Bilgisayardaki format atmaya çalıştığınız dışındaki diğer diski çıkarmayı ve format sırasında USB'e bağlı cihazları çıkartmayı deneyin, USB bellek dışında tabii ki.

Hata nin sebebi galiba iki farklı disk ve iki farklı biçim (GPT/Mbr) kullanılması.. Bana göre gpt ile mbr farkı yüzünden bu hata veriyor. İki çözüm önerebilirim:

A) Uefi bios kullanıyorsan ilk disk yüzünden sıkıntı çekiyorsundur yani format atarken hem 1.diskini hemde 2.diskinki formatla. Eğer ki sadece legacy kullanıyorsan ve usb format diskini de legacy yaptıysan sadece 2.diski formatla çalışır

B) takılı olan bütün diskleri çıkar sadece format atmak istediğin disk takılı kalsın formatta ise komple sil tek parça oluştur (aslında burası fark etmiyor ama hepsini komple silip tekrar bölümlendirmen şart)

Linux bile kursan bu hata yüzünden çalışmaz bu iki çözüm yöntemini sırayla dene mutlaka olmalı

Bende aynı sorun vardı hard disk ölmüştü. Windows her zaman bu hata kodunu veriyordu. Toshiba marka hiçbir hard disk alınmaz.

Bende aynı sorun vardı hard disk ölmüştü. Windows her zaman bu hata kodunu veriyordu. Toshiba marka hiçbir hard disk alınmaz.
Toshiba alınmaz diye birsey yok toshiba hem köklü hemde eskiden işini bilen bir firmaydi ki 7200rpm lik diskleri cidden tatlıydı.

Evet ben de böyle çözmüştüm.
Bu yönteme bile gerek yok format diskin içinde gui ile yapamazsanız cmd ile yapılabilir en kötü disk yönetme araçları kullanılabilir

Toshiba alınmaz diye bir şey yok Toshiba hem köklü hem de eskiden işini bilen bir firmaydi ki 7200RPM'lik diskleri cidden tatlıydı.

Bu yönteme bile gerek yok format diskin içinde GUI ile yapamazsanız CMD ile yapılabilir en kötü disk yönetme araçları kullanılabilir.

Bu markanın hard disk ürünleri beni bezdirdi bunda 7 yıl önce Toshiba marka PC 7 formatlıyorum 1 hafta geçmeden sistem çöküyor. Bu yakınlarda bir yakınımı Acer marka PC Toshiba marka hard diskine Windows 8.1 formatlıyorum Windows 5 dakikaya açılıyor. Disk ömrüne bakıyorum performans ve sağlığı %100. bir daha formatlıyorum yok bana mısın demiyor.

3 tane diskini sil sonra yeniden yeni disk ayarla işte böyle olmalı. MBR 1 nji diskin aktif olmalıdır 200 MB. 2 nji disk C olmalıdır 250GB. 3 njü D olmalıdır 30GB sonra Windows işlemini deneyebilirsin.

Rufus yerine bir de Ventoy ile dener misiniz?
Denendi, başarısız.
Çalışan bir bilgisayara düzgün bir "Partition tool" uygulaması kurup diskin tüm bölümlerinin silinmesi ve gpt türüne dönüşmesi gerek.
Denendi, başarısız.

Bilgisayardaki format atmaya çalıştığınız dışındaki diğer diski çıkarmayı ve format sırasında USB'e bağlı cihazları çıkartmayı deneyin, USB bellek dışında tabii ki.
Denendi, başarısız.

Hata nin sebebi galiba iki farklı disk ve iki farklı biçim (GPT/Mbr) kullanılması.. Bana göre gpt ile mbr farkı yüzünden bu hata veriyor. İki çözüm önerebilirim:

A) Uefi bios kullanıyorsan ilk disk yüzünden sıkıntı çekiyorsundur yani format atarken hem 1.diskini hemde 2.diskinki formatla. Eğer ki sadece legacy kullanıyorsan ve usb format diskini de legacy yaptıysan sadece 2.diski formatla çalışır

B) takılı olan bütün diskleri çıkar sadece format atmak istediğin disk takılı kalsın formatta ise komple sil tek parça oluştur (aslında burası fark etmiyor ama hepsini komple silip tekrar bölümlendirmen şart)

Linux bile kursan bu hata yüzünden çalışmaz bu iki çözüm yöntemini sırayla dene mutlaka olmalı
Denendi, başarısız. Rufus'da GPT olarak yazdırıldı disk GPT hazırlandı olmadı. MBR-MBR hazırlandı yine olmadı. UEFI olmadı, Normal de olmadı.

3 tane diskini sil sonra yeniden yeni disk ayarla işte böyle olmalı. MBR 1 nji diskin aktif olmalıdır 200 MB. 2 nji disk C olmalıdır 250GB. 3 njü D olmalıdır 30GB sonra Windows işlemini deneyebilirsin.
Denendi, başarısız.

AGC_20240508_174159864.jpg

Yukarıdaki disk %100 sağlıklı TOSHIBA disk. Ancak kırığı var.

AGC_20240508_174058159.jpg

Bu da %5 sağlıklı ve takılsa da uzun zamandır çalışan Seagate mobile disk.

Disklere baktığınızda TOSHIBA diskin yuvarlakımsı mavi çeperinin kırık olduğunu göreceksiniz. Sanırım sorun buradan kaynaklanıyor. Ürün bozuk.

Peki bu ürün buradan kurtarılabilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı