiştiği için yendiğinde tokluk hissi oluşturur sağladığı besin değerleri de iyidir bundan dolayı tercih edilir. Tabii burada önemli nokta neden ne kadar yediğin. Doymuyorum diye bir öğünde 100 gr. Yersen kilo verdirmez aldırır tadı kötü diye yanına tatlandırıcı koyarsan gene çok kilo vermeye yardımcı olmaz. Tatlandırıcı derken bal pekmez şeker falan o tip şeyler yoksa meyve falan olur kararınca.

Nasıl yani her sabah 100gr yulaf ile pankek yapıyorum ve 1 günde 1800-2200 kalori arası alıyorum yağ yakamaz mıyım?

Geri
Yukarı