Assasin's Creed Codename Red'in fragmanı dislike yağmuruna tutuldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda bahsediliyor aslında, siyahi karakter gerçekmiş. Galiba Japonya'nın ilk siyahi kölesi oluyor kendisi. Videoda bir de Japon kadın karakterden bahsediliyor aslında. Neden tepki görmüş anlamadım. Merak edip kendim baktım bu arada Yasuke'ye, bana göre ilgi çekici karakterler bulmuşlar. Umarım oyun güzel çıkar çünkü teması çok hoşuma gidiyor, oynamak istiyorum.

Bu Türklerle alakalı bir yapımda rastgele tarihimizde ünlü olan bir siyahinin bahsedilmesi gibi bir şey.

Çok absürt bir olay. İlgi çekici vesaire de değil. Ve karakterin kendisi de uşak, samurayla alakası yok. Oradan bile hatalı.

Bu seçim yüzünden çoğu insan, ben de dahil oynamayacak ve satın almayacak bu oyunu. Çoğu insan da neden böyle yapıldığının farkında. Bilinçli bir tercih bu.

Ubisoft kendi ayağına sıkıyor böyle saçma hamleler yaparak. AC serisini çok severim ama bunu oynamam mesela bir mod vesaire çıkmazsa. Japonya'nın konu alındığı bir oyunda siyahi başkarakterle oynamak nedir yani? Sinir bozucu sadece.

Şu aynı zihniyetin ürünü mesela bu, Kanuni Sultan Süleyman Civ 6 DLC fotoğrafı:

1716047815619.png

Şu Kanuni'yi de siyahi yapan zihniyet sinir bozucu işte.

Son düzenleme:
Haklılar çikolatayı koymuşlar baş karakter olarak atmosfer falanda hiç güzel yansıtılmamış valhallanın mekanikleri copy-paste yapılmış gibi hissettirecek gibi çıkar yine.

Yahu bu Ubi hate şaka mı? Neymiş Valhalla copy olacakmış. Seri içi oyunlarda kim Ubisoft kadar yenilikçi? Aynısını yapsalar da problem değil zaten her oyun şirketi seri içi oyunlarında benzer mekanikleri kullanır. Ki Ubisoft en yenilikçi firmalardan biri ki zaten bu yüzden sevilmiyor. Gamer kitle yenilikten hoşlanmaz hep aynı şeyleri oynamak ister aslında. Bakınız Rockstar, Fromsoftware, Sony.

Bu Türklerle alakalı bir yapımda rastgele tarihimizde ünlü olan bir siyahinin bahsedilmesi gibi bir şey.

Çok absürt bir olay. İlgi çekici vesaire de değil. Ve karakterin kendisi de uşak, samurayla alakası yok. Oradan bile hatalı.

Bu seçim yüzünden çoğu insan, ben de dahil oynamayacak ve satın almayacak bu oyunu. Çoğu insan da neden böyle yapıldığının farkında. Bilinçli bir tercih bu.

Ubisoft kendi ayağına sıkıyor böyle saçma hamleler yaparak. AC serisini çok severim ama bunu oynamam mesela bir mod vesaire çıkmazsa. Japonya'nın konu alındığı bir oyunda siyahi başkarakterle oynamak nedir yani? Sinir bozucu sadece.

Şu aynı zihniyetin ürünü mesela bu, Kanuni Sultan Süleyman Civ 6 DLC fotoğrafı:

Eki Görüntüle 2198807

Şu Kanuni'yi de siyahi yapan zihniyet sinir bozucu işte.

Saçma hocam. Adamlar Japonya'da geçecek bir oyun için Japonlara fikrini soracak değil. Tarihi gerçeklikle uyuştuğu sürece woke falan değil. Ha keza woke diyelim yine de fark etmez yılın en çok satan oyunlarından birisi olacak.

KSS farklı tarihi gerçeklikle uyuşmuyor. Ha Türkler white değil brown olarak geçer ama bu kadar brown değil. Yani woke.

Yahu bu Ubi hate şaka mı? Neymiş Valhalla copy olacakmış. Seri içi oyunlarda kim Ubisoft kadar yenilikçi? Aynısını yapsalar da problem değil zaten her oyun şirketi seri içi oyunlarında benzer mekanikleri kullanır. Ki Ubisoft en yenilikçi firmalardan biri ki zaten bu yüzden sevilmiyor. Gamer kitle yenilikten hoşlanmaz hep aynı şeyleri oynamak ister aslında. Bakınız Rockstar, Fromsoftware, Sony.

Saçma hocam. Adamlar Japonya'da geçecek bir oyun için Japonlara fikrini soracak değil. Tarihi gerçeklikle uyuştuğu sürece woke falan değil. Ha keza woke diyelim yine de fark etmez yılın en çok satan oyunlarından birisi olacak.

KSS farklı tarihi gerçeklikle uyuşmuyor. Ha Türkler white değil brown olarak geçer ama bu kadar brown değil. Yani woke.
Yasuke kimin umurunda? Bunun savunulacak bir yanı yok. Rastgele ve samuray bile olamayan bir uşağı sırf cilt rengi siyah diye efsanevi samuray olarak yansıtmak ahmaklıktan başka bir değil.

İdeolojik bir seçim bu ve hatalı bir seçim. Japonlarla ilgili bir oyun yapacaksan da böyle bir uşağı samuray diye koyarsan başkaraktere adamlara hakaret etmiş oluyorsun. Kültürlerini yok sayıyorsun. Çok ünlü samuraylar var o dönemde, onları koysana kardeşim.

Tamamen hatalı bir tercih, çok satan olacağını da sanmıyorum. Epey tepki aldı bu olay.

İnsanlar saçma şeylere takılıyor. Hayır önemli olan şeyler; gameplay loop, kombat, worldbuilding, sanat tasarımı, npc etkileşimi, harita (handmade), hikaye ve mesaj falan. Yok neden ana karakter siyahmış falan boş şeyler. Yine de bu kadar eleştiriden sonra seçenek koysunlar isteyen Japon olarak oynasın şu oyunu.

Odyssey yapan ekip yaptığı için bir Valhalla olmayacak asıl büyük iş Codename Hexe olacak. Bir masterpiece gelme ihtimali var Valhalla'yı yapan ekip çünkü.

İnsanlar saçma şeylere takılıyor. Hayır önemli olan şeyler; gameplay loop, kombat, worldbuilding, sanat tasarımı, npc etkileşimi, harita (handmade), hikaye ve mesaj falan. Yok neden ana karakter siyahmış falan boş şeyler. Yine de bu kadar eleştiriden sonra seçenek koysunlar isteyen Japon olarak oynasın şu oyunu.

Odyssey yapan ekip yaptığı için bir Valhalla olmayacak asıl büyük iş Codename Hexe olacak. Bir masterpiece gelme ihtimali var Valhalla'yı yapan ekip çünkü.
Yahu tamam da bu karakterle bütün oyun boyunca oynayacaksın. Nasıl önemli değil? Ivır zıvırla uzatıyorlar zaten oyunu, 100 saat bunu göreceksin. Neyi önemli değil, neyi?

Yasuke kimin umurunda? Bunun savunulacak bir yanı yok. Rastgele ve samuray bile olamayan bir uşağı sırf cilt rengi siyah diye efsanevi samuray olarak yansıtmak ahmaklıktan başka bir değil.

İdeolojik bir seçim bu ve hatalı bir seçim. Japonlarla ilgili bir oyun yapacaksan da böyle bir uşağı samuray diye koyarsan başkaraktere adamlara hakaret etmiş oluyorsun. Kültürlerini yok sayıyorsun. Çok ünlü samuraylar var o dönemde, onları koysana kardeşim.

Tamamen hatalı bir tercih, çok satan olacağını da sanmıyorum. Epey tepki aldı bu olay.
Neden Japonlara hakaret olsun biraz daha abart istersen.

En çok satanlara girecek demedi demeyin. Çünkü nerede woke olursa o iş patlıyor.(pozitif anlamda)

Rings of Power da da olduğu gibi oyundaki en küçük sorun karakterin siyahı olması olacak ama. :d trailerda sadece Oda Nobunaga gözüküyor ama o dönemde (Sengoku) yaşayan Kanuni, Fatih, Atatürk gibi onlarca tarihi kişi var, mesela Nobunaga, Togugawa ieyasu, Togugawa Hidetada, Honda Tadakatsu, Date Masumune, Hattori Hanzo(ninja kültürünün babası ve oda nobunaga ya çalışan bir ninja) Miyamoto Mushashi, sana da Yukimuda, Toyotomi Hideyoshi gibi bir sürü ünlü samuray, daimyo, politikacı vs bu dönemde yaşadı.
Karakterin ten rengi benim için bir şey ifade etmiyor umurumda değil, ama bana kalmıyor afro samuray gibi olsa ben her türlü okey derim ama olmayacak. Ve yukarıda saydığım tarihi kişilerin en az 3-4 tanesi karşımıza NPC olarak karşımıza çıkacak. Bunları düşününce evet Japon'lara hakaret. Bu kadar önemli kişilerin yaşadığı bir dönemde sadece 1 sene Japonya da kalmış bir insanı (ten rengini de boş ver) karşımıza çıkartıp bu karakter ile suikast yaptırmaları saçmalık. Ki oyuna pozitif bakan birisi olarak söylüyorum bunları. (Game Pass'e eklenirse oyunu oynarım yani: )

Neden Japonlara hakaret olsun biraz daha abart istersen.

En çok satanlara girecek demedi demeyin. Çünkü nerede woke olursa o iş patlıyor.(pozitif anlamda)
Japonların kültürünün ve onlarla alakalı her şeyin kullanıldığı bir oyunda siyahi bir uşağın "efsanevi samuray" olması tabii ki bir hakarettir.

Kusura bakma ama her yerde şu Ubisoft'u savunuyorsun, yok başyapıt gelecek falan. Bu oyunu bile savunuyorsun. Abarttığın kadar iyi oyunlar çıkartmıyorlar maalesef. Bu kadar efsanevi, her şeyi harika olan bir firma değil.

@Zatoichi Hocam ama 100 saat bu karaktere bakacağız değil mi? Bu ufak bir şey değil. Sürekli göz önünde olacak bir faktör.

Japonların kültürünün ve onlarla alakalı her şeyin kullandığı bir oyunda siyahi bir uşağın "efsanevi samuray" olması tabii ki bir hakarettir.

Kusura bakma ama her yerde şu Ubisoft'u savunuyorsun, yok başyapıt gelecek falan. Bu oyunu bile savunuyorsun. Abarttığın kadar iyi oyunlar çıkartmıyorlar maalesef. Bu kadar efsanevi, her şeyi harika olan bir firma değil.

@Zatoichi Hocam ama 100 saat bu karaktere bakacağız değil mi? Bu ufak bir şey değil. Sürekli göz önünde olacak bir faktör.

Başyapıt gelecek dediğim Codename Hexe. Shadows değil.

Gelmiş geçmiş en iyi oyun geliştiricisidir Ubisoft.

Japon'ların kültürünün ve onlarla alakalı her şeyin kullandığı bir oyunda siyahi bir uşağın "efsanevi samuray" olması tabii ki bir hakarettir.

Kusura bakma ama her yerde şu Ubisoft'u savunuyorsun, yok başyapıt gelecek falan. Bu oyunu bile savunuyorsun. Abarttığın kadar iyi oyunlar çıkartmıyorlar maalesef.

Ben daha çok saydığım karakterleri nasıl aktaracağını Japon tarihine ne kadar değişeceğini düşünüyorum. :d ki bu anlamda oyun kötü olacak benim için. Mesela oyun daha çıkmadan şunu söyleyebilirim ki amacı gırgır olan Like a Dragon Ishin bu oyundan daha iyi.

Başyapıt gelecek dediğim Codename Hexe. Shadows değil.

Gelmiş geçmiş en iyi oyun geliştiricisidir Ubisoft.
Değildir. Ubisoft a gelinceye kadar 20 tane stüdyo var. En az 7-8 tanesi de Japon stüdyosu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı