Kişisel profilden fon toplamak için NFT satışı yapılırsa vergi ödenir mi?

cengizA

Decapat
Daha fazla  
Mesela bir girişim için fon toplamak amacıyla NFT satacağım diyelim.
100.000 adet satın almadan sonra satın alanlara bir fayda sağlanacak ve kalan fonla da girişim gerçekleştirilecek.

Şirket veya işletme adına değil şahsım adına yapıyorum her şeyi,
NFT'nin satıldığı profil de, kişisel profil.
Bunun için gas fee'nin dışında brüt kazançtan gidip vergi ödemeli miyim ?

Şirket olmak zorundasın. Finansal işlem üzerine odaklanacaksan limited veya anonim şirket olmak zorunlu. Ortada bir takas olmadığı için her satılan ntfnin faturasını kesip kdvsini ödemek zorundasın. Yani nft ürettin ve sattın bunu bir ürün olarak görerek faturalandıracaksın. Hangi kripto varlık ile ödeme aldığın farketmeksizin bunun değerini Türk lirası ile ödeme almış gibi hesaplayarak faturalandırman gerekecek çünkü yönetmeliğe göre kripto varlıklar ile ticaret yasak. Veya tamamen alternatif bir yöntem olarak şahıs olarak şunu yapabilirsin. Ben nft ürettim bu bir sanat eseri ve dijital varlık ben bu dijital varlığı atıyorum eth isimli dijital varlık ile takas ettim. Bu takas sonucunda elde ettiğim ethleri atıyorum binance tr üzerinden satarak türk lirasına çevirdim. Bu şekilde sıyrılınabilir gibi görünüyor ona da klasik gelir vergisi ödenir olay kapanır. Çoğu zaman kimse sana bu parayı nerden buldun vb. diye sormaz umursamaz da burası Türkiye denetim yok. Lafta yasalar ve yönetmelikler var maalesef. Yasama var yürütme yok. Düzenli olarak her ay 100 bin 1 milyon tl vb. vb. gelmediği sürece tek seferlik bir ödeme gelmesini umursamayacaklar farketmeyecekler. Farketseler de üşengeçliklerinden uğraşmayacaklar. Uğraşacakları tutarsa da ceza ödemek vergi ödemekten genelde daha ucuza geliyor. (Büyük çaplı hacimler için)

Geri
Yukarı