İş kazası sonrası süreç nasıl işlemeli?

Morningsttar

Kilopat
Arkadaşlar annem bugün otelde gaz borusu kaçağı yüzünden patlama gibi bir şey olmuş ve yüzü ile kollarında yanıklar oluşmuş, neyse ki yüzdeki iz bırakmayacak derecede imiş, kolları ise kötü durumda.

Olay yaşandıktan sonra hemen servisle en yakın hastaneye sevk edilmiş. (Ambulans falan aramamışlar.)

Bu süreçte nasıl aksiyon almalıyız aile olarak? İş kazası deyip otele dava açabilir miyiz? Olay anının fotoğrafı yok, kamera kaydı var mı bilmiyorum otele sormadık.
Bilenler detaylıca anlatabilirse çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar annem bugün otelde gaz borusu kaçağı yüzünden patlama gibi bir şey olmuş ve yüzü ile kollarında yanıklar oluşmuş, neyse ki yüzdeki iz bırakmayacak derecede imiş, kolları ise kötü durumda.

Olay yaşandıktan sonra hemen servisle en yakın hastaneye sevk edilmiş. (ambulans falan aramamışlar.)

Bu süreçte nasıl aksiyon almalıyız aile olarak? İş kazası deyip otele dava açabilir miyiz? Olay anının fotoğrafı yok, kamera kaydı var mı bilmiyorum otele sormadık.
Bilenler detaylıca anlatabilirse çok mutlu olurum.

İşveren iş kazası olduğuna dair "iş kazası tutanağı" tutmalı, polise haber vermeli ve bilgilendirmeyi SGK'ya en geç 3 işgünü içerisinde yapması gerekiyor. Bunları yaptı mı? Eğer bildiri yapılmışsa sigorta size sağlık yardımı ve parasal yardım yapabilir. Onun dışında sizin yapabileceğiniz şeyler var. O da iş göremezlik ödeneği almak. Onu da ilgili doktorlar tarafından incelenip geçici/kalıcı iş göremezlik ödeneği alabiliyorsunuz. Eğer herhangi bir iş sağlığı ve güvenliği ihlali varsa dava açabilirsiniz. Burada kamera kayıtları çok önem kazanıyor. İş kazasının neden olduğu maddi/manevi zararları talep etmek için tazminat davası da açabilirsiniz. Geçmiş olsun annenize umarım kollarında siyatik bir zehirlenme yoktur. Allah korusun.

Yeni konular

Geri
Yukarı