Yurt dışı iPhone 15 Pro mantıklı mı?

Yurt dışı cihaz anlık kâr olarak görülüp uzun vadede pişman olunup zarar edilen cihazlardır. İkinci elini artık kimse almıyor alınca da parça fiyatına öldürüyorlar ilanlara bakın hepsi yurt dışı satılmıyor çünkü. iPhone yurtiçinden kâr, y. D'den zarar edersiniz. Her şeyi kovalasanızda 1 yılda 4 ay kullanamıyorsunuz, ikinci telefon ayarlamanız lazım. IPhone'lara IMEI falan da atılmıyor, ki hiçbir telefoncu androidede IMEI atmıyor artık hapis cezası çıkarttılar yapanlara. Kısaca gelirsek Türkiye'de düzenli yaşayan biri için yurt dışı cihaz derdim yok dert arıyorum bence, ben tercih etmem. Arıza olayını saymadım, bu ülkedeki en tehlikeli esnaflardan olan mahalle telefoncusundan da yurt dışı telefon alınmaz. Satana kadar muhattabın, sonra yüzüne bakmazlar.

Hocam, çoğu telefoncu bunu izin vermez bence. Bende yurt dışı almayı düşünüyorum ancak buna izin verecek telefoncu yoktur. Güveniyorsan al yoksa alma derler.

Yok hocam izin veriyorlar malına güvenen esnaflar. Çünkü telefoncunun da günahı yok aslında. Telefonların toptan geldiği ülkeler belli zaten birçok esnafımız oradan alıyor. Fakat oradaki karaktersiz herifler satarken ne kadar satsak o kadar iyi mantığında oradaki sıkıntılı cihazların sıkıntısız yerlerini söküp birleştirip topluyorlar merdiven altında. Sırf 3-5 daha fazla satmak için. Bu yüzden bu muhabbetler arttığı için telefoncular da kontrol etmenize izin veriyor en azından benim gördüklerim ve yaşadığım yer için diyeyim.

Yok hocam izin veriyorlar malına güvenen esnaflar. Çünkü telefoncunun da günahı yok aslında. Telefonların toptan geldiği ülkeler belli zaten birçok esnafımız oradan alıyor. Fakat oradaki karaktersiz herifler satarken ne kadar satsak o kadar iyi mantığında oradaki sıkıntılı cihazların sıkıntısız yerlerini söküp birleştirip topluyorlar merdiven altında. Sırf 3-5 daha fazla satmak için. Bu yüzden bu muhabbetler arttığı için telefoncular da kontrol etmenize izin veriyor en azından benim gördüklerim ve yaşadığım yer için diyeyim.
İnşallah öyle bir esnaf bulursam alabilirim hocam.

Vergi vermek istiyorsanız tabii ki yurt içi bir telefon alabilirsiniz. Son 2 yıldır yurt dışı telefon kullanıyorum ki bunlara Pixel 8 Pro gibi az popüleritesi olan cihazlar da dahil, bal gibi sattım. Satılmıyor diyen kesinlikle yalan söylüyor. Millet ocak ayında SIM kısıtlamasının kalktığını öğrenir öğrenmez yurt dışı telefona sarıldı. Piyasası da bu sebeple canlı oluyor.

Türkiye'de yaşayan biri için yurt dışı cihaz almak bu ülkede yapılan en mantıksız işlerden biridir.

Aynen 1 tane de devlete telefon alınca çok mantıklı oluyor değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Keriz gibi vergi vermek istiyorsanız tabii ki yurt içi bir telefon alabilirsiniz. Son 2 yıldır yurt dışı telefon kullanıyorum ki bunlara pixel 8 Pro gibi az popüleritesi olan cihazlar da dahil, bal gibi sattım. Satılmıyor diyen kesinlikle yalan söylüyor. Millet ocak ayında SIM kısıtlamasının kalktığını öğrenir öğrenmez yurt dışı telefona sarıldı. Piyasası da bu sebeple canlı oluyor.

Aynen 1 tane de devlete telefon alınca çok mantıklı oluyor değil mi?

Telefonculuk yapmışlığım var halada telefon al satı yapıyorum ama sen daha iyi biliyorsun tabii ki. Yurt dışı telefonları kaç ₺'den aldığımı ben biliyorum. Sahibinden'e gir bakayım yaz, iPhone ilanlarının %90'ı yurt dışı %10'u yurt içi. Yurtiçilerin neredeyse hepsi satılmış, yurt dışı'lerin hepsi ilanda duruyor. Yurtiçi ederinden koyulanların hepsi satılmış veya 2 hafta ilanda kalmıyor. Senin gibi yurt dışı telefon sahipleri satmak için böyle forumlarda övüyor sadece.

Son düzenleme:
Telefonculuk yapmışlığım var halada telefon al satı yapıyorum ama sen daha iyi biliyorsun tabii ki. Yurt dışı telefonları kaç ₺'den aldığımı ben biliyorum. Sahibinden'e gir bakayım yaz, iPhone'lara %90'ı yurt dışı %10'u yurt içi. Onların da ederinden koyulanların hepsi satılmış veya 2 hafta ilanda kalmıyor. Senin gibi yurt dışı telefon sahipleri satmak için böyle forumlarda övüyor sadece.
Telefoncuysan ve al-sat yapıyorsan zaten bi zahmet. Kâr lazımdı sana di mi? Yurt dışı cihazlardan kâr edemedin mi yoksa :D

IPhone'lara %90'ı yurt dışı %10'u yurt içi onların da ederinden koyulanların hepsi satılmış veya 2 hafta ilanda kalmıyor.
Tamam işte ben de onu diyorum. Bal kaymak gibi satılıyor cihazlar. Millet enayi gibi para vermek istemiyor yurt içi cihazlara.

Telefoncuysan ve al-sat yapıyorsan zaten bir zahmet. Kâr lazımdı sana değil mi? Yurt dışı cihazlardan kâr edemedin mi yoksa :D

Tamam işte ben de onu diyorum. Bal kaymak gibi satılıyor cihazlar. Millet enayi gibi para vermek istemiyor yurt içi cihazlara.
Kendi devletine vergi veren enayi oluyor? Dolar 500₺ olmadığı için o enayi dediğiniz vergisini veren insanlara teşekkür etmeniz lazım ki onlar vatansever oluyor. Konu sahibinin kendi aklı var kendisi kararını verecektir, bana yanlış gelen şey ona doğru olabilir ki bu normal. Karşıt görüşlere saygı göstermeyip insanlarla kavga eden kişilerin sorunu kendileriyle oluyor. O yüzden konuyu sabote edip daha fazla salça yapmayın ki amacı dışına çıkmasın.
Ben önerimi üstte yaptım karar konu sahibine aittir sonuçta alacağı telefonun parasını ben vermeyeceğim.

Kendi devletine vergi veren enayi oluyor? Dolar 500₺ olmadığı için o enayi dediğiniz vergisini veren insanlara teşekkür etmeniz lazım ki onlar vatansever oluyor. Konu sahibinin kendi aklı var kendisi kararını verecektir, bana yanlış gelen şey ona doğru olabilir ki bu normal. Karşıt görüşlere saygı göstermeyip insanlarla kavga eden kişilerin sorunu kendileriyle oluyor. O yüzden konuyu sabote edip daha fazla salça yapmayın ki amacı dışına çıkmasın.
Ben önerimi üstte yaptım karar konu sahibine aittir sonuçta alacağı telefonun parasını ben vermeyeceğim.

Vergi veren enayi degil düzgün bir vergi alsınlar o zaman mantıken 1 telefon kadar kendilerine vergi adı altında soygun yaparak o parayı çıkarıyorlar ki dünyanın hiçbir yerinde bu tür örnek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı