i5 11400F sürekli temel 2.6 GHz hızında çalışıyor

Berkay Kiraz

Hectopat
Makaleler
10
Yer
Afyon
Merhaba arkadaşlar, Intel i5 11400F + RTX 3070 sistemim var. İşlemci isteyen oyunlarda (Valorant, Minecraft gibi) işlemci en fazla %60 kullanımını görüyor ve sıcaklık Max. 65 derece oluyor. İşlemcim sürekli 2.60GHz hızında çalıştığı için tam gücünü veremiyor. Bu yüzden FPS Valorant'ta 200-250 arasında tıkanıyor. Halbuki işlemcim Turbo Boost 2.0 ile 4.40GHz'e kadar çıkabiliyor. Bunu oyunlarda nasıl aktif edebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba arkadaşlar, Intel i5 11400F + RTX 3070 sistemim var. İşlemci isteyen oyunlarda (Valorant, Minecraft gibi) işlemci en fazla %60 kullanımını görüyor ve sıcaklık Max. 65 derece oluyor. İşlemcim sürekli 2.60GHz hızında çalıştığı için tam gücünü veremiyor. Bu yüzden FPS Valorant'ta 200-250 arasında tıkanıyor. Halbuki işlemcim Turbo Boost 2.0 ile 4.40GHz'e kadar çıkabiliyor. Bunu oyunlarda nasıl aktif edebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
CBP açık mı?

BIOS'dan açabilirsiniz kapalı olduğunda işlemci temel frekansın üstüne çıkmaz.

Core Performance Boost.

Son düzenleme:
Aynı dertten bende de i3-12100F için var. Ben sabit olarak Turbo Boost 4.3 GHz hızında çalıştırmak istiyorum. VCore ayarları dahil bir şeyler karıştırdım çok düşük hızlarda çalışmıyor ama ben sürekli sabit GHz'de çalıştırmak istiyorum. Bu bağlamda konuyu takip edeyim.

Aynı dertten bende de i3-12100F için var. Ben sabit olarak Turbo Boost 4.3 GHz hızında çalıştırmak istiyorum. VCore ayarları dahil bir şeyler karıştırdım çok düşük hızlarda çalışmıyor ama ben sürekli sabit GHz'de çalıştırmak istiyorum. Bu bağlamda konuyu takip edeyim.
Hocam dediğiniz şeyi yapmanın hiçbir mantığı yok. BIOS'dan kolaylıkla yapılabiliyor.

1677952460443.png

Buradan yüksek performansı seçip plan ayarlarını değiştir deyin, oradan gelişmiş güç ayarlarına tıklayın işlemci güç yönetiminden en yükseğide en düşüğüde %100 yapın. Eğer sürekli en yüksek frekansda çalışmasını istemiyorsanız en düşük işlemci durumunu 0 yapabilirsiniz.

IMG_20230304_210144.jpg

Hocam şu an bu durumda. CBP diye bir özellik bulamadım. Turbo Mode açık gözüküyormuş fakat bir fark göremedim kullanırken. Sizce Dual Tau Boost'u açmalı mıyım?

Geri
Yukarı