Evde spor için antrenman programı nasıl olmalı?

Mekasva33

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selam. Evimde dumbbell, barbell, bench sehpası ve 25 kiloluk direnç bandı olmak üzere spor aletleri var. Bunlarla şimdilik Full body çalışıyorum. Yazın bolca zamanım olacağı için 6 günlük split yapmaya karar verdim ve YouTube'dan bulduğum videolardan vs. bakarak bir program hazırladım kendime. Sizce bu program nasıl olmuş? PPL şeklinde çalışırsam daha mı iyi olur? Şimdiden teşekkürler.

1.gün göğüs-biceps
İncline dumbbell press.
İncline dumbbell fly.
Dumbbell pullover.

İncline curl.
Preacher curl.
Hammer curl.
2. gün sırt-triceps
Single ARM dumbbell row.
Bentover straight ARM dumbbell row (bu hareketi internette bu videodan başka bir yerde bulamadım, o yüzden videonun linkini koyuyorum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

)
Bentover dumbbell row.

Overhead dumbbell tricep extension.
Dumbbell kickback.
Bench dips.

3. gün omuz-bacak

Shoulder press.
Lateral raise.
Dumbbell reverse fly.
Dumbbell shrugs.

Jumping lunge.
Dumbbell hamstring curl.
Calf raise.

4.gün offday.

5.gün göğüs-biceps

İncline dumbbell press.
İncline dumbbell fly.
Dumbbell pullover.

İncline curl.
Preacher curl.
Hammer curl.

6.gün sırt-triceps

Single ARM dumbbell row.
Bentover straight ARM dumbbell row.
Bentover dumbbell row.

Overhead dumbbell tricep extension.
Dumbbell kickback.
Bench dips.

7. gün omuz-bacak

Shoulder press.
Lateral raise.
Dumbbell reverse fly.
Dumbbell shrugs.

Jumping lunge.
Dumbbell hamstring curl.
Calf raise.

Son düzenleme:
Göğüs-Ön Kol, Sırt-Arka Kol yapmak yerine ön kolu sırta, arka kolu göğüse ekle. Bacak için Bulgarian Split Squat, Dummbell RDL eklesen güzel olur. Ha evde çift bölge çalışmak çok da mantıklı değil. 3 Gün Full Body bir gün de Omuz-Kol şeklinde 4 gün çalışsan daha iyi olur gibi. Bu fitness sporunda çok çalışmak çok gelişmek anlamına gelmiyor maalesef.

Göğüs-ön kol, sırt-arka kol yapmak yerine ön kolu sırta, arka kolu göğüse ekle.

Göğüs yaparken arka kol, sırt yaparken de ön kol çalıştığı için göğüs- ön kol, sırt-arka kol tercih ettim. Sizin dediğinizdeki mantık nedir?

Bacak için bulgarian split squat, dummbell rdl eklesen güzel olur.

Jumping Lunge hareketini neden bilmiyorum ama çok seviyorum. O yüzden quadriceps hareketi olarak onu eklemeyi tercih ettim. Ve deadlift yaparken sakatlanırım, fıtık falan olurum diye korkuyorum o yüzden RDL'ye pek sıcak bakmıyorum.

Ha evde çift bölge çalışmak çok da mantıklı değil.

Neden?

3 gün Full body bir gün de omuz-kol şeklinde 4 gün çalışsan daha iyi olur gibi. Bu fitness sporunda çok çalışmak çok gelişmek anlamına gelmiyor maalesef.

YouTube'da izlediklerime ve başka yerlerde okuduklarıma göre geliştirmek istediğim yerleri haftada 2 kere çalıştırmam gerekiyormuş. Komple gelişmek istediğim için haftada her bölgemi 2 kere çalıştırsam daha iyi değil mi?

Göğüs yaparken arka kol, sırt yaparken de ön kol çalıştığı için göğüs- ön kol, sırt-arka kol tercih ettim. Sizin dediğinizdeki mantık nedir?
E işte tam da bundan dolayı eğer ön kolu sırt yaptığın günün öncesinde çalışırsan sırt çalışırken ön kolun acıyacak, sırtta yeterli verimi alamayacaksın. Göğüs çalışırken arka kol ısındığı için hemen akabinde arka kolu çalıştırmak hem daha güvenli hem daha kolay. Ha yazdığın programda bicepse 3 hareket yaptıktan sonra hemen ertesi gün sırt yapabilecek bir delikanlı dünya üzerinde yok. Varsa da ikisinden birini, yada ikisini de yanlış yapıyordur.
YouTube'da izlediklerime ve başka yerlerde okuduklarıma göre geliştirmek istediğim yerleri haftada 2 kere çalıştırmam gerekiyormuş. Komple gelişmek istediğim için haftada her bölgemi 2 kere çalıştırsam daha iyi değil mi?
Full Body yaparken de zaten her bölgeni çalıştırıyorsun.

E işte tam da bundan dolayı eğer ön kolu sırt yaptığın günün öncesinde çalışırsan sırt çalışırken ön kolun acıyacak, sırtta yeterli verimi alamayacaksın. Göğüs çalışırken arka kol ısındığı için hemen akabinde arka kolu çalıştırmak hem daha güvenli hem daha kolay. Ha yazdığın programda bicepse 3 hareket yaptıktan sonra hemen ertesi gün sırt yapabilecek bir delikanlı dünya üzerinde yok. Varsa da ikisinden birini, ya da ikisini de yanlış yapıyordur.

Anladım, teşekkürler.

Full body yaparken de zaten her bölgeni çalıştırıyorsun.

Peki Full body yaparken tek bölgeye kaç hareket önerirsiniz? Şu anki Full body programımda her bölgeye 1 hareket var.

Anladım, teşekkürler.

Peki Full body yaparken tek bölgeye kaç hareket önerirsiniz? Şu anki Full body programımda her bölgeye 1 hareket var.
Elinde olan ekipmanlar ile şu şekilde bir full body yapabilirsin hocam:

1- ONE ARM DUMBELL ROW
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen

2- BENT OVER REVERSE GRIP BARBELL ROW
3 set 8-10 tekrar 1.5 dakika dinlen

3- FLAT BENCH DUMBELL PRESS
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen

4- DUMBELL FLY
3 set maksimum tekrar 1 dakika dinlen

5- DB SHOULDER PRESS
2 set 8-10 tekrar 1.5 dakika dinlen

6- DB SEATED LATERAL RAISE (bench sehpasını düz kullan diğer bölgelerden destek almadan sabit şekilde omuzu hissederek yap)
4 set 12-14 tekrar 1 dakika dinlen son 2 set maksimum tekrar

7- BULGARİAN SPLIT SQUAT ( ağırlıksız da yapabilirsin ilk zamanlar denge kurmak zor ise)
3 set 8 tekrar 2 dakika dinlen

8- INCLINE CURL
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen son set maksimum tekrar

9- TRICEPS DB OVERHEAD EXTENSION
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen son sen maksimum tekrar

1 gün yap 2 gün dinlen sonra tekrar. Onun haricinde haftada bir gün de omuz ve ön-arka kol yaparsan gayet yeterli, zorlayıcı ve güzel bir program olur. Yine beslenme çok önemli.

Elinde olan ekipmanlar ile şu şekilde bir Full body yapabilirsin hocam:

1- One ARM dumbell row.
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen.

2- bent over reverse grıp barbell row.
3 set 8-10 tekrar 1.5 dakika dinlen.

3- flat bench dumbell press.

4- dumbell fly.
3 set maksimum tekrar 1 dakika dinlen.

5- dB shoulder press.
2 set 8-10 tekrar 1.5 dakika dinlen.

6- dB seated lateral raıse (bench sehpasını düz kullan diğer bölgelerden destek almadan sabit şekilde omuzu hissederek yap)
4 set 12-14 tekrar 1 dakika dinlen son 2 set maksimum tekrar.

7- bulgarian splıt squat ( ağırlıksız da yapabilirsin ilk zamanlar denge kurmak zor ise)
3 set 8 tekrar 2 dakika dinlen.

8- ınclıne curl.
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen son set maksimum tekrar.

9- trıceps dB overhead extensıon.
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen son sen maksimum tekrar.

1 gün yap 2 gün dinlen sonra tekrar. Onun haricinde haftada bir gün de omuz ve ön-arka kol yaparsan gayet yeterli, zorlayıcı ve güzel bir program olur. Yine beslenme çok önemli.

Flat bench dumbbell press yerine incline bench dumbbell press yapabilir miyim? Şu an yeni yeni yapmaya başladım ve verim aldığımı hissediyorum. Onun dışında çok teşekkür ederim vaktinizi ayırdğınız için.

Flat bench dumbbell press yerine incline bench dumbbell press yapabilir miyim? Şu an yeni yeni yapmaya başladım ve verim aldığımı hissediyorum. Onun dışında çok teşekkür ederim vaktinizi ayırdğınız için.
Yapabilirsin daha da güzel olur. En iyi açı Inclıne için 15-30 derece arası. Daha yüksek yaparsan yük daha ziyade front deltoite biner.
Üstünkörü yazdım ben, mesela Inclıne Curl yerine de canın isterse Spider Curl yapabilirsin, hangisi hoşuna gidiyorsa. Estağfurullah, rica ederim. Yine merak ettiğin bir şey varsa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Elinde olan ekipmanlar ile şu şekilde bir Full body yapabilirsin hocam:

1- One ARM dumbell row.

2- bent over reverse grıp barbell row.
3 set 8-10 tekrar 1.5 dakika dinlen.

3- flat bench dumbell press.

4- dumbell fly.
3 set maksimum tekrar 1 dakika dinlen.

5- dB shoulder press.
2 set 8-10 tekrar 1.5 dakika dinlen.

6- dB seated lateral raıse (bench sehpasını düz kullan diğer bölgelerden destek almadan sabit şekilde omuzu hissederek yap)
4 set 12-14 tekrar 1 dakika dinlen son 2 set maksimum tekrar.

7- bulgarian splıt squat ( ağırlıksız da yapabilirsin ilk zamanlar denge kurmak zor ise)
3 set 8 tekrar 2 dakika dinlen.

8- ınclıne curl.
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen son set maksimum tekrar.

9- trıceps dB overhead extensıon.
3 set 10-12 tekrar 1 dakika dinlen son sen maksimum tekrar.

Hocam şimdi bakınca fark ettim, 2 gün değil de 1 gün dinlensem yetmez mi sizce? Bir de omuz-kol gününü ne zamana koymam lazım?

Hocam şimdi bakınca fark ettim, 2 gün değil de 1 gün dinlensem yetmez mi sizce? Bir de omuz-kol gününü ne zamana koymam lazım?
1- Pazartesi: Full Body
2- Salı: Dinlenme ( kardiyo, esneme, mobilite gibi şeyler yapabilirsin bu süreçte.)
3- Çarşamba: Omuz-Kol ( eğer istiyorsan onun için de hareketleri yazarım)
4- Perşembe: Dinlenme
5- Cuma: Full Body
6- Cumartesi Dinlenme
7- Pazar: Full Body
8- Pazartesi: Dinlenme
9- Salı: Omuz-Kol
10- Çarşamba: Dinlenme
(tekrar baştan)

Bu şekilde bir on günlük split dene, eğer kaldırabiliyorsan yapabilirsin.

Geri
Yukarı