14 bin TL'ye monitör önerisi

Peki ViewSonic VX2780J-2K monitörümle alakalı en iyi ayarlara nasıl erişebilirim? HDR yapıyorum. Grileşiyor ekran. Renkleri bir türlü istediğim gibi ayarlayamadım. Monitör güzel ama ben istediğim gibi ayarlayamadım.

HDR performanslarından pek performans beklemeyin. Bu bütçede ki monitörlerin sağlam HDR performansları maalesef olmuyor.
Renk ayarları kişiseldir. Şunu yaparsan mükemmel olur diyemem.
Gama, parlaklık, kontrast, dijital vibrance gibi ayarlar ile tek tek oynamak lazım.

HDR performanslarından pek performans beklemeyin. Bu bütçede ki monitörlerin sağlam HDR performansları maalesef olmuyor.
Renk ayarları kişiseldir. Şunu yaparsan mükemmel olur diyemem.
Gama, parlaklık, kontrast, dijital vibrance gibi ayarlar ile tek tek oynamak lazım.

Son bir sorum var kusuruma bakmayın. DisplayPort üzerinden VRR denilen bir özellik aktif oluyormuş. Monitörün ayarlarında göremedim. Bendeki laptop HDMI çıkışlı. HDMI kablosuna DP dönüştürücü ile monitöre taksam VRR ve 170Hz özelliklerini aktif edebilir miyim? Bir de DP portu üzerinden 120Hz de 10bit aktif oluyormuş. Bunun için:
HDMI kablosuna DP dönüştürücü ile monitöre bağlamak
HDMI to DP kablo ile direk bağlamak (burada versiyonu önemli mi bilemedim)
DP kabloya HDMI dönüştürü bağlayarak monitör ile laptop arasında bağlantı kurmak

En önemlisi oyunlarda göze batan yırtılmaları engelleyen VRR aktif olur mu bu şekilde bağlantı ile?

Çok teşekkür ederim vakit ayırıp cevapladığınız için

Son bir sorum var kusuruma bakmayın. DisplayPort üzerinden VRR denilen bir özellik aktif oluyormuş. Monitörün ayarlarında göremedim. Bendeki laptop HDMI çıkışlı. HDMI kablosuna DP dönüştürücü ile monitöre taksam VRR ve 170Hz özelliklerini aktif edebilir miyim?

VRR denilen şey aslında Sync yazılımı. Yani Adaptive Sync ile FreeSync. Konsol kullanmak için VRR desteği gerekiyor. O ayrı bir konu.

Bu iki yazılım HDMI ile de çalışıyor. Çünkü monitör üzerinden aktif ediliyor.
Dönüştürücü yerine direkt HDMI kablo almanızı önereceğim. Mantıken açılıyor ama ne olur ne olmaz. Dönüştürücüler güven vermiyor.

170Hz için HDMI 2.0 girişleri olmalı. Her iki tarafta 2.0 ise evet 170Hz'de sorun yaşamazsın.
*Laptop olayı sıkıntılıdır. Yeni nesil laptopsa bunlarla uğraşmak yerine Type-C to DP ya da Minidp to DP öneririm.
Laptopunuzun Type-C'si var mı? Varsa görüntü aktarımı var mı?

VRR denilen şey aslında Sync yazılımı. Yani Adaptive Sync ile FreeSync. Konsol kullanmak için VRR desteği gerekiyor. O ayrı bir konu.

Bu iki yazılım HDMI ile de çalışıyor. Çünkü monitör üzerinden aktif ediliyor.
Dönüştürücü yerine direkt HDMI kablo almanızı önereceğim. Mantıken açılıyor ama ne olur ne olmaz. Dönüştürücüler güven vermiyor.

170Hz için HDMI 2.0 girişleri olmalı. Her iki tarafta 2.0 ise evet 170Hz'de sorun yaşamazsın.
*Laptop olayı sıkıntılıdır. Yeni nesil laptopsa bunlarla uğraşmak yerine Type-C to DP ya da Minidp to DP öneririm.
Laptopunuzun Type-C'si var mı? Varsa görüntü aktarımı var mı?
lenovo legion 5 pro 16arh7h . şu anda dışarıdayım. dediğiniz gibi varsa type c to dp kablo alayım hemen :) hazır 1 mayısta çalışmıyoken.

Lenovo Legion 5 Pro 16arh7h. Şu anda dışarıdayım. Dediğiniz gibi varsa Type-C to DP kablo alayım hemen :) hazır 1 Mayıs'ta çalışmıyorken.

Epey'den basitçe baktım. İngilizce kaynak araştırmadım.
Görüldüğü üzere Type-C portun DP destekli. Yani Type-C to DP lazım. Ama öyle baştan salma almayın.
Paugge 8K 60Hz / 4K 144Hz / 4K 120Hz / 4K 60Hz HDR USB C to Displayport Kablo mesela böyle bir ürün olmalı.
Type-C to DP ile hem G-Sync açabiliyorsun. Yani DP bağlamış gibi oluyorsun.

1714571216405.png

Epey'den basitçe baktım. İngilizce kaynak araştırmadım.
Görüldüğü üzere Type-C portun DP destekli. Yani Type-C to DP lazım. Ama öyle baştan salma almayın.
Paugge 8K 60Hz / 4K 144Hz / 4K 120Hz / 4K 60Hz HDR USB C to Displayport Kablo mesela böyle bir ürün olmalı.
Type-C to DP ile hem G-Sync açabiliyorsun. Yani DP bağlamış gibi oluyorsun.

Eki Görüntüle 2183785

Yakın zamanda RTX 4000 serisi bir Gaming laptop alacağım. Bu kablo baktığım kadarıyla 4000 serisi ekran kartlarını desteklemiyor. 4000 serisini de destekleyen bir kablo önerebilir misiniz?

Biraz internette araştırdım ama özellikle rtx 4000 serisi destekleyen usb c to dp kablosu bulamadım.

şöyle bir kablo buldum.

Son düzenleme:
Yakın zamanda RTX 4000 serisi bir Gaming laptop alacağım. Bu kablo baktığım kadarıyla 4000 serisi ekran kartlarını desteklemiyor. 4000 serisini de destekleyen bir kablo önerebilir misiniz?

Biraz internette araştırdım ama özellikle RTX 4000 serisi destekleyen USB C to DP kablosu bulamadım.

Şöyle bir kablo buldum.

Evet doğru kablodur. Bende öneriyorum sıklıkla. Sadece yeni laptop alacağınızı iletmediğiniz için uygun olanı iletmiştim. Rahatlıkla alabilirsiniz kabloyu.

Evet doğru kablodur. Bende öneriyorum sıklıkla. Sadece yeni laptop alacağınızı iletmediğiniz için uygun olanı iletmiştim. Rahatlıkla alabilirsiniz kabloyu.
Kargo bugün geldi, monitör gayet güzel fakat 1 tane siyah ekranda ölü piksele rastladım. İade edip etmemekle kararsızım. İade edip tekrar aynı monitörü aldığımda monitörün ölü pikselsiz çıkıp çıkmayacağını + fiyatının artıp artmayacağını da bilmiyorum. Siz ne önerirsiniz?

Kargo bugün geldi, monitör gayet güzel fakat 1 tane siyah ekranda ölü piksele rastladım. İade edip etmemekle kararsızım. İade edip tekrar aynı monitörü aldığımda monitörün ölü pikselsiz çıkıp çıkmayacağını + fiyatının artıp artmayacağını da bilmiyorum. Siz ne önerirsiniz?

JScreenFix - Pixel Repair şununla gidermeyi dene. Bir müddet dursun belki düzelir.
Düzelmezse iade edin hocam. İnsan rahatsız oluyor. En nihayetinde bir kusur. Kimse istemiyor ama denk geliyor. Çünkü banttan seri olarak çıkıyor paneller. Denk gelene denk geliyor.
Hangi monitörü almıştınız? Konu uzayınca unutmuşum.

JScreenFix - Pixel Repair şununla gidermeyi dene. Bir müddet dursun belki düzelir.
Düzelmezse iade edin hocam. İnsan rahatsız oluyor. En nihayetinde bir kusur. Kimse istemiyor ama denk geliyor. Çünkü banttan seri olarak çıkıyor paneller. Denk gelene denk geliyor.
Hangi monitörü almıştınız? Konu uzayınca unutmuşum.
MSI 27" MAG 274QRFW. Dediğiniz siteden dün denemiştim zaten ama bir işe yaramadı.

İtopya'da iade ederken sıkıntı çıkarırlar mı acaba? İade edip tekrar aynısını alsam falan?

Dosya Ekleri

• deadx2.jpg
    deadx2.jpg
    9,7 KB · Görüntüleme: 21
  • deadpixel.jpg
    deadpixel.jpg
    9,2 KB · Görüntüleme: 16

Geri
Yukarı