Yurt dışı telefon alırken neye dikkat edilmeli?

Bütçe
5000

fitiq

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar yakında bütçemden ötürü yurt dışı telefon almayı düşünüyorum. Alacağım model Redmi note 12 (5000 TL). Alacağım kişi IMEI kaydını biz hallederiz dedi. Biraz araştırdığım kadarıyla iki tür kayıt varmış. Biri direnç değişimi ile diğeri yazılımsal kayıt. Hangisi daha az sorun çıkarır güncellemeleri sorunsuz bir şekilde alabilmek ve sıkıntısız kullanabilmek için nasıl bir yol izleyebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selamlar yakında bütçemden ötürü yurt dışı telefon almayı düşünüyorum. Alacağım model Redmi note 12 (5000 TL). Alacağım kişi IMEI kaydını biz hallederiz dedi. Biraz araştırdığım kadarıyla iki tür kayıt varmış. Biri direnç değişimi ile diğeri yazılımsal kayıt. Hangisi daha az sorun çıkarır güncellemeleri sorunsuz bir şekilde alabilmek ve sıkıntısız kullanabilmek için nasıl bir yol izleyebilirim?
Hem yurtdışı hem de Xiaomi… Bu yaptığınız çok saçma.

Hem yurt dışı hem de xiaomi… bu yaptığınız çok saçma.

Bütçesi yoksa yapabilecek bir şey yok.

Arkadaşlar selam yakında bütçemden ötürü yurt dışı telefon almayı düşünüyorum. Alacağım model Redmi Note 12 (5000 TL). Alacağım kişi IMEI kaydını biz hallederiz dedi. Biraz araştırdığım kadarıyla iki tür kayıt varmış. Biri direnç değişimi ile diğeri yazılımsal kayıt. Hangisi daha az sorun çıkarır güncellemeleri sorunsuz bir şekilde alabilmek ve sıkıntısız kullanabilmek için nasıl bir yol izleyebilirim?

Tamamen şans işi IMEI'nin gitmesi. 1 yılda gidebilir 3 yılda. İmeinizi kimse ile paylaşmayın. Onun dışında telefonu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Telefonda zaten garanti olmayacak üstüne EU olan bir Xiaomi ROM yüklerseniz tadından yenmez.

Direnç ile kayıt: Sıfırlama ve güncelleme yaptığınızda IMEI silinmez. Bu güzel bir şey ancak sıfır telefonun içini açtırıp anakarta müdahale yaptırmak ne kadar mantıklı bilemem. Hele müdahale yapacak kişi usta değilse vay telefonun haline.
Yazılım ile kayıt: Sıfırlama ve güncelleme yaptığınızda IMEI silinir ve yeniden IMEI attırmak zorunda kalırsınız. IMEI silinmesin diye ilk aldığınız şekilde, güncellemeden ve fabrika ayarlarına dönmeden kullanmak zorundasınız.
Bonus: 4+4 ay toplamda 8 ay kullanıp tüm güncellemeleri yapıp 8 ay sonunda yazılım ile IMEI atılabilir.

Direnç kayıt için telefonun içi açılıyor, bu sıkıntıya sebep olabiliyor, format ve güncellemede imei gitmiyor diye hatırlıyorum. Yazılımsal kayıt da durumdan duruma değişiyor, bazısında format ve güncellemede imei gitmiyor, bazısında fidiyor, bazısında sadece güncellemede gidiyor. YD xihazı önerisi de yapayım, bu cihazlar yazılımsal kayıtlı ve imeileri gitmiyor: Infinix note 30, Infinix zero 20, infinix zero ultra, oneplus 9, nothing phone, oneplus 9 pro. Bütçe arttırman gerekebilir ama inan bana değer.

Note 12 çok iyi bir telefon değil. 350₺ daha ekleyip, galaxy M14 64GB alabilirsin. Sadece ekranı IPS. En azından 2 yıl garantin ve imei sorunun olmaz. Fakat kutusundan şarj adaptörü çıkmıyor. 2 tarafı type-c kablo çıkıyor sadece.

Son düzenleme:
Direnç kayıt için telefonun içi açılıyor, bu sıkıntıya sebep olabiliyor, format ve güncellemede imei gitmiyor diye hatırlıyorum. Yazılımsal kayıt da durumdan duruma değişiyor, bazısında format ve güncellemede imei gitmiyor, bazısında fidiyor, bazısında sadece güncellemede gidiyor. YD xihazı önerisi de yapayım, bu cihazlar yazılımsal kayıtlı ve imeileri gitmiyor: Infinix note 30, Infinix zero 20, infinix zero ultra, oneplus 9, nothing phone, oneplus 9 pro. Bütçe arttırman gerekebilir ama inan bana değer.
Hocam dediğiniz şey kafama yattı. Biraz araştırdım ve 9-10 bin lira fiyatları var. Bunlardaki IMEI kayıt stili nasıldır? Neden IMEI güncellense bile silinmiyor?

Hocam dediğiniz şey kafama yattı. Biraz araştırdım ve 9-10 bin lira fiyatları var. Bunlardaki IMEI kayıt stili nasıldır? Neden IMEI güncellense bile silinmiyor?
Temel sebep işlemci diye biliyorum ama tam emin değilim. Bizzat kullandığım cihaz da öyle, bir sorun olmadı ama alacağınız modelin satıcısından teyit ettirin güncelleme/format işini. Bunun için Facebook grupları var, aynı cihazı alan başka insanların da gönderilerini bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı