Rehber ZTE ZXHN H298A V1 fiber modemi Wi-Fi Access Point olarak kullanma

Öncelikle Root hesabı erişimine ihtiyacınız var.
Root hesabı erişiminiz yoksa bu rehberi takip edebilirsiniz:

Root erişimi aldıktan sonra cihazımızı köprü moduna almamız gerek.
Kolay Menü altındaki Kolay Bridge/köprü menüsüne girin.
Kolay Bridge/köprü seçeneğini Açık olarak işaretleyip Uygula tuşuna basın.
WLAN Açık/Kapalı konfigürasyonunu da Açık olarak işaretleyip Uygula tuşuna basın.

Not: Wi-Fi isim ve şifre değiştirmek istiyorsanız Kolay Menü altındaki Kablosuz menüsünden değiştirebilirsiniz.

1668598548540.png

Cihazı köprü moduna aldıktan sonra Genel Ağ altındaki WAN Bağlantıları menüsüne girip INTERNET dışındaki her şeyi silin.
(IPTV, VoIP ve Management silinecek yani.)
Daha sonra INTERNET menüsünü genişletip VLAN seçeneğini Kapalı olarak işaretleyip Uygula tuşuna basın.

1668598782736.png

Daha sonra yine Genel Ağ altındaki Port Bağlantısı menüsündeki INTERNET menüsünü genişletip LAN1 dışındaki bütün LAN ve SSID seçeneklerini işaretleyip Uygula tuşuna basın.
(Route_3G menüsü boş kalsın, ona dokunmayın.)

Not: LAN1 portunu işaretlemememizin sebebi ise daha sonra fiber modemin arayüzüne girmek isterseniz LAN1 portuna kablo ile bağlanıp girebilmeniz için.
Diğer portlardan da bilgisayarınızdan statik IP atayarak girebilirsiniz ama uğraştırıcı olur.

1668598946381.png

En son olarak da fiber modemin IP adresini değiştirmeliyiz ki IP adresleri çakışmasın.
Kolay Menü altındaki Yerel Erişim menüsündeki IP adresi seçeneğini ağınızdan farklı bir IP adresi yapın.
Kendi ağınız 192.168.1.1 ise 3. IP basamağını değiştirin, örnek olarak 192.168.39.1 yaptım.
IP adresi değiştirdikten sonra Uygula tuşuna basın.

Ayarları uyguladıktan sonra Wi-Fi ağlarınız ve LAN1 dışındaki LAN portlarınız, fiber modemin WAN portuna bağladığınız ağa bağlanmış olacaktır ve fiber modemi Wi-Fi AP olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

1668600157195.png

Wi-Fi hız testi:

Screenshot_20221116-144613_Firefox~2.png

Son düzenleme:
Dediklerinizi harfiyen uyguladım fakat LAN1 portuna Ethernet kablomu taktığımda 192.168.39.1 adresine giremiyorum. Portların diğerlerinde internet mevcut,sıkıntı yok sadece LAN1 de yok ve ben o porttan modeme bağlanamıyorum.

Dediklerinizi harfiyen uyguladım fakat LAN1 portuna Ethernet kablomu taktığımda 192.168.39.1 adresine giremiyorum. Portların diğerlerinde internet mevcut,sıkıntı yok sadece LAN1 de yok ve ben o porttan modeme bağlanamıyorum.

Hangi IP adresini yazdıysanız ona bağlanın.
Girdiğiniz IP adresini hatırlamıyorasanız bilgisayarınızın ağ ayarlarındaki ağ geçidi olan IP adresine bağlanın.

Ek olarak bilgisayarınıza statik IP atadıysanız modemden otomatik IP alamazsınız.
Statik ise Dinamik/DHCP'ye geri döndürün.

Hangi IP adresini yazdıysanız ona bağlanın.
Girdiğiniz IP adresini hatırlamıyorasanız bilgisayarınızın ağ ayarlarındaki ağ geçidi olan IP adresine bağlanın.

Ek olarak bilgisayarınıza statik IP atadıysanız modemden otomatik IP alamazsınız.
Statik ise Dinamik/DHCP'ye geri döndürün.

Ana modem 192.168.1.1 Access Point modemim 192.168.1.2 IP adresine sahip. Access Point modemimin IP adresine dokunmazsam giriyor fakat 192.168.39.1 yaparsam bir daha modeme erişemiyorum.

Tüm ayarları eksiksiz yapmama ragmen cihaza Wi-Fi bağlandığım zaman IP vermiyor. Ama bilgisayarı kablo ile bağlayınca internete çıkartıyor. Sebebi ne olabilir?
DHCP tarafında da IP ayarlarını değiştirdim ondan olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm ayarları eksiksiz yapmama ragmen cihaza wifi bağlandığım zaman ip vermiyor. Ama bilgisayarı kablo ile bağlayınca internete çıkartıyor. Sebebi ne olabilir ?
dhcp tarafında da ip ayarlarını değiştirdim ondan olabilir mi ?

Ana modemden gelen kabloyu ZTE'nin WAN portuna bağladınız mı?

Ana modemden gelen kabloyu ZTE'nin WAN portuna bağladınız mı?

Hayır. Şimdi WAN'a bağlayınca düzeldi. Ben modemden gelen kabloyu LAN4 porta takmıştım. Kabloluda çalışıp kablosuzda çalışmayınca acaba VLAN'dan mı geçmiyor diye düşündüm ama WAN portu hiç aklıma gelmedi tabii :) Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. Şimdi WAN'a bağlayınca düzeldi. Ben modemden gelen kabloyu LAN4 porta takmıştım. Kabloluda çalışıp kablosuzda çalışmayınca acaba VLAN'dan mı geçmiyor diye düşündüm ama WAN portu hiç aklıma gelmedi tabii :) Teşekkür ederim.

Reis vallaha en başından beri sorunum buydu Allah razı olsun senden wifiden ip alamadığı için girmediğim yapmadığım ayar kalmadı meğer sorun lan portunda wifiye ip vermemesiymiş çözüm WAN portu tekrar teşekkürler :)

Selam hocam kablosuz bağlantıda normal hızın 1/4'ünü alıyorum modem yan odada 3 metre falan var uzaklığı 5GHz de ise 1/2 oranını veriyor yani normalde 200Mbps iken 50 ile 100 arasında bir hız alıyorum sebebi ne olabilir teşekkürler :)

Geri
Yukarı