Yurt Dışı Alışverişte Gümrük Vergisi

Benim bildiğim ve Mesut Çevik'in de söylediğine göre 75 euro sonrası için vergi ödemesi olacağını sanıyordum. Yani siz 180 dolar için değil 180 den 84 doları çıkardığımızda kalan 96 doların vergisini vermeliydiniz.
@Recep Baltaş
1500$, 1500₺ değil.
1500 euro(1683 dolar)

Son düzenleyen: Moderatör:
@Recep Baltaş abi bir şey geldi aklıma. Şimdi Gümrük vergisi fiyata göre değişiyor mu? Yani Ben GTX 1070 alırsam yine Gümrük Vergisi olarak 98 lira 60 kuruş'mu ödeyeceğim. Yoksa %18 Vergi mi ekleniyor.

Hayır aldığın ürünün fiyatına ve genel olarak boyut ve ağırlığına göre değişiyor. Daha düşük fiyatlı ama boyut olarak büyük ürünlere neredeyse aynı fiyatı ödediğimi biliyorum. Diğer yandan pc bileşenlerinde durum daha farklı olabilir.

@Recep Baltaş abi bir şey geldi aklıma. Şimdi Gümrük vergisi fiyata göre değişiyor mu? Yani Ben GTX 1070 alırsam yine Gümrük Vergisi olarak 98 lira 60 kuruş'mu ödeyeceğim. Yoksa %18 Vergi mi ekleniyor.
Hayır aldığın ürünün fiyatına ve genel olarak boyut ve ağırlığına göre değişiyor. Daha düşük fiyatlı ama boyut olarak büyük ürünlere neredeyse aynı fiyatı ödediğimi biliyorum. Diğer yandan pc bileşenlerinde durum daha farklı olabilir.

Yanlış bilgi. Gümrük fiyata göre değişir. Ürünün %18'i veya %20'si gibi bir oranı vardı. Ama kargo ürünün ağırlığına, hacmine göre değişir. Sizin fazla ödemenizin nedeni kargodur diye düşünüyorum.

@Recep Baltaş Garanti olayını nasıl çözeceğiz. Amazon kendi garanti yapıyor mu?

@Recep Baltaş Garanti olayını nasıl çözeceğiz. Amazon kendi garanti yapıyor mu?

Elgato ülkemize satış yapmıyor. Ürüne bir şey yolursa teknik destek vereceklerini sanmıyorum açıkçası. Ama bazı ürünlerde uluslararsı garanti olabiliyor. Ona kendiniz bakacaksınız.

Yanlış bilgi. Gümrük fiyata göre değişir. Ürünün %18'i veya %20'si gibi bir oranı vardı. Ama kargo ürünün ağırlığına, hacmine göre değişir. Sizin fazla ödemenizin nedeni kargodur diye düşünüyorum.
Herhalde aldığım ürünlerin ücretsiz kargo olduğunu görebilecek kabiliyetteyimdir. :)
Gümrük dediğiniz gibi fiyata göre değişiyor ama ülkemizde maalesef öyle değil. Gümrüğe takılan ürünler için görevlinin verdiği fiyat dışında kayıt dışı ücret ödediğim günlerde uzak değil yani.

Düzenleme : Ayrıca belirtmişim zaten fiyatına ve genel olarak ürünün boyutuna ve ağırlığına göre değişir demişim.

Son düzenleme:
Çıkacak olan RX480'ide bu yolla alabilir miyiz? 199 dolardan 700 TL civarı ediyor. Türkiyede daha fazla ücret olursa bunu yaparak daha ucuza alabiliyor muyuz?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı