i3 10100F RTX 4060 The Witcher 3 takılıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Berk Chelik

Hectopat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
Kingston 480 GB
Ekran kartı
RTX 4060
Anakart
B460M-A PRO
İşlemci
i3 10100F
DX11 ile oyunu açtığımda her saniye takılıyor oynanması imkansız oluyor. DX12 ile açtığımda ise daha stabil fakat takılmalar yine oluyor, yeşillik görüş menzili ve çimen yoğunluğu ayarını mediumdan yukarı çekersem sürekli FPS düşüyor. Oyunu 2K çözünürlükte oynuyorum darboğaz yememek için. FPS değerlerim 60-90 arasında, sıcaklıklar normal. İşlemci kullanımı %50, ekran kartı kullanımı %100. Görünürde bir şey yok ama sizce neden kaynaklanabilir?

Ekran Görüntüsü (7).png

Son düzenleyen: Moderatör:
DX11 ile oyunu açtığımda her saniye takılıyor oynanması imkansız oluyor. DX12 ile açtığımda ise daha stabil fakat takılmalar yine oluyor, yeşillik görüş menzili ve çimen yoğunluğu ayarını mediumdan yukarı çekersem sürekli FPS düşüyor. Oyunu 2K çözünürlükte oynuyorum darboğaz yememek için. FPS değerlerim 60-90 arasında, sıcaklıklar normal. İşlemci kullanımı %50, ekran kartı kullanımı %100. görünürde bir şey yok ama sizce neden kaynaklanabilir?

Eki Görüntüle 2198332

Hocam işlemcinize nazaran ekran kartınız çok üst seviye ne kadar ekran kartının tamamı kullanılsa da büyük ihtimalle işlemcinizi yükselttiğinizde sorun çözülür diye düşünüyorum.

2K'da darboğaz normal değil mi mediumun üstü olan higha çekin ve 1080p de deneyin.

Hocam 2K'da darboğaz azalır daha da.

2K'da darboğaz normal değil mi mediumun üstü olan higha çekin ve 1080p de deneyin.
1080p'ye çekince işlemci %90 dan inmiyor hatta çoğu zaman %100 de çalışıyor.

Hocam işlemcinize nazaran ekran kartınız çok üst seviye ne kadar ekran kartının tamamı kullanılsa da büyük ihtimalle işlemcinizi yükselttiğinizde sorun çözülür diye düşünüyorum.

Hocam 2K'da darboğaz azalır daha da.
Bende böyle düşünüyordum ama bir arkadaşım da benim gibi düşük işlemci ile orta seviye ekran kartı kullanıyordu. i5 9. nesil kullanıyor ve ekran kartı RX 6700xt. İdareli kullandığını ve oyunlarda drop takılma yaşamadığını söyledi o yüzden sorunun benim sistemde olduğunu düşündüm.

1080P'ye çekince işlemci %90'dan inmiyor hatta çoğu zaman %100 de çalışıyor.

Bende böyle düşünüyordum ama bir arkadaşım da benim gibi düşük işlemci ile orta seviye ekran kartı kullanıyordu. i5 9. nesil kullanıyor ve ekran kartı RX 6700XT. İdareli kullandığını ve oyunlarda drop takılma yaşamadığını söyledi o yüzden sorunun benim sistemde olduğunu düşündüm.

Hocam bilemiyorum o zaman ancak sizin yerinizde olsam her halükarda işlemcimi yükseltirdim kasma sorunu bundan kaynaklanmıyor olsa bile ekran kartına verdiğiniz para bir nevi boşa gitmiş oluyor çünkü.

Hocam bilemiyorum o zaman ancak sizin yerinizde olsam her halükarda işlemcimi yükseltirdim kasma sorunu bundan kaynaklanmıyor olsa bile ekran kartına verdiğiniz para bir nevi boşa gitmiş oluyor çünkü.
İşlemciyi değişemiyorum çünkü anakarta düzgün işlemci uymuyor. 11. nesile para harcamak istemiyorum bütçem olduğunda yeni anakart alıp Ryzen 5 5600 alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı