Dolar düşmesine rağmen laptop fiyatlarının düşmemesi

Dolar 2 3 günlük fırlamadı da olay o değil adamın elinde 5 ürün var mesela düşük fiyatan almış düşük fiyatta zamlanmış adam o 5 ürünü zam koymadan satsa elde etiği para ile 5 ürün alamadığı için dolar yükseldiği an fiyatı arttırıyor, bunu anlamak bu kadar zor olamaz cidden.

Onu anlıyorum, sıkıntı şu senin de dediğin gibi o adamın yeni kurdan 5 tane ürün almaya çalışması. Halk onun şirketinin devamlılığını sağlamak zorunda değil. Yani şöyle anlatayım ürünü 3 liraya mâl eden adam kurdan dolayı 5 liraya mâl edeceğim diye ürünlerine %66 zam yapıyor. Ama burada adamın 3 liraya mâl ettiği gerçeği var. Adam kur farkından hem fazla kar ediyor. Hem de gene 5 tane ürün almaya çalışıyor, ve bunu direkt yansıtıyor. Burada zarar gören hep halk oluyor.

Ve balkondaki 'bayrak asan dayı' konuştu - Son Dakika Flaş Haberler

Onu anlıyorum, sıkıntı şu senin de dediğin gibi o adamın yeni kurdan 5 tane ürün almaya çalışması. Halk onun şirketinin devamlılığını sağlamak zorunda değil. Yani şöyle anlatayım ürünü 3 liraya mâl eden adam kurdan dolayı 5 liraya mâl edeceğim diye ürünlerine %66 zam yapıyor. Ama burada adamın 3 liraya mâl ettiği gerçeği var. Adam kur farkından hem fazla kar ediyor. Hem de gene 5 tane ürün almaya çalışıyor, ve bunu direkt yansıtıyor. Burada zarar gören hep halk oluyor.
En uygun olan yeni kura geçerken eski ile yeninin ortasından mâl ediyormuş gibi satması. Yani 3 ten 5e çıkan kur için adam ürününü 4e mâl ediyormuş gibi satsın.

Ve ayriyeten dediğim gibi kimse de kur 3 den 5 e çıktı diye 5 ten ürün almaya çalışmaz. Bekler yani kurun düşmesini ya da gidişatı izler. Kimse de almamıştır bu gelgitli kur farkından... Alışverişte en önemli esas güvendir güven ...
Aynen , istediği fiyattan satma hakkı var o konuda diyecek birşey yok . Lakin böyle fırsatçılık yapınca insanlar sürü psikolojisi olarak tüm fiyatlar artıyor. Gene ezilen halk oluyor ...

Aynen , istediği fiyattan satma hakkı var o konuda diyecek birşey yok . Lakin böyle fırsatçılık yapınca insanlar sürü psikolojisi olarak tüm fiyatlar artıyor. Gene ezilen halk oluyor ...
Bu ürünü satanın değil ürünü almak isteyenin sorunu.
Problemin kaynağı ise yüksek enflasyon ve paramızın aşırı değer kaybetmesi oluyor, sürü psikolojisi ile alakası yok.
Fazla söze gerek yok.

Yüksek enflasyon ve paranın değer kaybetmesi de halkla alakalı bu arada . Bizim halk yumurta kapıya dayanmadan birşey yapmıyor. Hep günü kurtarayım yeter modundayız .
Nasıl yaşarsanız öyle yönetilirsiniz ...

Adam sermayseini korumak zorunda. Karlılık olarak artmış olabilir ama sermaye olarak küçüldüğü gerçeğini değiştirmez. Mesela 100 tane bilgisayarın var ve bilgisayar fiyatları sürekli artıyor sende zamlamadan satıyorusun sonra 100 bilgisayarı satıp elde etiğin parayla 90 bilgisayar alabliyorsun sonra 80 sonra 70... Yani aslında sen zarar ediyorsun.

Adam sermayseini korumak zorunda. Karlılık olarak artmış olabilir ama sermaye olarak küçüldüğü gerçeğini değiştirmez. Mesela 100 tane bilgisayarın var ve bilgisayar fiyatları sürekli artıyor sende zamlamadan satıyorusun sonra 100 bilgisayarı satıp elde etiğin parayla 90 bilgisayar alabliyorsun sonra 80 sonra 70... Yani aslında sen zarar ediyorsun.
Dostum ben seni cidden anlıyorum. Bana açıklama yapmana gerek yok .Sermayesini koruması halkı bağlamaz . Halkın da sermayesi azalıyor , bir de bu adam zam yapınca iyicene azalıyor. Eleştireceksen bu noktayı eleştir.

Dostum ben seni cidden anlıyorum. Bana açıklama yapmana gerek yok. Sermayesini koruması halkı bağlamaz. Halkın da sermayesi azalıyor, bir de bu adam zam yapınca iyicene azalıyor. Eleştireceksen bu noktayı eleştir.

Galiba ticaretin temellerini tam kavrayamamışsın. Adam sermayesini koruyor ister al ister alma.

Yeni konular

Geri
Yukarı