İnternet paketinin hızı ne kadar olmalı?

Hawksj

Decapat
Daha fazla  
Ben Türk Telekom kullanıyorum ve yaşadığım yerde altyapi 40Mbps'ye kadar destekliyormus. Ev interneti tarifesini(taahhüdünü) yenileyecegim. Şu anda 24Mbps tarife kullanıyorum. 35 Mbps veya 50 Mbps'ye cikarmayi düşünüyorum ve musteri hizmetlerinde bir abla 50Mbps'ye cikarirsam sorun yasayabilecegimi soyledi. (çünkü yaşadığım yer 40a kadar destekliyor)

Aradaki fiyat farkı da çok az olduğu için 50Mbps tarife cazip geliyor. Hangisine yukselteyim? Yardımcı olabilecek bilgili biri var mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Türk Telekom kullanıyorum ve yaşadığım yerde altyapi 40Mbps'ye kadar destekliyormus. Ev interneti tarifesini(taahhüdünü) yenileyecegim. Şu anda 24Mbps tarife kullanıyorum. 35 Mbps veya 50 Mbps'ye cikarmayi düşünüyorum ve musteri hizmetlerinde bir abla 50Mbps'ye cikarirsam sorun yasayabilecegimi soyledi. (çünkü yaşadığım yer 40a kadar destekliyor)

Aradaki fiyat farkı da çok az olduğu için 50Mbps tarife cazip geliyor. Hangisine yukselteyim? Yardımcı olabilecek bilgili biri var mi?

50 Mbps parası verip 40 almak sorun değil diyorsanız o pakete geçebilirsiniz. Belki zamanla altyapı düzelirse 50 tam da alma şansınız olabilir.

Hat değerlerini atar mısın hocam kaç Mbps alabilirsin bakalım.

Hat değerlerini atar mısın hocam kaç Mbps alabilirsin bakalım.

Ona nasıl bakacağım hız testi sonucu falan mı atmamı istiyorsunuz hocam?

50 Mbps parası verip 40 almak sorun değil diyorsanız o pakete geçebilirsiniz. Belki zamanla altyapı düzelirse 50 tam da alma şansınız olabilir.
benim için sorun yok aralarındaki fiyat farkı az zaten ama müşteri hizmetleri 40mbps altyapıda 50mbps paket kullanırsam modemin interneti beslemek isteyeceğini ve bunun da sorun olabileceğini söyledi.

Ona nasıl bakacağım hız testi sonucu falan mı atmamı istiyorsunuz hocam?

benim için sorun yok aralarındaki fiyat farkı az zaten ama müşteri hizmetleri 40mbps altyapıda 50mbps paket kullanırsam modemin interneti beslemek isteyeceğini ve bunun da sorun olabileceğini söyledi.

Müşteri hizmetleri tam olarak öyle dememiştir (modem interneti "besleyen" bir cihaz değildir çünkü) ama şunu demiştir, 50Mbps hız tanımlanırsa ve hattınız sağlıklı olarak en fazla 40Mbps'e müsaitse sık sık kopmalar yaşarsınız.

Benim bağlantım da sözleşmemde 50Mbps mesela ama aldığım hız 46-47 gibi. Siz biraz daha kayıplı kullanacaksınız anlaşılan ama 24Mbps'ye göre çok daha iyi olur sizin için tabii.

Hat değerlerine modem arayüzüne girerek bakabilirsiniz. Genellikle modem üzerinden internete bağlı bir PC ya da telefondan internet tarayıcısının adres çubuğuna 192.168.1.1 veya bazı modemlerde 192.168.2.1 yazıp entera basarsanız modem arayüzüne erişirsiniz. Ancak öncelikle modem arayüz kullanıcı adı ve şifresi ekranı gelir, oraya eğer internetiniz Türk Telekom tarafından sağlanıyorsa

kullanıcı adı: admin
Kullanıcı şifresi: turktelekom

Bilgileriyle giriş yapabilirsiniz. Şifre aşamasını geçince şifre değiştirmenizi isteyebilir, değiştirmek istiyorsanız daha sonra kolay hatırlayacağınız bir şifre belirleyin ya da yukarıdaki şekilde kalması için ATLA deyin ve modem arayüzüne girin.

Modem arayüzündeki menülerde xDSL istatistikleri, DSL istatistikleri, Hat parametreleri vs vs diye bir sayfayı bulmaya çalışın her modemde farklı isimlerle yer alabiliyor menüler.

O sayfayı bulursanız onun ekran resmini buraya paylaşabilirsiniz. (SNR, Sinyal Zayıflaması, İndirme Yükleme (Upload, Download) hızları (Attainable Data Rate vs gibi bilgiler olması lazim bahsettiğim sayfada). Bazı modemlerde Türkçe bazılarında İngilizce olabilir dil bu sayfada.

Geri
Yukarı