2024 yılında RTX 3070 alınır mı?

ASUS Radeon RX 6700 XT 12 GB kullanıcısıyım. Ryzen 5 5600 işlemcim var. AMD'nin sahip olduğu çeşitli driver sorunları ve FSR konusunda başarısız olması gibi faktörlerden dolayı elimdeki kartı satıp RTX 3070 geçmeyi düşünüyorum. İkinci el bir RTX 3070 buldum. Sizce 6700 XT'yi satıp RTX 3070 geçsem mantıklı mı olur yoksa 4060 Ti gibi kartlar mı kovalamalıyım?

Ustam sen tabii ki de 4060 Ti geçmelisin. Daha kolay elinden çıkarırsın ileride hem 3070'den daha iyi teknoloji olarak daha üstün bir kart kesinlikle 4060 Ti tercih et.

İkinci el alarak iyi yapıyorsun kutu fatura ve garanti olmasına dikkat et ben çok insan tanıdım adamlar kartı beğenmeyip hemen yükseltme yapmak istiyor daha garantisi bitmeden ve yarı fiyatına satıyor.

Ben 2 hafta önce sıfır 3060 aldım 12K gibi fiyata geldi 9 taksit ile. 3070 alınmazsa 3060 hiç alınmaz o zaman hocam :D ekstra VRAM için eski nesil karta veya yeni teknoloji için güncel karta yönelebilir insanlar tamamen ihtiyaç meselesi yani. Ama 6700 XT elinizde varmış zaten gerek yok bence hiç. Macera aramayın hocam.

Parana yazık etmişsin.

Aynen enayi aynen sen ve senin gibiler ancak kendini kandırır bir şey bildiğiniz yok ama buradan bilmeden etmeden sallıyorsunuz devam edin böyle gelmiş burada 3000 serisini övüyor, iyi güldüm.
Arkadaşım bana değil Nvidia'ya gül böyle bir saçmalığa imza attığı için. 4000 serisi grafik kartları daha güncel teknolojileri barındırıyor olabilir ama özellikle 4060/4060ti'ın hem grafik işlemcisi önceki nesil 3060/3060ti'dan daha zayıf hem de VRAM'i daha düşük Evet bu saçmalığa ben de gülüyorum. :D

Bu mod ne işe yarıyor tam olarak?
Frame Generation yapay zeka teknolojilerinden yararlanarak her pikseller için ara kareler oluşturup oyunlarda daha yüksek kare hızları üretiyor.
Desteklenen oyunlarda aldığınız performansı doğrudan iki katına yükseltiyor ve bu sayede daha smooth daha akıcı bir oyun deneyimi sağlıyor bu teknoloji.

Normalde bu teknoloji Nvidia'nın RTX 2000/3000 serisi grafik kartlarında resmi olarak desteklenmiyor fakat bu mod sayesinde bu kartlarda da bu teknolojiden faydalanabiliyorsunuz.

Bir bakıma 3060 oluyor size 4060 :) veya 3060 ti 4060ti gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Frame Generation yapay zeka teknolojilerinden yararlanarak her pikseller için ara kareler oluşturup oyunlarda daha yüksek kare hızları üretiyor.
Desteklenen oyunlarda aldığınız performansı doğrudan iki katına yükseltiyor ve bu sayede daha smooth daha akıcı bir oyun deneyimi sağlıyor bu teknoloji.

Normalde bu teknoloji Nvidia'nın RTX 2000/3000 serisi grafik kartlarında resmi olarak desteklenmiyor fakat bu mod sayesinde bu kartlarda da bu teknolojiden faydalanabiliyorsunuz.

Bir bakıma 3060 oluyor size 4060 :) veya 3060 ti 4060ti gibi.
Ama gelip RTX 3060/3060 Tİ 4060'tan daha iyi demek saçmalıktır. Tükettikleri güç ve sıcaklık değerleri aynı mı? Saf kas gücünde evet birbirine yakın sonuçlar. Ama 3060'ı veya 3060 ti'ı gelip modlarla 4090'mış gibi tanıtıyorsun. Saçmalıktan başka bir şey değil. Modlarla hareket edilmez.

Ama gelip RTX 3060/3060 Tİ 4060'tan daha iyi demek saçmalıktır. Tükettikleri güç ve sıcaklık değerleri aynı mı? Saf kas gücünde evet birbirine yakın sonuçlar. Ama 3060'ı veya 3060 ti'ı gelip modlarla 4090'mış gibi tanıtıyorsun. Saçmalıktan başka bir şey değil. Modlarla hareket edilmez.
Pardon 4090 mış gibi mi tanıtıyorum :D Bence şimdi siz saçmalamışsınız. Ben saf performanstan bahsediyorum ve bu konuda Nvidia'nın kullanıcıları aptal yerine koymasını eleştiriyorum. Watt başına performans değerleri, güncel teknolojileri de işin içine kattığımızda 4000 serisi kartlar tercih edilmeli elbette.

Kimseye RTX 4000 serisi gibi daha güncel grafik kartları varken RTX 3000 serisi önerecek değilim elbette fakat 5000 serisi grafik kartlarının da çıkışı yaklaştı o da ayrı bir konu.
Fakat dediğim gibi 3060-3060ti saf gpu performansı açısından 4060-4060ti'dan daha güçlü bir kart malesef bazı arkadaşlar bunu anlamamakta ısrar ediyor.

Son düzenleme:
@ArmindoBrumaa 2025'de RTX 5000 serisi grafik kartları gelecek. 6700XT gibi güzel bir kartınız var. Bence bu zamandan sonra aceleniz de yoksa RTX 5000 serisi beklenmeli.

Ben de RTX 3060 kullanıcısıyım şimdiden kenara bir 700-800 Dolar ayırdım. 5060-5070 grafik kartlarını beklemeye koyuldum.

Nvidia her yeni seriyle birlikte önceki seriyi çöp ediyor. bu zamandan sonra RTX3000 ve 4000 serisi grafik kartları alınmaz. 5000 serisi yeni teknolojilerle gelebilir. Bence pişman olmamak için beklemekte fayda var.

Son düzenleme:
Pardon 4090 mış gibi mi tanıtıyorum :D Bence şimdi siz saçmalamışsınız. Ben saf performanstan bahsediyorum ve bu konuda Nvidia'nın kullanıcıları aptal yerine koymasını eleştiriyorum. Watt başına performans değerleri, güncel teknolojileri de işin içine kattığımızda 4000 serisi kartlar tercih edilmeli elbette.

Kimseye RTX 4000 serisi gibi daha güncel grafik kartları varken RTX 3000 serisi önerecek değilim elbette fakat 5000 serisi grafik kartlarının da çıkışı yaklaştı o da ayrı bir konu.
Fakat dediğim gibi 3060-3060ti saf gpu performansı açısından 4060-4060ti'dan daha güçlü bir kart malesef bazı arkadaşlar bunu anlamamakta ısrar ediyor.
O konuda haklısın saf kas gücünde dediğim gibi performanslar birbirine yakın ama sıfırdan bir kart almak isteyen birisi gidip RTX 3000 serisi zaten almamalı. Ha ikinci elde bütçe kısıtlıdır o zaman gidersin (PSU'n da yetiyorsa) 3000 serisi alırsın ona kimse bir şey diyemez.

Geri
Yukarı